وزیر جهاد کشاورزی از راه اندازی میز بورس محصولات کشاورزی در این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ محمود حجتی در دیدار با مجمع نمایندگان کرمان که در محل این وزارتخانه برگزار شد گفت: بورس کالای کشاورزی که بر اساس نیازها و اولویت های موجود در برنامه سوم توسعه در سازمان تعاون روستایی کشور راه اندازی و بعدها در قالب بورس کالا ادغام شد متأسفانه مورد بی توجهی قرار گرفت که این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده لذا در صدد ایجاد میزی برای بورس محصولات کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: در لایحه بودجه سال آینده 30 هزار میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی پیش بینی شده که با تصویب مجلس شورای اسلامی اعتبار مذکور در سال 93 به فعالان و تولید کنندگان این بخش اختصاصی می‌یابد.

بر اساس این گزارش؛ با تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده (33) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است حداکثر تا پانزدهم شهریور ماه هر سال متناسب با شرایط تولید، نوع محصول و وضعیت بازار، قیمت تضمینی سال آینده محصولات کشاورزی و دامی که قابل معامله در بورس کالا است را برای تصویب به هیئت وزیران پیشنهاد کرده و تا پایان اردیبهشت ماه هر سال برای تهیه فهرست محصولات کشاورزی قابل معامله در بورس کالا اقدام کند.
مرجع تعیین کیفیت و درجه‌بندی محصولات موضوع این آیین‌نامه، بورس کالا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی است و اعمال سیاست خرید تضمینی برای آن دسته از کالاهای کشاورزی که مشمول فهرست کالاهای قیمت تضمینی می‌شوند، ممنوع است. ضمن آنکه آن دسته از کالاهای مشمول خرید قیمت تضمینی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت مشمول خرید تضمینی می‌شود، از شمول این تصویب‌نامه خارج است.

بر اساس این مصوبه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور مکلف است بنا به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی، میزان مابه‌التفاوت قیمت تضمینی با قیمت تابلوی بورس به تفکیک محصولات منتخب را در بودجه سنواتی پیش‌بینی کند.

همچنین عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا منوط به ارایه تأییدیه سازمان جهاد کشاورزی استان برای تولیدکنندگان حقیقی کشاورزی و مصوبه مجمع عمومی مربوط به تفکیک نوع محصول و نیز مجوز وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جهاد کشاورزی استان) برای تشکلهای بخش کشاورزی است.

بر این اساس، دولت؛ وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرده است پس از دریافت فهرست قطعی معاملات از بورس کالا ظرف دو هفته برای پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تابلو بورس و قیمت تضمینی اعلام‌شده از سوی هیئت وزیران اقدام کند.

کد خبر 26962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =