وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام طرح جدید دولت برای اینکه مردم بتوانند از منافع سهام عدالت برخوردار شوند، گفت: دولت با تغییرات ناگهانی نرخ ارز در هر سمت و سویی که باشد، موافق نیست و در تعیین نرخ ارز در بازار مذاکره ای نمی کنیم.
 
به گزارش خبرنگار مهر، علی طیب نیا امروز در حاشیه همایش بهبود فضای کسب و کار در ایران در جمع خبرنگاران درباره برنامه های جدید دولت تدبیر و امید در بخش سهام عدالت، گفت: سهامی که در اختیار مردم است به نحوی شده که سهامداران نمی توانند از منافع خود برخوردار شوند و حتی اعمال مدیریت نیز امکان پذیر نیست.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: حدود 40 درصد سهام بنگاههای مشمول صدر اصل 44 قانون اساسی در این خصوص واگذار شده که شرکت های مناسب، کارآمد و فعالی بوده اند. دولت روی طرحی کار می کند که بتواند مردم را از منافع واقعی سهام عدالت بهره مند کند.
وی در خصوص جلسه امروز شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود بانکی، گفت: چنین چیزی در دستور کار شورا نیست و جلسه شورا برای تعیین نرخ سود بانکی برگزار نمی شود و اگر هم بانک مرکزی چنین گزارشی را داده که شورا به دنبال تغییر نرخ سود بانکی است، بهتر است خودشان پاسخ بگویند، ولی تا جایی که من می دانم این طور نیست.
طیب نیا درباره وضعیت بازار ارز اظهار داشت: سیستم تعیین نرخ ارز براساس قانون شناور مدیریت شده است و دولت در فرآیند تعیین نرخ ارز دخالت نمی کند. شرایط نرخ ارز را بازار مشخص می کند.
وزیر اقتصاد ادامه داد: آنچه اتفاق افتاد، این بود که ما با تغییرات سریع، ناگهانی و موقتی نرخ ارز مواجه شدیم که دولت چه در جهت کاهش نرخ ارز و چه در جهت افزایش آن با این گونه تغییرات مخالف است.
وی خاطر نشان کرد: اگر نرخ ارز به طور ناگهانی تنها در چند روز کاهش یابد، کسانی ضرر می کنند که سپرده های کوتاه مدت و کوچک خود را در بازار می فروشند؛ بنابراین دولت با تغییرات ناگهانی نرخ ارز در هر سمت و سویی که باشد موافق نیست و در تعیین نرخ ارز در بازار مذاکره ای نمی کنیم.
طیب نیا درباره تصمیم جدید دولت برای اجرای ایران کد و طرح شبنم، اظهار داشت: در این باره قرار است جلسه ای برگزار و تصمیمات مقتضی گرفته شود اما هنوز این نشست را برگزار نکرده ایم.
وی در خصوص حل مشکل گشایش ال سی 30 درصدی اظهار داشت: دولت و بانک مرکزی حداکثر مبلغ ریالی گشایش ال سی را 30 درصد تعیین کرده اند و این موضوع به بدنه بانکها ابلاغ کردند و در حال حاضر بخش عمده ای از بانکها به این ابلاغیه بانک مرکزی عمل می کنند و ما در حال رصد کردن هستیم که اگر بانکی هم به آن عمل نکند، قطعا مشکل را پیگیری کنیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: زمینه های اجرای کامل این مصوبه فراهم است و به صورت کلی گشایش ال سی مشکلی ندارد و هم اکنون سیستم بانکی با حداکثر 30 درصد گشایش ال سی را انجام می دهد و اگر احیانا بانکی به طور مثال در شهرستانی به این ابلاغیه عمل نکرده، بانک مرکزی در حال اعمال نظارت برای رفع مشکلات است.
طیب نیا به این موضوع نیز اشاره کرد که اگر مشکلی هم در این بخش وجود دارد عمدتا در خصوص ال سی نیست و به معاملات از طریق حواله بر می گردد.
 
کد خبر 25799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =