۰ نفر
۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۸
پدرام سلطانی - نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران

همزمان با دعوت از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای بازگشت سرمایه‌های آنها به ایران باید به یکسری لازمه‌ها در بخش‌های مختلف این موضوع توجه کرد. این لازمه‌ها در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و قوانین مربوطه است. جدای از مسائل اجتماعی و قوانینی که باید برای این اقدام اصلاح کرد در بخش‌های اقتصادی و سیاسی هم اقدامات دیگری باید انجام شود. هرچند که تاکنون نیز اقداماتی انجام شده است.

در بخش اقتصادی تاکنون گام‌هایی برداشته شده که منجر به کاهش مستمر تورم و ثبات نرخ ارز شده است. در خصوص نرخ رشد اقتصادی نیز وضعیت این شاخص کمی بهبود یافته و این شاخص به سمت مثبت شدن در حال تغییر است. در بخش سیاسی هم مهم‌ترین اقدام مربوط به مذاکرات با کشورهای 1+5 بوده که منجر به خروج از برخی تحریم‌ها شده است. این موارد پیش‌نیازهای مهمی برای دعوت از سرمایه‌گذاری ایرانیان مقیم از خارج از کشور در ایران بوده است. با این حال به نظر می‌رسد در ادامه باید کارهای اساسی‌تری انجام شود. اصلاحات در حوزه اقتصادی به چند موضوع اساسی برمی‌گردد. از سویی باید در رابطه با یکسان‌سازی نرخ ارز و همین‌طور پیش‌بینی‌پذیر کردن سیاست‌های ارزی کارهای جدی انجام داد. چرا که سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور نسبت به سرمایه‌گذاران داخلی در مورد نرخ ارز حساسیت بیشتری دارند و مثلاً چندان مایل نیستند نرخ ارز در ایران کاهش یابد یا اینکه چشم‌اندازی در این مورد در اقتصاد ایران وجود نداشته باشد.

در ارتباط با دیگر سیاست‌های کلان اقتصادی کشور نیز لازم است آزادسازی و خصوصی‌سازی به صورت صحیحی مورد توجه قرار گیرد. چرا که در هشت سال گذشته تجربه‌های مناسبی در این مورد نداشتیم و هم‌اکنون برای سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور مهم است که این موضوعات مدنظر دولت قرار گیرند. از سوی دیگر برای سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور مهم است که این سرمایه را در چه بخش‌هایی از صنعت کشور یا بورس یا بازارهای دیگر ببرند و به همین دلیل باید آزادی‌های اقتصادی لازم در این بخش‌های اقتصادی اعمال شود تا آنها بتوانند با آرامش خاطر بیشتری تصمیم‌گیری کنند. همچنین باید دید آیا همچنان حضور شبه‌دولتی‌ها و خصولتی‌ها در اقتصاد ایران وجود خواهد داشت و آنها را باید به عنوان رقیب قوی سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور دانست یا نه. در این مورد باید توجه کرد وجود این گروه‌ها و نهادها باعث نگرانی بابت زیان ناشی از رقابت نابرابر با سرمایه‌گذاران جدید می‌شود. همه این موارد باید مدنظر دولت قرار گیرند تا همزمان با دعوت از ایرانیان مقیم خارج از کشور فضا نیز برای آنها بیشتر فراهم شود.

در کنار این عوامل باید در حوزه سیاست نیز به موارد دیگری جدای از موضوع مذاکرات خارجی و مسائل مربوط به سیاست خارجی توجه کرد. به صورت مشخص منظورم سیاست داخلی کشور است که بعد از سامان دادن به اوضاع سیاست خارجی باید به مسائل داخلی توجه شود تا در داخل کشور شاهد مشکلات سیاسی نباشیم. اینکه در هر زمانی امکان بروز اختلاف‌نظر و تنش‌های سیاسی در کشوری وجود داشته باشد سیگنال مناسبی برای سرمایه‌گذاران نیست و به همین دلیل باید همزمان با دعوت از ایرانیان مقیم خارج از کشور به سرمایه‌گذاری در ایران به این موارد مهم هم توجه کرد تا لازمه‌های این کار در بخش‌های اقتصادی و سیاسی فراهم شود و سپس این موضوع روی واقعیت به خود بگیرد.
کد خبر اتاق بازرگانی پدرام سلطانی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =