معاون وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت از ابلاغ بخشنامه جدید خرید گندم کیفی در سال جاری خبرداد و گفت: نظارت کیفی بر روی گندم‌های تولید داخلی و وارداتی صورت می‌گیرد.
 

عباس قبادی در گفتگو با مهر از ابلاغ بخشنامه‌های جدیدی برای بهبود کیفیت گندم خبرداد و گفت: دستورالعمل كيفي خريد گندم در سال جاري، به تازگی به شركت‌هاي غله مناطق كشور ابلاغ شده است. به این معنا که این بخشنامه ها با هدف ارتقاء كيفيت و  ويژگي هاي ظاهري گندم مورد خريداري و جهت دهي به عرضه گندم پاك تر،  بخشنامه‌هاي مرتبط به منظور حفظ هماهنگي در زمينه ي خريد گندم داخلي ابلاغ شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همچنين در راستاي اتخاذ رويه يكسان در آزمايشگاه‌هاي كنترل كيفي شركتهاي غله و متصديان امر خريد، دستورالعمل گندم قابل خريداري، ويژگي ها و روش هاي اندازه گيري و حدود مجاز توسط كارگروه تخصصي گروه خريد و نگهداري غلات جهت خريد گندم با كيفيت به مناطق 31گانه سراسر كشور تهيه و ارسال شده است.

وی تصریح کرد: کیفيت گندم هاي ذخيره سازي شده و آردهاي توليدي از متغيرهاي موثر بر كيفيت وسلامت نان توليدي است كه به منظور بهبود كيفيت نان هاي توليدي، مركز پژوهش هاي غلات شركت بازرگاني دولتي با پايش مستمر گندم داخلي و خارجي به خريد و ذخيره سازي گندم و توليد آردهاي استاندارد اقدام مي كند.

قبادي گفت: در سال گذشته برنامه كنترل كيفيت گندم هاي وارداتي، مطابق استاندارد ملي گندم با بيش از 150 نمونه از مجموع 5 ميليون و 180 هزارتن گندم وارد شده به كشور از مبادي بنادر شمال و جنوب، انجام شد ه كه آزمون هاي كنترل كيفيت، موجودي مطلوب پروتئين و گلوتن دراين گندم ها را در حد مطلوب نشان داد.

وي همچنين در خصوص كيفيت گندم‌هاي داخلي خريداري شده افزود: كنترل كيفيت گندم‌هاي داخلي نيز بر روي 228 نمونه از مجموع 2 ميليون و 42 هزارتن گندم خريداري شده ، براساس همين استاندارد مورد آزمون قرار گرفت كه نتايج حاصله ازكيفيت پروتئين و گلوتن مطلوب دراين گندم ها حكايت داشت.

قبادي همچنین در خصوص كيفيت آردهاي توليدي كشور تصریح كرد: با توجه به اهميت بهداشت آرد به عنوان ماده اوليه نان، پايش 779 نمونه آرد هاي توليدي در سال گذشته مطابق استانداردهاي ملي ايران حدود 97 درصدنمونه با استاندار منطبق بوده است.


 

کد خبر 23318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • یعقوب خزرائی ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۲
    2 0
    میزان ورودی گندم از بنادر شمالی حدود 40 . / . بوده که از بنادر انزلی و نوشهر و امیر اباد بوده