۰ نفر
۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۳
نارنجک‌هایی از چین و بلغارستان، خمپاره‌اندازهایی از سودان و گلوله‌هایی از انگلیس، بلژیک یا جمهوری چک. در نگاه نخست به نظر می‌رسد این مهمات و تجهیزات نظامی در واقع سیاهه فهرست یک انبار تسلیحاتی است، اما وقتی گزارش تازه «گروه تحقیقاتی تسلیحات در میدان نبرد» را می‌خوانیم، با واقعیت تلخ دیگری رو‌به‌رو می‌شویم.

در واقع مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، سلاح ها و مهماتی است که این روزها در کشور جمهوری آفریقای مرکزی براحتی بین گروه های مختلف رد و بدل می شود. وجود همین سلاح ها باعث شده این کشور سال گذشته شاهد درگیری های شدید بین شبه نظامیان اسلامگرا و مسیحیان افراطی باشد.

در بخشی از این گزارش به نارنجک های مدل 2 – 82 اشاره شده که به نسبت دیگر سلاح ها، بیشتر بین این گروه ها رد و بدل می شود.

یکی از دلایل محبوبیت این سلاح مرگبار کوچک بودنش است که براحتی زیر لباس این شبه نظامیان پنهان می شود، اما دلیل مهم تر قیمت کم این نارنجک است.

بر اساس گزارش این سازمان انگلیسی، قیمت هر کدام از این نارنجک ها حدود نیم دلار بوده و به عبارت دیگر قیمت آنها از قیمت یک بطری نوشابه در این کشور هم ارزان تر است.

با توجه به اوضاع نابسامان در این کشور، بخشی از این سلاح ها در نتیجه غارت انبارهای تسلیحاتی دولتی به دست آمده است اما بخش زیادی از این مهمات از طریق قاچاق و از راه کشورهای همسایه وارد جمهوری آفریقای مرکزی می شود.

در بخش پایانی این گزارش آمده است: صرفنظر از این که این سلاح ها و مهمات از چه راهی وارد این کشور می شود، اما نتیجه تمام آنها یکسان است: نقض حقوق انسان ها و قربانی شدن هزاران زن و کودک بی گناه.

منبع:جام جم
کد خبر 2abc91aa28ae461fbd6e5ea267dae092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =