رییس انجمن برنج كاران با اشاره به اینكه سرانه مصرف سالیانه برنج هر ایرانی 36 كیلوگرم است، گفت: در حال حاضر 1 میلون 400 هزار تن برنج مازاد بر نیاز وارد كشور می شود كه با تلنبار شدن در انبارهای غیر فنی مسموم به سموم مختلف و آفلاتوكسین شده و به برنج آلوده موسوم می‌شوند.

جمیل علیزاده شایق رییس انجمن برنج کاران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص وضعیت برنج‌های وارداتی و تداوم این روند اظهار داشت: آمار دقیق سه ماهه اول واردات سال جاری هنوز مشخص نیست اما سال گذشته ۲ میلیون تن واردات داشتیم که بیش از نیاز کشور بود و همچنان کسی پاسخگو نیست.

واردات برنج ادامه دارد

وی میزان تولید برنج را در داخل کشور ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: طبق آمار وزارت بهداشت هر ایرانی روزانه ۹۸ گرم برنج مصرف می‌کند که بطور متوسط سرانه مصرف در ماه حدود ۳ کیلو و بطور سالیانه ۳۶ کیلوگرم می‌شود که با این محاسبه تولید داخل تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتن کسری دارد اما با احتساب ۲ میلیون برنج وارداتی باضافه تولید داخل یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج مازاد است.

علیزاده مبدا واردات برنج را عمدتا از هند و سپس پاکستان و تا حدی تایلند و ویتنام عنوان کرد وتصریح کرد: معلوم نیست برای مازاد برنج چه اتفاقی می‌افتد زیرا نهایتا تا یکسال می‌تواند در انبار‌ها نگهداری شود در حالی که انبارهای کشور فنی نیستند و توان نگهداری طولانی مدت برنج را ندارند.

برنج‌های وارداتی مازاد در انبار‌ها سمی می‌ شوند

وی خاطرنشان کرد: نگهداری بیش از اندازه برنج در انبار نتیجه‌ای جز آلوده شدن برنج را ندارد ضمن اینکه یکی از دلایل اعلام آلودگی برنج‌های واردتی نیزحتی اگر خود برنج آلوده نباشد می‌تواند نگهداری بیش از حد در انبار باشد.

رییس انجمن برنج کاران تصریح کرد: با توجه به اینکه انبارهای کشور فنی نیست مجبورند انبار‌ها را بر علیه موش و آفات سم پاشی و یا ضد عفونی کنند ضمن اینکه در نگهداری طولانی مدت نیز خطرات رطوبت و آفلاتوکسین وجود داشته و برنج را آلوده می‌کند.

کم آبی برنج ایرانی را تهدید می‌کند

وی در ادامه در خصوص کشت امسال برنج نیز گفت: امسال خطر کم آبی برنج ایرانی را تهدید می‌کند بطوری که شالیکاران در سواحل گیلان و مازندران و استان گلستان با کمبود آب برای آبیاری مزارع مواجهند.

علیزاده یادآور شد: اگر در خرداد ماه بارندگی خوبی نداشته باشیم بخشی از شالیزار‌ها خشک می‌شوند واین در حالی است که وزارت نیرو هم برنامه‌ای برای آبرسانی به مزارع شمالی کشور ندارد.

وی گفت: در دهه‌های گذشته با ایجاد آب بند و جمع آوری آب‌های سرگردان اقدام به پرورش ماهی و اردک می‌کردند و در زمان کشت نیز در صورت کمبود بارندگی از این آب برای آبیاری شالیزار‌ها استفاد ه می‌کردند اما الان فقط منتظر بارشهای جوی یا بدنبال سدسازی هستند که قطعا این اقدام سرانجامی جز اتفاقی که برای دریاچه ارومیه و بختگان افتاد نخواهد داشت.
کد خبر واردات برنج مازاد بر نیاز كشور ادامه دارد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =