معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از مصوبه جدید 9 میلیارد دلاری دولت برای تامین کالاهای اساسی خبر داد و گفت: متاسفانه تامین ارز واردات این کالاها با بوروکراسی سختی مواجه شده و تامین منابع آن محقق نشده است.

عباس قبادی در گفتگو با مهر از ذخیره مطمئن کالاهای اساسی خبر داد و گفت: دولت 9 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داده است که متاسفانه تا کنون کار تامین ارز مورد نیاز این واردات با بوروکراسی سختی مواجه شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگرچه هم اکنون وضعیت ذخیره کالاهای اساسی شرایط مطمئنی را دارد اما باید پشتوانه لازم برای جایگزینی این کالاها بعد از مصرف فراهم شود به این معنا که اگر بانک مرکزی همراهی لازم را در تامین ارز نداشته باشد، مشکلاتی بروز خواهد کرد.

وی، میزان ذخایر کالاهای اساسی را به طور میانگین 30 درصد نسبت به سنوات گذشته بالاتر دانست و گفت: در روغن خام بیش از سه ماه موجودی وجود دارد و در شکر و برنج  نیز وضعیت بسیار مناسب است، ضمن اینکه در تامین مرغ نیز ظرفیت خوبی فراهم شده و هم اکنون بالغ بر 6 تا 7 هزار تن مرغ منجمد وجود دارد و وضعیت گوشت قرمز نیز بسیار مناسب است.

قبادی ذخایر نهاده های دامی را بسیار مناسب عنوان و خاطرنشان کرد: در ذرت و کنجاله موجودی قابل توجهی وجود دارد و هم اکنون فصل برداشت نهاده های دامی است که این موضوع وضعیت را بهتر می کند.

وی در خصوص تامین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی خاطرنشان کرد: اگرچه تا به امروز مشکل خاصی در تامین ارز وجود نداشته است اما بوروکراسی سختی در بانک مرکزی وجود دارد که انرژی بی موردی را از ما هدر می دهد؛ بنابراین بانک مرکزی باید بیش از حد معمول همراهی برای واردات کالاهای اساسی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه دولت مصوبه 9 میلیارد دلاری برای واردات کالاهای اساسی داشته اما کار تامین ارز مطابق با مصوبه انجام نشده است.

قبادی افزود: در مورد برنج وضعیت تولید داخلی مناسب است و فصل برداشت نیز به زودی انجام خواهد شد، این در شرایطی است که کشور نیاز به 3.5 میلیون تن برنج دارد که باید دیدار در فصل برداشت چه میزان تولید داخلی خواهیم داشت تا مابقی را از محل واردات تامین کنیم و از همین حالا نیز باید برای تامین ارز واردات برنج چاره اندیشی کرد.

وی با انتقاد از سازمان هدفمندی یارانه ها مبنی بر عدم پرداخت پول گندم کشاورزان، اظهار داشت: تاکنون از منابع داخلی شرت بازرگانی دولت ی ایران و ارتباطات با برخی از بانکها اجازه تاخیر در پرداخت پول کشاورزان را نداده ایم اما سازمان هدفمندی نیز هنوز ریالی برای پرداخت پول گندم کشاورزان ارایه نکرده است.

 

کد خبر 24108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =