میزان تولید گندم که در دولت قبل مرتبا 13.5 میلیون تن اعلام و خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک تاکید می‌شد در دولت جدید از اعلام میزان تولیدش خودداری می‌شود و منابع آگاه از تولید هفت میلیون تنی در سال جاری خبر می‌دهند که جای سوال است آیا یکباره میزان تولید این محصول نصف شده یا آمارهای گذشتگان نادرست بوده است؟!

گرچه آمار رسمی تولید گندم امسال هنوز اعلام نشده و همچنان در وزارت کشاورزی در حال بررسی است اما اگر همان تولید حدود هفت میلیون تنی که دبیرکل خانه کشاورز بر آن استناد می‌کند و البته واردات 6.7 میلیون تنی گندم در سال گذشته را درنظر بگیریم، واردات دو میلیون تنی امسال نمی‌تواند پاسخگوی نیاز سالانه کشور به این محصول استراتژیک باشد.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گندم یکی از محصولات استراتژیکی است که براساس میزان تولید و سطح زیرکشت، حدود یک سوم تولیدات کشاورزی ایران را به خود اختصاص می‌دهد البته تولید امسالش تا آنجا حاشیه‌ساز شد که گویا رییس دولت تدبیر و امید را هم سردرگم کرد چراکه به گفته وی " اگر امسال حدود 13.5 میلیون تن گندم تولید شده چرا برای تامین نیاز سالانه 12 میلیون‌ تنی، وزارت تجارت برای واردات هفت میلیون تن گندم برنامه‌ریزی کرده است؟ "

البته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پس از روی کار آمدن محمود حجتی در این وزارتخانه، دیگر از برآورد تولید 14 میلیون تنی گندم حرف نمی‌زنند و برخلاف سال‌های گذشته هنوز آمار نهایی تولید را پس از گذشت حدود چهار ماه از پایان برداشت اعلام نکرده‌اند و نشان می‌دهد گندمی که به قول روحانی در یک استان سه روز هم ذخیره نداشت، بازهم حواشی دارد و اما و اگر.

عیسی کلانتری - وزیر اسبق کشاورزی - درباره این موضوع حرف‌های زیادی برای گفتن و البته برای نگفتن داشت و ابهام در تولید گندم را با حساب دو دو تا چهارتایی دقیق حل کرد و به ایسنا گفت: با توجه به برخی گزارش‌های جمع‌آوری شده از استان‌ها و البته نیاز وارداتی حدود هفت میلیون تنی کشور به گندم، حداکثر میزان تولید این محصول حدود هفت میلیون تن بوده که حدود پنج میلیون تن آن به صورت تضمینی خرید شده است.

اگر آمار ارائه شده از سوی وزیر اسبق کشاورزی را مبنای حساب و کتاب خزانه‌ و سیلوهای گندم کشور قرار دهیم، آمار واردات گندم با توجه به کاهش تولید آن نگران‌کننده به نظر می‌رسد چراکه تا پایان 9 ماهه امسال یک میلیون و 930 هزار تن معادل حدود 752 میلیون دلار گندم به کشور وارد شده است.

بر این اساس کشور هنوز به حدود سه میلیون تن گندم نیازدارد که با روند کند واردات که طی ماه‌های اخیر بوده، تامین آن بعید به نظر می‌رسد چراکه در آذر ماهی که گذشت تنها حدود 300 هزار تن به ذخایر خالی مانده سیلوهایی که رییس‌جمهور از آن ابراز نگرانی می‌کرد اضافه شده است.

جالب اینکه طی همین مدت حداقل حدود 200 هزار تن برنج مازاد بر نیاز مصرف و حتی ذخیره استراتژیک کشور به ارزش بالغ بر 240 میلیارد تومان به کشور وارد شده است و بیم آن می‌رود با ادامه این حساب و کتاب، داستان سیب‌زمینی و پیاز که یک سال سیب‌زمینی مازاد روی دست می‌ماند و سال دیگر پیاز، برای گندم و برنج هم تکرار شود؟

به نظر می‌رسد یکی از دلایل تفاوت‌ها و تناقض‌های آماری در تولید و واردات محصولات کشاورزی وجود چندین متولی در دستگاه‌های مختلف کشور است که آشپز را چند تا کرده است و البته اجرای کامل و دقیق قانون تمرکز وظلیف بازرگانی بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند از بروز چنین نابسامانی‌هایی در مدیریت تامین امنیت غذایی کشور که همواره مورد تاکید رییس‌جمهور است، جلوگیری کند.

همچنین با توجه به اینکه وزیر کشاورزی دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیتش همه آمارهای تولید محصولات کشاورزی را زیر ذره‌بین قرار داده و کمیته راستی‌آزمایی در این وزارتخانه تشکیل داده تا آمار دقیق تولید محصولات کشاورزی را بررسی و اعلام کنند جای امیدواری است که به زودی این ناهمخوانی‌های آماری تولید، مصرف، واردات و صادرات حل شود.

کد خبر 26961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =