سود دو شرکت بزرگ مواد غذایی و نوشیدنی دنیا ( مک‌دونالد و کوکاکولای آمریکا) در ماه‌های ژوئیه تا سپتامبر ( تیر تا شهریور) افت شدیدی کرده است.

بر اساس تحلیل بازار در سبد فروشگاه ها، کاهش سود این دو شرکت بسیار چشمگیر بوده است.
بنابراین گزارش، در حالی که مک‌دونالد در این سه ماه کاهش ۳۰ درصدی سود را تجربه کرد، کوکاکولا نیز افتی ۱۴ درصدی داشت که علت اصلی در هر دو مورد افت فروش در آمریکا ذکر شده است.
به این ترتیب سود خالص مک دونالد در این سه ماه به ۱.۰۷ میلیارد دلار افت کرد که ۳۰ درصد کمتر از ۱.۵۲ میلیارد دلار مدت مشابه سال قبل بود.
کل درآمد مک دونالد به دلیل رسوایی بزرگ صنعت غذایی در چین تحت تاثیر قرار گرفت که باعث کاهش ۴.۶ درصدی درآمد به ۶.۹۹ میلیارد دلار شد.
در این حال، بزرگ ترین گروه تولیدکننده نوشیدنی جهان، کوکاکولا، ۲.۱ میلیارد دلار سود از محل درآمدی حدود ۱۱.۹ میلیارد دلار به دست آورد.
مک‌دونالد در بازار آمریکا، به دلیل تمایل مشتریان به دیگر شرکت‌های غذایی، و به طور مشخص گروه روبه‌رشد مکزیکی "چیپوتله"، تحت فشار قرار دارد.
فروش مک‌دونالد در روسیه، آلمان و به‌ویژه چین، جایی که از یک رسوایی در زمینه فراورده‌های گوشتی آسیب دید، نیز کم شده است.
دان تامپسون، مدیر اجرایی مک‌دونالد، پذیرفت عملکرد فروش شرکت به اندازه کافی خوب نبوده است. او گفت: "نتایج فصل سوم سال شرکت ما نشان دهنده کاهشی چشمگیر نسبت به سال قبل است. با همه اقدامات انجام شده، عملکرد ما کمتر از حد انتظار است."
در همین حال کوکاکولا نیز اعلام کرد فروش این شرکت در آمریکا در این فاصله یک درصد کاهش داشته است. به اعتقاد مدیران این شرکت مشتریان به طور فزاینده‌ای به سوی جایگزینی نوشیدنی‌های گازدار شیرین می روند. یکی دیگر از دلایل کاهش سود کوکاکولا نوسان نرخ ارز و تقویت دلار بوده است.
در ماه اوت این شرکت ۲.۱۵ میلیارد دلار برای خرید ۱۶.۷ درصد از سهام شرکت "مانستر بوریج"، که تولیدکننده نوشیدنی‌های انرژی‌زاست، پرداخت کرد.
برای پرداخت بخشی از این خرید، کوکاکولا مالکیت خود را در شرکت‌های با موفقیت کمتر در این صنعت مثل "ان او اس"، "فول تروتل" و "برن"، به مانستر منتقل کرد.
به این ترتیب این شرکت مدیریت مارک های غیر انرژی‌زای شرکت مانستر، مثل نوشیدنی گازدار "هانسن"، "پیس تی" و "لیموناد هوبرت" را در اختیار گرفت.

منبع:ایانا
کد خبر f9216ba23fe2494587b391cb35faf660

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =