عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه در کشور قحطی مدیریت داریم نه کالا، گفت: معتقدم نرخ ارز باید بین 1600 تا 1700 تومان باشد تا بتوانیم ارز تک‌نرخی را عملیاتی کنیم.

اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در واکنش به این سؤال که 6 ماه پیش شما معتقد بودید دچار قحطی می‌شویم ،اما عملا این اتفاق نیفتاد و با موجودی مناسب کالاهای اساسی در کشور مواجه هستیم،اظهار داشت: من در همان مقطع هم اعلام کردم ما قحطی مدیریت داریم چرا که قحطی کالا در ایران هیچگاه اتفاق نمی‌افتد. البته سوء تفاهم شد و از همه عذرخواهی هم کردم و انشاء‌الله هیچ وقت قحطی کالا نداشته باشیم.

عسگر اولادی اضافه کرد: آنچه مسلم است و در همان زمان هم مشخص بود این است که ما در مسائل ارزی دچار انحراف مدیریتی هستیم و باید مدیریت ارز  بهتر از این‌ها اتفاق بیفتد.

وی افزود: زمانی که بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ ارز باید 1226 تومان باشد، چون فاصله زیادی با نرخ 1600 آن زمان داشت من پیش‌بینی کردم که ممکن است کمبود کالا در 6 ماه آینده وجود داشته باشد که این کمبود کالا در اثر مدیریت نامناسب گذشته بوده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تصریح کرد: من معتقدم نرخ ارز باید بین 1600 تا 1700 تومان باشد تا بتوانیم ارز تک‌نرخی را عملیاتی کنیم اما امروز ارز 6 نرخ دارد.

1) ارز 1226 تومانی که ارز مرجع است و به اولویت‌های 1 و 2 تخصیص داده می‌شود.

2) ارز محصلین و بیماران که 10 تا 12 درصد کارمزد بابت آن دریافت می‌شود و رقم آن 1360 تومان است.

3) برخی کالاهای اولویت 3، 4 و 5 که ارز 1226 تومانی را با 20 درصد افزایش قیمت یعنی 1400 تومان با شرط داشتن برگه سبز است بدین معنا که اگر پروانه ترخیص کالا را بیاورند اضافه مبلغ آن پس داده می‌شود که این اتفاق تاکنون نیفتاده و این ارز هم بین 1400 تا 1600 تومان بوده است.

4) نرخ رانت که در ردیف‌های 4، 5 و 6 و در تجارت با کشورهایی نظیر ترکیه، روسیه، مالزی و چین اتفاق می‌افتد که پول‌های محلی را که می‌دهند باید کالا خریداری شود اما هستند کسانی که این پول‌ها را با نرخ 2 تا 4 درصد آزاد می‌کنند و با 5 درصد اختلاف در بازار آزاد می‌فروشند.

5) نرخ قاچاقچی‌ها است ما معتقدیم اگر ثبت سفارش انجام شود و به متقاضی بگوییم که ارز نداریم و ارز را باید خودش تهیه کند قاچاقی صورت نمی‌گیرد اما اگر ثبت سفارش نباشد دلیلی ندارد که متقاضی ارز را از بازار تهیه کند به طور مثال واردات عینک در ردیف 7 قرار دارد یعنی از نظر دولت عینک یک کالای غیرضروری است اما برای من و برای شما یک کالای ضروری محسوب می‌شود لذا قاچاقچی برای آنکه بتواند نیاز بازار را تأمین کند با ارز 2 هزار تومان هم که شده عینک را وارد کشور می‌کند.

6) نرخ دبی که نرخ بازار آزاد است یعنی نرخ بازار را صرافان دبی تعیین می‌کنند.

وی افزود: توصیه مؤکد دارم تا نرخ مرجع از این وضعیت خارج شده و وضعیت بهتری بیاوریم.نرخ ارز باید 1600 تا 1700 تومان باشد تا ارز تک نرخی را بتوانیم تجربه کنیم.

کد خبر 20286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =