صنایع غذایی> پیش‌بینی وزارت کشاورزی آمریکا در دومین گزارش سالانه خود در زمینه تولید و تجارت جهانی لبنیات حاکی از کاهش 8 درصدی صادرات جهانی «پودر شیر کامل-WMP» توسط صادرکنندگان عمده طی سال 2015، در مقایسه با سال گذشته است.


بر اساس این گزارش، همچنین انتظار می‌رود صادرات جهانی «پودر شیر بدون چربی -SMP» نیز طی سال جاری با 5 درصد افزایش روبرو شود.

در سال جاری، تقاضای جهانی برای WMP کاهش یافته و این روند موجب کاهش قیمت ها به پایین ترین سطح از سال 2009 تاکنون گردیده است. این روند در جریان تازه‌ترین جلسه معاملات بورس جهانی لبنیات در نیوزیلند به تاریخ 15 جولای 2015 ( تیر94) نمود بهتری پیدا کرد.

در معاملات روز، قیمت «پودر شیر کامل معمولی » تولید شرکت تعاونی Fonterra، برای تحویل 5 ماهه، به 1820 دلار\تن، فوب، تنزل پیدا کرد. به نظر می‌رسد که قیمت «پودر شیر بدون چربی-SMP» نیز به سرعت در حال سیر نزولی بوده و در معاملات 15 جولای به ازای هر تن 1595 دلار، برای تحویل سه ماهه، مورد معامله قرار گرفت.

این در حالی است که عواملی که منجر به بروز روند نزولی قیمت ها شده‌اند هنوز در بازار حضور دارند. از یک سو واردات و تقاضا برای پودر شیر کامل در چین هنوز ضعیف بوده و علاوه بر آنکه روسیه نیز تحریم واردات محصولات لبنی از تولیدکنندگان عمده را تا ماه اگوست 2016 (اواسط تابستان سال آینده) تمدید کرده است، ارزش برابری دلار هم هنوز قدرت خود را حفظ کرده است.

در این حال بازارها تلاش دارند تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. این روند موجب شده تا کاهش قیمت ها به سطح تولیدکنندگان شیر تسری یافته و قیمت در سطح مزارع تولیدی کاهش یابد. در نتیجه پیش‌بینی می‌شود تولید شیر در برخی کشورهای عمده تولیدکننده نسبت به سال 2014 کاهش یابد. انتظار می رود در نیوزیلند تولید شیر در سال 2015 نسبت با سال 2014 تا یک درصد کاهش نشان دهد.

دورنمای تولید جهانی شیر:

آرژانتین

انتظار می رود تولید شیر در آرژانتین طی سال جاری با 9درصد کاهش روبرو شود. دلایل این امر شرایط نامناسب جوّی در ابتدای سال و ادامه اوضاع نامناسب اقتصادی ذکر شده است. گفته می‌شود که تورم شدید و عدم دسترسی به اعتبارات مورد نیاز، همچنان مشکل ساز بوده و علاوه بر آن، تولیدکنندگان شیر و صاحبان دامداری‌ها با محدودیت واردات اقلامی نظیر ماشین‌آلات کشاورزی و همچنین محدودیت صادرات فرآورده‌های لبنّی و کاهش چشمگیر قیمت «پودر شیرکامل» در بازار جهانی مواجه هستند.

صادرات شیر آرژانتین عمدتاً به صورت WMP بوده و لذا کاهش قیمت های جهانی و دورنمای ضعیف بازار آن، فشارهای مضاعفی را بر تولیدکنندگان این کشور طی سال جاری وارد خواهد ساخت. انتظار می‌رود تعداد دام های شیری، که در سال 2012 به اوج خود رسیده بود امسال برای سومین سال متوالی کاهش یافته و به میزان 6درصد از تعداد دام ها در آرژانتین کاسته شود. اما نکته مثبتی که در این بین می توان یافت آن است که با کوچک تر شدن بخش صنایع لبنی فضا برای تولیدکنندگانی که کارآیی بهتری دارند بیشتر شده و در نتیجه بازدهی دام ها افزایش خواهد یافت.

استرالیا

تولید شیر در این کشور از ماه می تاکنون حدود 3درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد. هرچند فصل تولید از ماه اگوست آغاز شده و تا ماه اکتبر به اوج خود خواهد رسید. شرایط آب و هوایی نیز تاکنون مناسب بوده گرچه خطر بروز پدیده جوّی «النینو» تا حدودی بر دورنمای تولید شیر سایه افکنده است. با فرض مناسب باقیماندن شرایط آب و هوایی، پیش‌بینی می‌شود میزان تولید نسبت به سال قبل چندان تغییری نداشته و با یک درصد افزایش روبرو شود.

انتظار می‌رود تعداد دام های شیری در استرالیا نسبت به سال قبل ثابت باقی‌ مانده و لذا افزایش تولید ماحصل بهبود بهره‌وری در واحد دام خواهد بود.

‌اتحادیه اروپا

گرچه تولید شیر در اتحادیه اروپا به میزان 1 درصد نسبت به سال قبل کاهش نشان می‌دهد، اما انتظار می‌رود که در زمان باقیمانده تا پایان سال جاری این کاهش جبران شود. لذا تغییر چندانی نسبت به میزان تولید پیش‌بینی شده در ماه دسامبر مشاهده نشده و انتظار می‌رود سطح تولید سال جاری از افزایش جزئی نسبت با سال 2014 برخوردار گردد.

با وجود حذف سهمیه‌بندی تولید شیر در اتحادیه، تولیدکنندگان در کشورهای عضو در نتیجه عواملی از جمله تمدید تحریم های روسیه، رکود تقاضای جهانی و کاهش چشمگیر قیمت های جهانی، شاهد کاهش حاشیه سود خود خواهند بود.

از ماه ژوئن تاکنون، قیمت شیر تولیدی اتحادیه اروپا با حدود 4 درصد کاهش ( به 30.47 یورو \ 100کیلوگرم) به پایین تر از حد هزینه‌های تولیدی تنزل یافته است. گرچه کاهش ارزش برابری یورو خود مزیّتی برای صادرکنندگان اروپایی محسوب می‌شود، اما دورنمای بازار جهانی طی ماه های آینده همچنان مبهم خواهد بود. در نتیجه انتظار می‌رود فشارهای مالی بر تولیکنندگان رو به افزایش گذارد. برای کاهش فشارها اتحادیه اروپا راه حل هایی هرچند موقت اندیشیده است که از آن جمله است طرح ذخیره سازی موقت «پودرشیر بدون پربی-SMP» و «کره» توسط تولیدکنندگان تا 30 سپتامبر 2015 و خرید مازاد محصولات لبنی با قیمت های تضمینی که برای SMP 1698 یورو\تن ( 1851 دلار) و برای کره نیز 2217 یورو (2417 دلار) تعیین شده است.

نیوزیلند

با وجود بروز خشکسالی ملایم طی ماه های ژانویه تا مارس سال جاری، میزان تولید شیر در نیوزیلند از ماه می تاکنون، حدود 1 درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می‌دهد. با این حال قیمت ها در سطح مزارع تولیدی به پایین ترین سطح طی 7 سال گذشته، برای سال منتهی به 30 می 2015، تنزل یافته که می توان انتظار داشت صادرات نیز به تبع آن طی ماه های آینده سال جاری کاهش یابد.

این روند موجب کاهش حاشیه سودآوری تولیدکنندگان شیر خواهد شد. بر اساس گزارش های دریافتی گرچه از تعداد دام های شیرده در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود 64 هزار رأس کاسته شده، اما این تعداد نسبت به برآوردهای قبلی انجام شده برای سال جاری 1 درصد افزایش نشان می‌هد. همچنین پیش‌بینی می‌شود میزان تولید شیر با 2 درصد کاهش نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی، به 21.7 میلیون تن بالغ شود که این رقم 1درصد کمتر از تولید سال 2014 خواهد بود.
منبع:ایانا

افسانه زعیم زاده
کد خبر e088fa7c8aa24cbab2d2167f959456d9

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =