۰ نفر
۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۷

آفت فونگوس در یک سوم از محصول قهوه آمریکای مرکزی گسترش یافته و این صنعت را با صد‌ها میلیون دلار ضرر روبرو کرده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تولید قهوه منبع اصلی امرار معاش مردم این منطقه بوده و بیش از 1.5 میلیون نفر برای تولید یکی از معروف‌ترین دانه‌های قهوه عربیکای جهان در این صنعت مشغول به کارند.

به گفته‌ کارشناسان، مقامات دولتی و منابع صنعتی در سپتامبر گذشته، دو ماه پیش از فرا رسیدن فصل برداشت سالانه، فونگوس معروف به "رویا" به دلیل نبود تدابیر پیش‌گیرنده و تاثیر تغییرات جوی از جمله دمای بالا و خشکسالی شیوع پیدا کرد.

خوزه بویتراگو - رییس انجمن صادر‌کنندگان قوه نیکاراگوئه - در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه شیوع این آفت را بسیار وخیم توصیف و اظهار کرد که در صورت به کار گرفته نشدن تدابیر لازم، وضعیت از این بد‌تر خواهد شد.

فونگوس همیلیا واستاتریکس برگ‌های قهوه را بی‌رنگ و خشک می‌کند به همین دلیل "رویا"، "زنگ برگ" نیز نام گرفته است.

این آفت در 35 درصد از محصول کاشته شده در 958 هزار هکتار شیوع یافته که به معنی از بین رفتن دو میلیون کیسه دانه قهوه است که هر یک 46 کیلوگرم وزن دارد.


به گفته‌ منابع صنعتی با در نظر گرفتن قیمت فعلی 150 دلار به ازای هر کیسه قهوه، ضرر حاصل از این آفت به 300 میلیون دلار بالغ خواهد شد.


کشورهای آمریکای مرکزی 17.5 میلیون کیسه قهوه در طول فصل 2012-2011 صادر کردند که 3.6 میلیارد دلار درآمد برای این منطقه به همراه داشت و تولید‌کنندگان امیدوار بودند فصل جاری از این هم بهتر باشد. برداشت محصول در ماه نوامبر آغاز شده و در ماه فوریه به پایان می‌رسد.


به گفته‌ مارسلینو سامایو - مدیرکل انجمن صادر‌کنندگان قهوه السالوادور - این آفت در کل منطقه قهوه شیوع پیدا کرده و در برخی از قسمت‌ها بیشتر است.

کاشت قهوه در آمریکای مرکزی توسط بیش از 300 هزار تولید‌کننده انجام می‌گیرد که اکثرا تولید‌کنندگان کوچک و متوسط هستند و ابزار‌های اندکی برای کنترل شیوع آفت دارند.


آریل بوکاردو - وزیر کشاورزی نیکاراگوئه - هم اظهار کرده که دولت‌ها و تولید‌کنندگان در تلاش هستند با اقداماتی مانند هرس کردن برگهای آلوده و کاشت دانه‌های مقاوم در برابر فونگوس، این آفت را مهار کنند.


بنیاد پژوهشی قهوه السالوادور به کشاورزان توصیه کرده که به خاک کود داده و تمامی برگ‌های آلوده را قطع کنند.

سازمان بین‌المللی منطقه‌ای حمایت از گیاهان و سلامت حیوانات (OIRSA) از این تدابیر حمایت می‌کند اما این منطقه‌ به دلیل نداشتن منابع لازم، درصدد دریافت وام‌های خارجی برآمده است.

براساس آمار صنعتی مقدماتی، گواتمالا به 843 میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای کاشت مجدد قهوه نیاز دارد در حالیکه نیکاراگوئه به دنبال تامین 200 میلیون دلار اعتبار است.

هندوراس و نیکاراگوئه از شیوع این آفت بیش از سایر کشور‌های واقع در این منطقه ضرر خواهند کرد زیرا قهوه صادرات اصلی آن‌ها را تشکیل می‌دهد و 1.4 میلیارد دلار یا 22 درصد از صادرات هندوراس و 519 میلیون دلار یا 18 درصد از صادرات نیکاراگوئه است.

در هندوراس که مرکز قهوه آمریکای مرکزی به‌شمار می‌رود، فونگوس 10 درصد از 280 هزار هکتار محصول را از بین برده است.

این آفت همچنین به 30 درصد از 128 هزار هکتار محصول نیکاراگوئه خسارت‌زده و موجب شده دولت و صنعت قهوه این کشور به دنبال تامین منابع برای کمک به 35 هزار تولید‌کننده باشند.

انجمن ملی قهوه گواتمالا هشدار داده که رویا در 67 درصد از 274 هزار هکتار محصول این کشور شیوع کرده و 200 هزار نفر را در خطر بیکاری قرار داده است.


السالوادور ممکن است ناچار به از بین‌بردن 161 هزار هکتار محصول قهوه باشد، در حالی که کاستاریکا پس از این‌که این آفت در 30 درصد از 93 هزار هکتار محصولش گسترش یافت، وضعیت اضطراری اعلام کرد. "رویا" همچنین 30 درصد از 22 هزار هکتار محصول قهوه پاناما را آلوده کرده است.

کد خبر 22312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =