مواد غذایی> انجمن صنایع روغنکشی در نامه‌ای به قائم مقام وزیر صمت خواستار تامین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله از طریق واردات دانه های روغنی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، انجمن روغنکشی در نامه‌ای به قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی خواستار تأمین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله سویای شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام از محل واردات دانه و تولیدات کارخانجات روغنکشی شد.

متن کامل نامه محمد جعفری، دبیر انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران خطاب به محمد صادق مفتح، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر مفتح

قائم مقام محترم وزیر صمت در امور بازرگانی

با سلام

احتراماً به استحضار می‌رساند ۲۵ کارخانه روغنکشی با پراکنش سراسری طی دو سال اخیر ۸۰ درصد کنجاله مورد نیاز و ۴۰ درصد روغن مورد نیاز کشور را از طریق روغن‌کشی از دانه‌های تولید داخل و وارداتی تأمین و به بازار عرضه نمودند. بدین صورت تولید کارخانجات روغنکشی از ۳۰۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۳,۱۰۰ هزار تن در سال ۹۷ رسید. کارخانجاتی که متأسفانه به دلیل عدم وضع تعرفه مناسب (تعرفه پایین) روغن خام و کنجاله طی سالیان قبل تعطیل یا نیمه تعطیل بودند و هزاران نفر از کارکنان آنها نیز از کار بیکار شده بودند.

لازم به ذکر است برخی کارخانجات روغنکشی در راستای منویات رهبری در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی در تولید دانه‌های روغنی و خوراک دام با انعقاد قرارداد با کشاورزان در پی رشد تولید دانه‌های روغنی در داخل هستند.

فلذا با عنایت به برنامه‌های دولت محترم در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی در تأمین دانه‌های روغنی، حفظ ارزش افزوده، کاهش وابستگی به واردات پیشنهاد می‌شود:

۱- تعرفه واردات روغن خام و کنجاله به صورتی تعیین شود که واردات دانه (مواد اولیه) نسبت به واردات کنجاله و روغن خام (محصول نهایی) دارای اولویت باشد (همانند تعرفه سال جاری).

۲- شرکت بازرگانی دولتی ایران و پشتیبانی امور دام به جای واردات مستقیم روغن خام و کنجاله سویا، دانه روغنی سویا وارد و از محل واردات دانه اقدام به تأمین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله سویا نمایند.

۳- اولویت دهی تخصیص ارز برای تأمین کنجاله و روغن خام به دانه‌های روغنی.
کد خبر 2fc5de7cdb2948d0824fe30810b2a7e2

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =