مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خودکفایی محصولات کشاورزی باید به عنوان راهبرد صحیح دنبال شود، نه هدف گفت: مشکل نوسان تولید سیب‌زمینی و پیاز را می‌توان ظرف یکسال برطرف کرد.

سید محمد حسین شریعتمدار با 14 سال سابقه معاونت زراعت که به پیر زراعت معروف شده، اکنون به عنوان مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند در مورد محصول کشاورزی مزیت‌دار باید خودکفا شویم و بقیه را وارد کنیم، گفت: خودکفایی را می‌توان به عنوان هدف نگاه کرد یا اینکه بعنوان راهبرد صحیح کشاورزی مطرح کرد.

*خودکفایی راهبرد باشد نه هدف

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در صورتی که خودکفایی را به عنوان یک راهبرد صحیح کشاورزی بدانیم، برای کشور کم هزینه و پایدار خواهد بود، اما در صورتی که خودکفایی را به عنوان هدف تعریف کنیم، امکان دارد، در یک کوتاه‌مدت به این هدف برسیم، اما تبعات آن برای بخش کشاورزی زیاد خواهد بود.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی افزود: مثلاً اگر افزایش بهره‌وری آب ملاک باشد، اقتصادی شدن کشاورزی نیز از این رهگذر به دست می‌آید و از این طریق می‌توان در بسیاری از محصولات خودکفا شویم، اما اگر اصرار به خودکفایی یک محصول داشته باشیم، می‌تواند به ازای خودکفایی هزینه‌های زیادی نیز داشته باشد.

از شریعتمدار سئوال شد خودکفایی گندم که در دوره جنابعالی به عنوان معاون امور زراعت جهاد کشاورزی محقق شد، را اکنون از دست داده‌ایم، دلیلش چه بوده است؟ گفت: باید این مباحث را در یک جلسه جداگانه بررسی کنیم.

*تولید کشاورزی باید به ازای میزان مصرف آب باشد

وی ادامه داد: خودکفایی آرزوی همه ملت‌هاست و اگر الان در دنیا تجارت آب مجازی مطرح شده است، برای این است که سنجش شود تولید محصول با چه میزان آب انجام می‌شود.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی افزود: مثلاً برای تولید یک کیلوگرم مرغ 6 متر مکعب گوشت قرمز 15 متر مکعب و کفش 8 متر مکعب آب نیاز است بنابراین باید ضرورت تولید را براساس نیاز به آب بسنجیم.

*آب مهمترین مانع تولید کشاورزی/بهره‌وری ساماندهی شود

شریعتمدار گفت: منطقه منا(خاورمیانه و شمال آفریقا) بحرانی‌ترین منطقه از نظر آب است و بنابراین تولید در این مناطق باید با رعایت اصول خاصی انجام شود.

وی افزود: باید در تولید در نظر گرفته شود که آیا با توجه به هزینه‌هایی که ایجاد می‌کند، می‌ارزد و یا چه مسائل زیست محیطی امکان دارد ایجاد کند.

*افزایش بهره‌وری آب راه خودکفایی بسیاری محصولات کشاورزی

شریعتمدار گفت: در کشور ما از طریق بهره‌وری عوامل تولید و بالا بردن بهره‌بری آب می‌توان در برخی محصولات کشاورزی مانند گندم به خود کفایی رسید.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی چالش آب را مهمترین مشکل در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت:  مشکل آب بالاتر از مسئله کشاورزی است و باید همه به فکر بهره‌‌وری آب باشیم که در این صورت مشکلات زیست‌محیطی و اقتصادی در آینده کمتر می‌شود.

به گفته شریعتمدار، مساله آب یک حوزه فرا بخشی و فرا وزارتخانه‌ای است و باید نظام و کل کشور به فکر این مشکل باشد و مشکل بهره‌وری آب باید به هر شکلی ساماندهی شود.

*سریال سیب‌زمینی و پیاز یکساله برطرف می‌شود

وی در پاسخ به اینکه برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش نوسان تولید بویژه سیب‌زمینی و پیاز چیست، گفت: نوسان تولید مسبوق به سابقه است و سایه شوم آن در سالهای گذشته نیز بویژه بر روی محصولاتی مانند سیب‌زمینی و پیاز سنگینی می‌کرد. شریعتمدار ادامه داد: از سال 1375 که طرح استمرار سیب‌زمینی و پیاز در کشور اجرا شد تا سال 1384 هیچ مشکلی در مورد سیب‌زمینی نداشتیم و تولید کشور در حال تعادل بود ودر مورد پیاز هم  80 درصد در تعادل بود اما بعد از اینکه طرح استمرار رها شد این گونه مشکلات آغاز شد.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در طول یکسال می‌توان مشکل ناپایداری تولید را در سیب‌زمینی و پیاز برطرف کرد،گفت: طرح استمرار سیب‌زمینی و پیاز الان هم به طور ناقص اجرا می‌شود.

کد خبر 24994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =