کشاورزی> نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان میوه از فروش سیب‌های ایرانی در سوپر مارکت‌های امارات سخن گفت.

صدرالدین نیاورانی در میزگرد چالش‌های تولید و صادرات محصولات کشاورزی، گفت: محصولات کشاورزی با کیفیت ایرانی همه روزه از طریق مرزهای هوایی و زمینی به کشورهای عربی و اروپایی صادر می‌شوند و متقاضیان زیادی دارند به نحوی که سیب ایرانی در کنار سیب آمریکایی و فرانسوی در سوپرمارکت‌های امارات متحده عربی عرضه می شود و البته به دلیل کیفیت برتر، قیمتی بالاتر از آنها دارد.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان میوه افزود: همچنین محصولات کشاورزی ایران به چین، هند و پاکستان صادر می شوند و وضعیت بسیار خوبی دارند، به نحوی که کاملا رقابتی و باکیفیت هستند.

وی تصریح کرد: صادرکنندگان محصولات کشاورزی و از جمله میوه باید کاملا بر مبنای استانداردهای روز دنیا حرکت کنند و البته کشاورز نباید صادرکننده و یا صادرکننده نباید کار غیر تخصصی انجام دهد، بلکه باید زنجیره تولید و صادرات کاملا به هم پیوسته و از استانداردهای لازم برخوردار باشند تا بتوانند سودآوری لازم در دنیا را داشته باشند.

به گفته نیاورانی، برخی کشورهایی که واردکننده محصولات کشاورزی و به خصوص میوه از ایران هستند، به دنبال محصول ارزان بوده و عمدتا به میادین میوه و تره بار برای خرید مراجعه می کنند که نمونه آن کشور عراق است اما صادرکنندگان به نام ایرانی میوه‌ها را دسته بندی کرده، متوسط ها را برای کشورهای عربی و اروپایی، میوه‌های درشت را برای بازار داخلی و میوه‌های کوچک را برای صنایع تبدیلی به کار می‌گیرند.

وی از حضور برخی ترخیص کاران غیر حرفه ای در مرزهای زمینی ایران خبر داد که با کارت بازرگانی خود و دیگران، محصولات کشاورزی نامرغوب را به کشورهای همسایه صادر می کنند.

نیاورانی در تشریح مشکلات صادرات محصولات کشاورزی به روسیه، خاطرنشان کرد: دولت به معنای واقعی بر گسترش تبادلات تجاری با روسیه با بخش خصوصی وارد مذاکره نمی‌شود، این در شرایطی است که موانعی همچون تعرفه های بالای گمرکی برای ورود محصولات کشاورزی ایرانی نسبت به سایر رقبا باعث کاهش حضور ایران در این بازار شده است.

وی از دولت تقاضا کرد تا با مذاکره خود با روس‌ها، این 36 درصد را به 20 درصد کاهش دهد تا ایران همچون رقبا از تعرفه 20 درصدی برای صادرات محصولات کشاورزی برخوردار باشد.

عضو کنفدراسیون صادرات همچنین در ادامه خواستار ایجاد ارزش افزوده بیشتر در بخش صادرات میوه شد و گفت: ایران می تواند میوه مرغوب را از سایر کشورها دریافت کرده و پس از تغییر بسته بندی و واکس آن، مجدد به سایر کشورها صادر کند؛ کاری که ترکیه آن را انجام می دهد.

وی در ادامه در خصوص تنظیم بازار میوه شب عید، تصریح کرد: تنظیم بازار میوه شب عید چند سالی است که از سوی دولت صورت می‌گیرد و البته این کار به خوبی نیز صورت نمی‌گرفت بلکه برعکس تنظیم بازار را هم به هم می زد؛ بنابراین به نظر می‌رسد دولت باید پای خود را از تنظیم بازار شب عید بیرون بکشد و اجازه دهد بازار به صورت رقابتی قیمت را تعیین کند.

پیش خرید میوه ایرانی توسط خارجی‌ها

همچنین در ادامه شاهرخ ظهیری رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: از زمان تصویب قانون انتزاع در مجلس، مشکلات بخش کشاورزی بیش از پیش شد به نحوی که قانون مشکل دار است و اتاق بازرگانی نیز بارها و بارها در خصوص اصلاح این قانون اظهارنظر کرده است.

وی افزود: هم اکنون صنایع غذایی کشور با مشکلاتی همچون سرمایه در گردش و مالیات مواجه هستند در حالی که براساس طرحی که اتاق بازرگانی به دولت ارائه داده، تهیه غذا باید از مالیات معاف باشد؛ همان طور که در دنیا نیز این گونه است.

ظهیری تصریح کرد: هم اکنون مشکلات مالیاتی، قانون انتزاع، عدم تامین سرمایه در گردش و صادرات پابرجاست و دولت باید برای آنها تدبیر کند.

به گفته وی، برخی محصولات کشاورزی ایران از سوی خارجی ها پیش خرید می شود در حالی که ژاپن نیز یکی از این کشورها است که بهترین انار ایران را پیش خرید می کند؛ بنابراین ایران باید از این فرصت استفاده کند و میوه های مرغوب خود که قابلیت صادرات دارند را پیش فروش کند.

همچنین در این میزگرد، ابراهیم جمیلی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: بخش خصوصی باید به معنای واقعی در واردات و صادرات محصولات کشاورزی نقش آفرین باشد، این در شرایطی است که ایران هم اکنون از قزاقستان، روسیه و اوکراین گندم وارد می کند در حالی که اگر موافقتنامه های دوجانبه میان ایران با این کشورها وجود داشته باشد، ایران نیز می تواند در مقابل واردات گندم، سیب و سایر محصولات کشاورزی خود را به این کشورها صادر کند اما این نیازمند عزم جدی دولت است تا این موافقتنامه ها را امضا کند.

وی افزود: سال‌ها است که ایران از هند برنج وارد می‌کند ولی سیبی به هند صادر نمی شود در حالی که به نظر می رسد در مقابل ارزی که از کشور خارج می شود، باید ارزهای جایگزینی به ایران وارد شوند.

جمیلی با بیان اینکه کارآفرینی را طی سال‌های گذشته در بخش‌های مختلف صورت داده است، گفت: بخش کشاورزی ایران پتانسیل مناسبی دارد، ضمن اینکه اگر افرادی که هم اکنون در کنار کارهای صنعتی، معدن داری و تجاری، کار کشاورزی نیز صورت می‌دهند و کارآفرین کشاورزی نیز شده اند، اگر در اروپا باشند مورد حمایت‌های جدی واقع می‌شوند در حالی که هم اکنون چنین افرادی در ایران مورد انتقاد هستند.

وی اظهار داشت: باید در راستای منافع ملی برنامه ریزی هایی را برای تجارت در بخش کشاورزی برنامه ریزی کرد و در چارچوب آن بخش‌های صاحب مزیت را جدا کرده و به صورت تخصصی در آن وارد شویم، این در شرایطی است که نه در تولید و نه در تجارت خوب عمل نکرده‌ایم و بازار تجارت محصولات کشاورزی رقابتی نیست.

همچنین در این نشست، شعبانی عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز گفت: دولت مشوقی برای صادرات محصولات کشاورزی نمی‌دهد و برای همین تجارت در این بخش موفق نبوده و سیستم پایدار صادراتی شکل نگرفته است، ضمن اینکه بانک‌ها اعتبارات کم بهره را به موقع به بخش کشاورزی نمی‌رسانند.

وی افزود: البته مشکلات مرزی نیز پیش روی صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد و برخی اوقات مرزها بسته می‌شود و محصولات کشاورزی روزها را پشت درهای مرز ایران با سایر کشورها سپری می کنند در حالی که به نظر می رسد این کار استاندارد نیست و به صادرات لطمه می زند.

به اعتقاد شعبانی، تکنولوژی روی زمین کشاورزی به کشاورز داده نمی‌شود و متاسفانه هدررفت محصولات کشاورزی بسیار بالا است، ضمن اینکه در تربیت نیروی انسانی، سیستم حمل و نقل و ماندگاری در بازار نیز مشکلات بسیاری داریم.

وی اظهار داشت: اتاق بازرگانی به دنبال این است که متخصصان را به کار گیرد و البته در شرایط فعلی نیاز به افراد چند جانبه گرا داریم تا تنظیم فضای کسب و کار را با توجه به سیاست‌های کشور و به نفع کارآفرینی و اشتغال صورت دهند.

شعبانی گفت: افراد باید روحیه مشارکت جویی داشته باشند، در حالی که اکنون دولت بزرگترین کارفرما است و وقتی بخواهیم سیاست‌های بخش کشاورزی را تدوین و یا تغییر دهیم، باید از هفت خوان رستم بگذریم.

وی اظهار داشت: کشاورزی باید از بعد اقتصادی پایدار شود و دانش بومی را با تکنولوژی روز دنیا مخلوط کنیم.

همچنین حسن احمدی نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان آبزیان نیز گفت: امسال 500 میلیون دلار صادرات آبزیان صورت گرفته که این رقم معادل صادرات فرش است در حالی که می توانیم این رقم را ارتقا دهیم.

وی گفت: باید فرهنگ استفاده از آبزیان را در داخل کشور جا بیندازیم و البته زیرساخت‌های پرورش آبزیان را فراهم کنیم.

به اعتقاد احمدی، هنوز دولت متقاعد نشده است که بخواهد زیرساخت‌های توسعه تولید آبزیان را فراهم آورد.

وی اظهار داشت: بسته بندی، ارزش افزوده محصولات را بالا می برد در حالی که آبزیان ایرانی در کشورهایی همچون اسپانیا مجددا بسته بندی شده و به سایر کشورها صادر می‌شود.

همچنین ایرج حسابی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: 90 درصد کارآفرینی در بخش کشاورزی است و درس قنات ایرانی در دانشگاه‌های کالیفرنیا تدریس می شود در حالی که در ایران به آن توجه زیادی نمی شود.

منبع:مهر
کد خبر e8e6397d28cc4ea492e351df4e6e851c

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =