مواد غذایی> پرونده روغن پالم، یک مرحله بسیار مهم را در دستگاه قضایی پشت سر گذاشت و برای تصمیم‌گیری نهایی راهی دادگاه شد.


عصرایران با انتشار این خبر، نوشت: آن‌طور که معاون دادستان تهران به خبرگزاری قوه قضاییه (میزان) گفته، این پرونده با تکمیل تحقیقات و با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست از دادسرای 19 تهران (دادسرای ویژه جرایم پزشکی و دارویی) به دادگاه ارسال شده است.

این بدان معناست که دادسرا، «وقوع جرم» در این پرونده را محرز دانسته و پرونده را برای صدور رأی به دادگاه فرستاده است.

ماجرای روغن پالم را اول‌بار وزیر بهداشت دولت کنونی در سطح عمومی رسانه‌ای کرد و خبر داد که برخی تولیدکنندگان لبنیات، روغن صنعتی پالم را وارد محصولاتی مانند شیر می‌کنند و به عنوان لبنیات طبیعی پرچرب به مردم می‌فروشند.

هرچند دکتر هاشمی - وزیر بهداشت - در آن زمان گفت که اسامی شرکت‌های متخلف را اعلام خواهد کرد، ولی این اتفاق رخ نداد. با این حال، پرونده به دستگاه قضایی ارسال شد و اینک خبر می‌رسد که مرحله مهم پرونده که تحقیقات قضایی و صدور کیفرخواست است به پایان رسیده و از هم‌اکنون مردم باید منتظر حکم نهایی باشند.

استفاده از روغن پالم، نه فقط از منظر اقتصادی و سودی که نصیب متخلفان می‌کرد که از نظر سلامت عمومی هم مورد توجه دولت و قوه قضاییه قرار گرفت.

متخصصان داخلی و بین‌المللی می‌گویند این روغن با افزایش کلسترول بد خون در نهایت تنگی و انسداد عروق و سکته‌های قلبی را به همراه دارد. روغن پالم موجود در شیر و لبنیات پرچرب همچنین به کبد آسیب می‌زند و به نارسایی کبدی هم منجر می‌شود.

همین چند روز پیش بود که وزیر بهداشت اعلام کرد که علت نیمی از مرگ‌های مردم ایران، سکته است.

حال مرگ‌های وسیع ایرانیان و حتی جوانان بر اثر سکته را بگذارید کنار ماجرای استفاده از روغن سکته‌زای پالم تا مشخص شود که اهمیت این پرونده چقدر حیاتی است.

متأسفانه جامعه سیاست‌زده ما به پرونده‌های افراد سیاسی بیش از این پرونده‌ها که به جان انسان‌ها مربوط می‌شود بها می‌دهد و این خود زنگ خطری است که مبادا در سایه غفلت عمومی از پرونده‌های مربوط به سلامت مردم، جای اصل و فرع عوض شود.

نحوه برخورد قوه قضاییه با این پرونده، بسیار بسیار مهم است. اگر دستگاه قضایی بخواهد مماشات کند، چراغ سبزی خواهد بود به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر تا بتوانند در حاشیه امنی مطمئن، به بازی با جان و سلامت مردم ادامه دهند ولی اگر قاطعیت لازم در این پرونده لحاظ شود - و مسئولان قضایی هم همین وعده را داده‌اند - نه تنها بخشی از عاملان کشتار بی‌صدای مردم بر اثر سکته‌های پی در پی مجازات می‌شوند، بلکه حساب کار دست بقیه هم می‌آید و خواهند دانست که دوران بازی با جان مردم به سر آمده و هرکس بخواهد با محصولات ناسالم سلامت مردم را به خطر بیندازد باید تاوان سنگینی بپردازد.

در واقع، آنچه اینک در دست قوه قضاییه است، نه پرونده روغن پالم که پرونده سلامت ایرانیان در تمام سال‌های پیش روست.
کد خبر 2bd7b697b6424072bb7ae3fea253832b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =