۰ نفر
۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۲
مشاور رییس کل گمرک ایران با تاکید بر ضرورت مشتری مداری و لزوم توجه به کیفیت کالاهای صادراتی، گفت: باید جدای از واردات، از صادرات کالاهای بی کیفیت جلوگیری کنیم لذا نقش نهادها و دستگاه‌های اجرایی نظیر اداره کل استاندارد، صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه صادرکنندگان و...بسیار مهم و حیاتی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه سمنان، محمد حسین باغ عنایت - مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان‌های گمرک کشور - شناخت از بازارهای هدف را ضروری ارزیابی و اظهار کرد: امروزه رقابت بسیار زیادی در بازارهای جهانی در صادرات و واردات وجود دارد و برخی از کشورها نیز رقابت ناسالمی دارند و لذا باید در این عرصه با همه توان وارد شده و تلاش مضاعفی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه گمرک دارای یک برند معتبر بین‌المللی است، تصریح کرد: گمرک یک سازمان صرف که در صادرات و واردات و ترانزیت کالا فعالیت دارد، نیست بلکه سازمانی بین المللی است که به سیستم تجاری بازرگانی بیش از 190 کشور دنیا وصل است و از یک برند بین المللی معتبر برخوردار است.

بیش از 97 درصد تجارت جهانی از طریق گمرک انجام می‌شود

مشاور رییس کل گمرک ایران با اشاره به نقش گمرک در سیستم اقتصادی دنیا اظهار کرد: در حال حاضر افزون بر 97 درصد تجارت جهانی از طریق گمرک انجام می شود و همین حکایت از جایگاه ویژه و منحصر به فرد این سازمان جهانی دارد.

باغ عنایت ادامه داد: گمرک به عنوان یکی از بازوان پرتوان و موثر در تسهیل تجارت، نقش غیرقابل انکاری در اقصاد کشور دارد.

وی با اذعان به اینکه گمرک عرصه رقابت کشورهای مختلف است، خاطرنشان کرد: اگر در فرآیند صادرات و واردات تعلل صورت گیرد گمرکات دیگر کشورها جای ما را می گیرند لذا باید در این رقابت با همه توان وارد شده و تا حد امکان با فراهم کردن تسهیلات لازم، کاهش ایستایی کالاها در پشت مرزها، بروز کردن و ارایه خدمات ویژه و تسهیل در تعرفه های گمرکی و... به رشد و بالندگی گمرک کشور کمک کنیم.

ضرورت ایجاد تسهیل در صادرات

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان های گمرک کشور تسهیل در صادرات را یکی از مهمترین تاکیدات رییس کل کمرک ایران و رویکرد این سازمان عنوان و اظهار کرد: گمرک استان سمنان باید در جهتی حرکت کند که با ارزیابی تمامی محصولات استان در بخش‌های مختلف صنعتی، تجاری، کشاورزی، فرهنگی، صنایع دستی و... زمینه رشد بیش از پیش صادرات در این استان را فراهم کند.

وی تسهیل در صادرات را ضروری خواند و گفت: گمرکات ما باید فضایی فراهم کنند که صادرکنندگان با رغبت و به سهولت تولیدات خود را صادر کنند.

مشاور رییس کل گمرک ایران با اذعان به اینکه واردات مکمل صادرات است و ارزش افزوده ایجاد می‌کند، گفت: ظرفیت‌های زیادی در استان سمنان در دو بخش واردات و صادرات وجود دارد که باید از همه این ظرفیت‌ها به درستی بهره گرفته شود.

بالغ بر 120 کشور با ایران مبادله تجاری دارند

باغ عنایت با اظهار رضایت از رشد واردات و صادرات در استان سمنان یادآور شد: رشد درآمدهای گمرکی و افزایش صادرات در استان سمنان خوب بوده اما ظرفیت‌های بسیار زیادی در استان وجود دارد که همه آنها به کار گرفته نشده است باید با بهره گیری از این توانمندی ها به افزایش صادرات کمک کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زمینه رشد و افزایش مبادلات گمرکی در کشور فراهم شده است، افزود: در حال حاضر بالغ بر 120 کشور با ایران مبادله تجاری دارند و فرصت بسیار خوبی است که جای پای خود را در این بخش محکم کنیم.

تاکید بر ضرورت صادرات کالاهای فرهنگی و هنری

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان های گمرک کشور به ویژگی های بارز تولیدات و محصولات ایرانی در همه بخش ها اشاره و اضافه کرد: بسیاری از کشورهای دنیا علاقه مند به خرید کالاهای ایرانی هستند.

وی بر توجه به صادرات فرهنگی تاکید کرد و افزود: با بسیاری از این کالاهای ایرانی می توان فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را نیز صادر و شناخت از کشورمان را افزایش دهیم بطور مثال با صادرات فرش ایرانی یا سفال و سرامیک ایرانی که جایگاه ممتازی در جهان دارد می توان فرهنگ و هنر ایرانی را به اقصی نقاط جهان صادر کرد.
کد خبر ممانعت از صادرات کالاهای بی‌کیفیت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =