مواد غذایی> بعد از عرض اندام وسیع میوه‌های خارجی در بازار مصرف، این بار نوبت به میوه‌های داخلی رسید که با الگو برداری از میوه‌های خارجی به قیمت بالایی در خرده فروشی‌ها به فروش برسد.


با وجود اینکه مدت زمان زیادی تا تابستان و فصل فراوانی انواع میوه نمانده و به‌نوعی فصل میوه‌های نوبرانه رو به پایان است، اما نرخ میوه‌ها، قصد پایین آمدن ندارند.

بنا بر این گزارش، افزایش قیمت میوه‌ در حال حاضر به‌شکلی بی‌سابقه بوده که قیمت برخی از میوه‌ها برای مردم قابل پذیرش نیست به‌طوری که در حال حاضرمیوه‌های داخلی نیز تا 25هزار تومان در هرکیلوگرم به فروش می‌رسد.

برای افزایش قیمت میوه بهانه‌های مختلفی مانند افزایش نرخ سوخت، زیر چوبی، واسطه، زیاده طلبی خرده فروشان، کمبود، حمل و نقل و ... شمرده می‌شود اما شاید دلیل افزایش غیرمتعارف میوه در هفته‌های اخیر ورود میوه‌های خارجی به بازار مصرف است.

بدعت بد میوه‌های خارجی
میوه‌های گران‌قیمت قاچاق که سلامت آنها مورد تأیید نیست، بازار قابل توجهی میان مصرف کنند‌گان برای خود دست و پا کرده‌اند، 15 تا 38 هزار تومان به فروش می‌رسد و بدعت بد قیمتی ایجاد کرده‌اند.

به‌خلاف گذشته که میوه‌های قاچاق در حجم محدود و تنها در میوه فروشی‌های لوکسی مانند بازار بهجت‌آباد یا میدان تجریش به فروش می‌رسید اکنون در بسیاری از خرده فروشی‌ها توسعه یافته است و این امر به‌نحوی باعث شده که چشم مصرف کنندگان به‌تدریج به قیمت‌های بالای میوه عادت کند.

گویی صابون میوه‌های خارجی به تن میو‌ه‌های داخلی خورده و منجر شده که قیمت میوه‌های داخلی تا 25هزار تومان در هرکیلوگرم افزایش یابد.

به گزارش میدانی خبرنگار تسنیم، قیمت میوه دریکی از حاجی ارزونی‌های مرکز شهر تهران که هماهنگی نسبی قیمتی با میوه‌فروشی دیگری در غرب تهران دارد، ارزان‌ترین قیمت میوه را برای موز وارداتی با 3600 تومان در هرکیلوگرم، گذاشته است.

بر این اساس هرکیلوگرم هندوانه چی‌تی که در اوایل فصل برداشت قیمت مناسب‌تری از مقطع فعلی داشت 1600 تومان، طالبی 3300 تومان، خیار بوته‌رس 3900 تومان، خیار گلخانه‌ای 3400 تومان، گوجه‌فرنگی 1900 تومان، لیموترش 1650 تومان قیمت گذاری شده است.

میان میوه‌های فصل نیز شبرنگ 25هزار تومان، گیلاس 17هزار و 500 تومان، زردآلو 14هزار تومان، گیلاس 17هزار و 500 تومان، آلبالو 16هزار تومان و توت‌فرنگی 17هزار تومان قیمت گذاری شده است.

 پرتقال نیز که در شب عید با وجود تولید مناسب تا هرکیلوگرم 11هزار تومان به فروش می‌رسید با کسر چند هزار تومانی کماکان در بازار مصرف وجود دارد و کیلویی 8هزار تومان به فروش می‌رسد هرچند دیگر کیفیت سابق خود را ندارد.

محصول وارداتی موز نیز که در سال‌های گذشته انتقاد‌های فراوانی بر واردات آن به‌عنوان کالای لوکس و خارجی گرفته می‌شد در حال حاضر تبدیل به یکی از معدود میوه‌هایی شده است که  قشر ضعیف جامعه توان خرید آن را دارند.
این میوه نیز با یک قیمت مشخص در مناطق مختلف شهر 3600 تا 3700 تومان به فروش می‌رسد.

میوه‌های گران‌قیمت به میادین میوه و تره‌بار نمی‌آید
بنا بر این گزارش هرچند که قیمت میوه در میادین میوه و تره‌بار در مقایسه با سطح شهر متفاوت و کمتر است اما مشکلاتی دارد که منجر شده بسیاری از مصرف کنندگان برای خرید محصولات کشاورزی مورد نیاز به میادین میوه و تره‌بار مراجعه نکنند.

براساس گزارش میدانی خبرنگار تسنیم عمده دلایلی که برای عدم خرید میوه میادین میوه و تره‌‌بار عنوان می‌شود، کیفیت پایین، عدم دسترسی مناسب زمانی و مکانی و عدم عرضه برخی از انواع میوه‌ها است.

درباره دلایل عدم عرضه انواع میوه در میادین میوه و تره‌بار یکی از متصدیان میدان میوه ایوانک می‌گوید: در میادین میوه و تره‌بار مجبور به رعایت نرخ‌های مصوب هستیم اما قیمت برخی از میوه‌ها در مراکز عمده فروشی بالا است و امکان عرضه آنها در میادین میوه و تره‌بار نداریم.

گفتنی است که حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان عصر دیروز در نشست خبری‌ای اعلام کرد که دولت واردات میوه را کاهش داده است و 8میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی همزمان با تأمین نیاز مصرف کنندگان انجام داده است.

در هر حال نرخ مصوب انواع میوه در میادین میوه و تره‌بار بدین شرح است:

منبع:تسنیم
کد خبر 284526950c304b0a926fcd4ee6454c2a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =