رییس انجمن پسته گفت: امسال حدود 170 هزار تن پسته از باغات برداشت شد که با توجه به باقی ماندن حدود 45 درصد از محصول در بازار، مشکلی برای تامین این نوع خشکبار در ایام عید وجود ندارد.

محسن جلال‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: برخلاف برخی اظهارنظرها مبنی بر تولید بیش از 300 هزار تن پسته در کشور امسال حدود 170 هزار تن از این محصول از باغ‌های کشور برداشت شد که به نظر می‌رسد تا پایان سال زراعی جاری (شهریور سال آینده) حدود 140 هزار تن صادر شود.

صادرات 70 هزار تنی پسته

وی افزود: از پایان فصل برداشت پسته تاکنون حدود 70 هزار تن پسته به کشورهای متقاضی صادر شده است و قیمت متوسط جهانی هر کیلوگرم پسته حدود 10 دلار و قیمت پسته صادراتی ایرانی در بازارهای ایرانی کیلویی 25 تا 30 هزار تومان است.

رییس انجمن پسته تاکید کرد:‌ با توجه به باقی ماندن 45 تا 50 درصد محصول و متعادل بودن قیمت پسته در بازار داخلی به نظر نمی‌رسد مشکلی برای تامین پسته شب عید وجود داشته باشد چراکه وضعیت کنونی بازار پسته نسبت به سال‌های گذشته به مراتب بهتر است.

جلال‌پور ادامه داد: بهترین پسته ایرانی از سوی مصرف‌کنندگان داخلی مصرف می‌شود و قیمت هر کیلوگرم پسته درجه یک کیلویی 40 تا 45 هزار تومان است که با توجه به کیفیت آن و قیمت‌های سال گذشته منطقی به نظر می‌رسد.

پسته آمریکایی تهدیدی برای پسته ایرانی

وی تصریح کرد:‌ با توجه به کاهش تولید هر ساله پسته در کشور و افزایش تولید این محصول در آمریکا اگر فکری برای باغ‌ریزی جدید در مناطق مستعد نکنیم در آینده مشکلات بسیاری برای پسته ایرانی به وجود خواهد آمد.

کد خبر 27754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =