۰ نفر
۱۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۵

 در حالیکه به دلیل نبود تقاضای داخلی و خارجی قیمت هر شانه تخم‌مرغ در مرغداری در ایام نوروز به حدود 5000 تومان رسید و باید شانه‌ای 6500 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسید نه تنها اینگونه نشد بلکه اکنون همین محصول که ارزان خریده شده شانه‌ای 9 و 10 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایام نوروز هر سال به دلیل کاهش تقاضا برای تخم‌مرغ در بازارهای داخلی و خارجی، قیمت این محصول به شدت کاهش می‌یابد و به گفته مرغداران ضرر این کاهش تقاضا به آن‌ها تحمیل می شود؛ به گونه‌ای امسال هم قیمت فروش هر شانه تخم‌مرغ برای مرغداران که حدود 8500 تومان بود به حدود 5000 تومان رسید.

به گفته ناصر نبی‌پور، رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار استان تهران قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ در ایم نوروز 1600 تومان کاهش یافت که زیان آن را مرغداران متحمل شدند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در بازار 20 روزه ایام نوروز (که از روزهای پایانی سال گذشته آغاز شد و تا 15 فروردین امسال ادامه داشت تقاضای چندانی برای خرید تخم‌مرغ در بازار داخلی وجود نداشت و به گفته نبی‌پور مرغداران روزانه حدود 2000 تن تخم‌مرغ به قیمت شانه‌ای 5000 تومان فروختند که باید این محصول در ایام عید و اکنون که هنوز در مغازه‌ها موجود است شانه‌ای 6500 تا 7000 تومان به دست مصرف کننده برسد.

این درحالی است که از دیروز - 16 فروردین - هر شانه تخم‌مرغ 9500 تا 10 هزار تومان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد که نشان می‌دهد این محصول ارزان که ذخایر واسطه‌ها و مغازه‌های توزیع تخم‌مرغ را پر کرده است همچنان با قیمت گذشته فروخته می‌شود.

البته رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار استان تهران یکی دیگر از علت‌های کاهش قیمت تخم‌مرغ و زیان مرغداران را نبود فرهنگ درست تولید بین تولیدکنندگان دانسته و معتقد است: مرغداران به دلیل سبد کالای دولت و صادرات نه چندان زیاد تخم مرغ در سال گذشته طمع کرده‌اند و تولید خود را بیش از حد افزایش دادند که این یکی از عوامل انبار شدن تخم‌مرغ روی دست مرغداران و کاهش قیمت این محصول است.

وی افزود: دولت نباید با سیاست‌هایی مانند خرید تضمینی در بازار محصولاتی مانند تخم‌مرغ دخالت کند چراکه خرید تضمینی و انبار کردن تخم‌مرغ در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و مرغداران خود باید با پیش‌بینی شرایط ، بازار تولید را تنظیم کنند چراکه تولید بیش از حد هر محصولی تنها هدر دادن بیت‌المال است.

 

کد خبر 28364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =