ˈمهدی محمدزادهˈ نماینده ایران در همایش بین المللی ˈپالمˈ در مالزی گفت: با وجود تحریمهای یکجانبه غرب از سال 2002 تاکنون، هیچگونه کمبودی در صنعت راهبردی روغن در کشور وجود نداشته است، اما باید برای خودکفایی این محصول، طرح ویژه ای پیاده کرد.

پالم یا نخل روغنی 50 درصد از سهم تجارت جهانی روغنهای خوراکی را تشکیل می دهد و اندونزی و مالزی قطب تولید و صدور این محصول هستند.

همایش بین المللی پالم با حضور هفت هزار شرکت کننده از افزون بر 50 کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران در مرکز همایشهای بین المللی شهر کوالالامپور مالزی گشایش یافت و چگونگی تجارت این محصول مورد بحث و تبادل نظر دست اندرکاران تجارت جهانی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، قائم مقام گروه اقتصادی ˈعرشˈ به عنوان نماینده ایران روز چهارشنبه در دومین روز از این اجلاس بین المللی، گفت: در ایران از لحاظ تنوع آب و هوا و شرایط اقلیمی خاص می توان دانه های روغنی از قبیل سویا، کلزا و آفتابگردان نیز تولید کرد و مشکلی در این زمینه نیست اما مهمترین چالش صنعت روغن نباتی در ایران وابستگی شدید به مواد اولیه است که تا 90 درصد از خارج وارد می شود.

وی افزود: به همین دلیل تغییرات در قیمت جهانی این محصول تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده داخل کشور گذاشته و اثر منفی و مستقیم در زندگی مردم دارد.

وی با اشاره به دخالت برخی دولتها در کالاهای راهبردی از جمله شکر، غلات و لبنیات، گفت که دولت ایران توجه خاصی به مساله دانه های روغنی و کشت آن دارد و در طرح اولیه 10 ساله خود که سال آینده پایان می یابد، تلاش لازم را برای خودکفایی این محصول انجام داد. در همین حال باید طرح ویژه ای برای خودکفایی این محصول که ارتباط مستقیم با سفره مردم دارد پیاده کرد.

محمدزاده خواستار حفظ ارزش افزوده این محصول شد و تاکید کرد که دولت باید بجای واردات روغن خام تصفیه شده، دانه های روغنی را وارد کند تا ضمن حرکت چرخ کارخانه های روغن کشی، فرصتهای شغلی زیادی بویژه برای جوانان بوجود آورد و از تولیدات صنعت روغن کشی که یکی از آنها کنجاله است گامی بسوی خودکفایی در زمینه تامین علوفه دام و طیور برداشته شود.

وی اظهار داشت: دولت برای کاهش وابستگی به این محصول همچنین باید تعرفه واردات دانه های روغنی را افزایش داده و کودشیمیایی و بذرهای اصلاح شده را به قیمت مصوب کماکان به همراه تخصیص منابع ارزی و ریالی و خرید تضمینی محصولات دانه های روغنی در اختیار کشاورزان قرار دهد تا وابستگی به دانه های روغنی کاهش یابد.

وی با اشاره به تحریم های صورت گرفته علیه ایران بویژه از سال 91 و حذف بانکهای ایرانی از سیستم الکترونیکی بانکی جهان و تحریم حمل و نقل و بیمه، هیچگونه کمبودی در این صنعت استراتژیک وجود ندارد.

قائم مقام گروه اقتصادی ˈعرشˈ در ادامه مساله امنیت غذایی، فقر، بیکاری، گرسنگی و تهدیدات و جنگ در جهان امروز را مورد اشاره قرار داد و گفت که در این محیط پرآشوب، جهان به دانه های روغنی نیاز مبرمی دارد و پیش بینی کرد در سال 2030 نیاز جهان در زمینه غذا به 50 درصد، انرژی 45 درصد و آب به بیش از 30 درصد وضعیت کنونی افزایش یابد.

به گفته محمدزاده، ایران با داشتن یک درصد جمعیت جهان، یک درصد روغن نباتی جهان را مصرف می کند. در این چارچوب ایران در سال 90 بیش از 342 هزار تن به ارزش 376 میلیون دلار و در سال91 بیش از 548 هزار تن روغن از مالزی وارد کرده که کمتر از پنج درصد از صادرات پالم مالزی می شود.

آمار نشان می دهد مالزی سالانه 24 میلیارد دلار از صادرات روغن و محصولات پالم درآمد ارزی دارد.

براساس این آمار از 32 میلیون و 860 هزار هکتار زمین های زیرکشت در مالزی در سال گذشته میلادی بیش از 15 درصد یعنی حدود پنج میلیون و یکصد هزار هکتار زیر کشت پالم رفته است.

امروزه پالم یا نخل روغنی با برخورداری از سهم 50 درصدی تجارت جهانی روغن های خوراکی، مهم ترین منبع تولید روغن خوراکی در جهان به شمار می رود. تجارتی که مالزی با سهم 46 درصدی خود از تولیدکنندگان و صادرکنندگان کلیدی آن محسوب می شود.

این کشور در سال 91 حدود 18 میلیون و 790 هزار تن روغن پالم خام تولید کرد و عنوان دومین تولید کننده این محصول پس از اندونزی را به خود اختصاص داد.

از پالم 17 محصول در جهان به دست می آید و در سال گذشته میلادی حدود 32 درصد از محصولات روغنی جهان را به خود اختصاص داد و بیش از 60 درصد از تجارت چربی جهان در اختیار این محصول بود

کد خبر 26045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =