کشاورزی> بارندگی‌های اخیر در دو استان گلستان و مازندران مقدمات خرید بیش از ۴۰ هزار تن گندم جوانه و آفت‌زده را رقم زد که در راستای حمایت از کشاورزان، خریدهای انجام‌شده تا تعیین تکلیف در انبارهای جداگانه نگهداری می‌شود.

کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام این خبر گفت: ۲۸ استان کشور به گردونه خرید گندم تضمینی وارد شده‌اند و تاکنون چهار میلیون و ۸۷۰ هزار تن از این محصول استراتژیک از کشاورزان خریداری شده است.

علی قنبری افزود: ۷۲ مرکز خرید در قالب بیش از ۷۰۰ هزار محموله محصول بهره‌برداران را تحویل گرفتند.

وی خوزستان را همچنان دارای رتبه نخست در خرید گندم برشمرد و خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۳۸۸ هزار تن از گندم‌های خریداری‌شده مربوط به استان خوزستان است و پس از آن گلستان با یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن رتبه دوم، فارس با ۶۳۰ هزار تن رتبه سوم و اردبیل با ۲۷۰ هزار تن رتبه چهارم از لحاظ خرید را به خود اختصاص داده‌اند.

قنبری ارزش کمی گندم خریداری‌شده از کشاورزان را ۶۲ هزار میلیارد ریال برشمرد و ادامه داد: تاکنون حدود ۶۵ درصد بهای گندم یعنی معادل ۴۰ هزار میلیارد ریال به حساب بهره‌برداران واریز شده است.

خریداری بیش از ۴۰ هزار تن گندم جوانه‌زده از کشاورزان

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خریداری بیش از ۴۰ هزار تن گندم جوانه‌زده و آفت‌زده خبر داد و تصریح کرد: با وجود آنکه شرکت بازرگانی دولتی ایران بر اساس جدول پاکی گندم کشاورزان را خرید می‌کند، اما در راستای حمایت از بهره‌برداران محصول آفت‌زده و جوانه‌زده را نیز خریداری و در انبارهای جداگانه‌ای نگهداری می‌کند.

وی یادآور شد: هنوز برای این نوع گندم، قیمت‌گذاری نشده است و به محض تعیین تکلیف بهای آن به حساب گندمکاران پرداخت می‌شود.

قنبری تأکید کرد: بارندگی‌های اخیر در استان‌های گلستان و مازندران باعث شد که بخشی از محصول جوانه بزند و آفت‌زده شود که ممکن است برای خوراک دام استفاده شود.

وی در پایان اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود که با ورود سه استان باقیمانده به گردونه خرید، میزان کل خرید به ۱۰ میلیون تن برسد.

منبع:ایانا
کد خبر fa50212406d14609acae7ac763acb0b8

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =