کشاورزی> تاکنون پنج میلیون و 650 هزار تن گندم به‌صورت تضمینی از گندمکاران سراسر کشور خریداری شده است.


مجری طرح گندم  با اعلام اینکه خرید گندم از مرز پنج میلیون تن گذشته است، گفت: تاکنون پنج میلیون و 650 هزار تن گندم از گندمزارهای کشور برداشت شده که همچنان ادامه دارد.

اسماعیل اسفندیاری‌پور افزود: بهای گندم خریداری‌شده از گندمکاران نیز به مرور به حساب آنها واریز می‌شود و تاکنون مشکل خاصی از لحاظ تسویه مطالبات وجود نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: میزان خرید گندم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد 22 درصدی برخوردار بوده که این امر ناشی از افزایش عملکرد در واحد سطح است.

اسفندیاری‌پور با اعلام اینکه برنامه‌ای برای افزایش سطح زیر کشت محصول گندم با توجه به استراتژیک بودن آن نداریم، ادامه داد: با وجود اینکه کاهش سطح زیر کشت محصولات پرآب‌بر و در مقابل افزایش محصولات کم‌آب‌بر و استراتژیکی چون گندم در دستور کار است، اما در این بخش، در برنامه داریم که از طریق افزایش عملکرد در واحد سطح بتوانیم میزان تولید را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: همان‌گونه که بارها تأکید شده است، به گندمکاران توصیه می‌شود که از سوزاندن بقایای به جا مانده ناشی از برداشت خودداری کنند، زیرا این امر نتیجه‌ای جز فقر خاک ندارد.

مجری طرح گندم یادآور شد: در حال حاضر روش‌های مختلفی برای آماده کردن زمین در کشت دوم وجود دارد که گندمکاران با تجارب چندین‌ساله خود از آن آگاه هستند، بنابراین نیازی به سوزاندن بقایا نیست.

اسفندیاری‌پور تأکید کرد: با وجود اینکه خشکسالی در مناطق دیم در سال جاری باعث از بین رفتن بخشی از تولید گندم شد، اما افزایش عملکرد در مناطق دیگر توانست این نقیصه را جبران کند.

وی اظهار داشت: اقدامات به‌موقع سازمان حفظ نباتات کشور نیز باعث شد امسال گندم‌های سن‌زده و زنگ‌زده نداشته باشیم و بدین‌ترتیب این محصول استراتژیک از حمله آفات و بیماری‌ها مصون ماند.

اسفندیاری‌پور درباره پیش‌بینی میزان تولید نیز گفت: پیش‌بینی می‌شود میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان امسال به 7.5 تا هشت میلیون تن برسد که البته تاکنون خریدها بیشتر از آن چیزی بوده که پیش‌بینی می‌شده است.

منبع:ایانا
کد خبر e92b3944179e47da9edf961212374a92

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • اکبر شریفی ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۸
    0 0
    اگر تنها خریدار دولت نبود واگر قیمت خرید تضمینی تفاوت زیادی با قیمت های جهانی نداشت ومصرف گندم صنوف وصنایع غیر نان مستقیما از کشاورزان خریداری میشد عملکرد شفاف ومشخص میشد ولذا حجم واردات ومصرف وخرید دولتی باید باهم مقایسه شوند تا صحت گفتار معلوم گردد