وزیر نیرو گفت: عیسی کلانتری به عنوان دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه انتخاب شد.

به گزارش  تسنیم، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو  در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: دریاچه ارومیه مسئله‌ای بود که از ابتدای شروع دولت یازدهم مورد توجه دولت و شخص رئیس‌جمهور قرار گرفت.

وی با بیان اینکه کارگروه ویژه‌ای در این خصوص در ابتدای دولت تشکیل شد و نتایج و تحقیقات خود را از وضعیت دریاچه ارومیه اعلام کردند، گفت: هم‌اکنون اقدامات اولویت‌دار برای نجات دریاچه ارومیه در دولت به تائید رسیده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: ما احساس کردیم برای ارتقای فعالیت‌ها و ایجاد هماهنگی‌های بهتر در این فعالیت‌ها که در راس ستاد نجات دریاچه ارومیه شخص معاون اول رئیس‌جمهور باشد و دولت نیز آن را تصویب کرد.

چیت‌چیان از انتخاب عیسی کلانتری به عنوان دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: آقای کلانتری هم دبیر این ستاد خواهد بود و هم مجری طرح‌های مربوط به نجات دریاچه ارومیه است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به ایجاد هماهنگی‌های لازم بین تمامی دستگاه‌های ذیربط در این زمینه در خصوص اختلاف نظرها درباره سدسازی و آثار مخرب آن بر محیط زیست گفت: در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد؛ برخی مخالف ساختن سد هستند و برخی به شکل افراطی معتقد هستند که حتما سد به هر قیمتی باید ساخته شود. اما این هر دو دیدگاه از نظر ما افراطی و غلط است. ما به عنوان کشوری که در مدار خشکی قرار داریم، اگر بخواهیم سدی ایجاد نکنیم تا آب سرگردان و تلف شود و از آن برای توسعه کشاورزی استفاده نشود غلط است و اقدام به جایی نیست.

وزیر نیرو با بیان اینکه افراط در این زمینه می‌تواند موجب نگرانی‌های بیشتر شود، خاطر نشان کرد: آنچه مورد تایید دولت است این است که در مورد تمام طرح های احداث سد گزارش‌های محیط زیست را مورد توجه قرار دهیم تا اگر نیاز به بازبینی و بررسی مجدد داشته باشد آن را انجام دهیم.

چیتچیان با تاکید بر ارزیابی اثرات زیست محیطی در طر‌ح‌های سدسازی اظهار داشت: با در تمام طرح‌های سد سازی ارزیابی مطلوبی از اثرات زیست محیطی داشته باشیم و سدها با مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست به مرحله احداث برسد.

وی در این ارتباط خاطر نشان کرد: در مورد سدهای احیا شده باید سهم محیط زیست بر رودخانه‌های اطراف را لحاظ کنیم و در مورد طرح‌های در حال احداث نیز حتماً بازنگری‌های لازم صورت بگیرد و اگر لازم بود مشخصات سد نیز مورد تجدید نظر قرار گیرد.

وزیر نیرو در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر طرح انتقال آب از خزر به دشت‌های مرکزی نیز گفت: این طرح مورد تصویب مجلس قرار گرفته و برای انتقال آب از دریای خزر به دشت‌های مرکزی ردیف بودجه‌ای داریم.

چیتچیان با بیان اینکه مطالعات در خصوص این طرح در حال انجام است، گفت: ابعاد مختلف زیست محیطی در این طرح مورد بررسی قرار گرفته است و گزینه‌های جدیدی که موجب اثار سوء زیست محیطی نشوند نیز مطرح شده است. و انشاالله با درنظر گرفتن این مطالعات به هدف نهایی نائل شویم.

وی از تصمیم گیری لازم راجع به طرح نهایی در این اقدام ظرف یکی دوماه آینده خبر داد و در خصوص قیمت تعیین شده برای مصرف آب و برق در کشور در تبصره هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: اجازه دهید این موضوع را زمانی که دولت نظر نهایی خود را اعلام کرد ما نیز مطرح کنیم. و اطلاع رسانی درباره آن به بعد از تصمیمات دولت موکول می‌کنیم.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر آخرین اقدامات انجام شده برای کارون نیز گفت: ما به دنبال حل مشکل کارون و گتوند هستیم که البته در کارگروه احیای دریاچه ارومیه نیز این دو موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در مورد کارون راه کارهایی متعددی پیش‌بینی شده است و از آنجا که الودگی کارون نشات گرفته از پساب‌های کشاورزی، تاسیسات صنعتی و فاضلاب‌های شهری است گفت: وزارت نیرو در این باره مسئولیت خود را انجام خواهد داد.اعتقاد دولت این است که کارون در شئون اقتصادی و اجتماعی چندین استان کشور اثرگذار است و پاک کردن این محیط مشترک از آلودگی‌ها از موضوعات مهم دولت می‌باشد.

چیتچیان در ادامه در خصوص انتقال آب از کارون به حوزه های دیگر نیز گفت: انتقال آب از حوزه آب به حوزه‌های دیگر فقط برای مصارف آب شرب صورت می‌گیرد طبیعتاً مصارف شرب از اولویت‌ دارترین نیازهای انسان است و اگر چنین کاری در کارون صورت گیرد یک کار ارزشمند و انسانی است که باید با سرمایه گذاری لازم این کار را به سرانجام برسانیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه وزارت نیرو متعهد به انجام این سیاست است، خاطر نشان کرد: هم اکنون طرح مورد مطالعه برای انتقال آب از کارون در منطقه بهشت آباد مطرح است که قرار است مقداری از آب‌ سرشاخه‌های کارون به مصارف شرب 2 و 3 استان صورت گیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص حق‌ابه استان اصفهان از رود کارون نیز گفت: حق‌ابه های کشاورزان حوزه زاینده رود و به خصوص اصفهان کاملا محترم است و این حق‌ابه‌ها به مصارف دیگر داده نخواهد شد.

 

کد خبر 27129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =