کشاورزی> اقتصاد غذا - مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه پیش بینی شده در سال آینده حدود 10 میلیون تن گندم خریداری شود گفت: اعتبار لازم برای خرید این مقدار گندم را 13 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا«فودپرس» به نقل از شرکت بازرگانی دولتی، دولتی علی قنبری مدیر عامل این شرکت  با بیان اینکه پیش بینی شده در سال آینده حدود 9 تا 10 میلیون تن گندم خریداری شود گفت:  اعتبار لازم جهت خرید این مقدار گندم را 13 هزار میلیارد تومان است و پیگیری‌ها برای تامین اعتبار خرید گندم در سال 95 در حال انجام است، تا بهای گندم ها به موقع به کشاورزان پرداخت شود.

قنبری افزود: به منظور انجام مطلوب عملیات خرید تضمینی گندم و رفاه حال کشاورزان، مراکز خرید توسط شرکت‌های غله مناطق و استانها جانمایی و تجهیز شده  است تا با آمادگی کامل به استقبال فصل خرید جدید برویم.
 مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی تصریح کرد: برای خرید حدود 10میلیون تن گندم، مبلغ 13 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم داریم که رایزنی‌ها ی لازم برای تامین این میزان اعتبار در حال انجام است، تا بهای گندم‌هایی که از کشاورزان خریداری می کنیم، به موقع پرداخت شود.
وی تصریح کرد: دستور العمل خرید تضمینی گندم برای سال آتی تدوین شده و به زودی به شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی مناطق و استان‌ها ابلاغ خواهد شد تا مراکز خرید این شرکتها براساس دستور‌العملی که مبتنی بر استاندارد های خرید است، گندم را از کشاورزان تحویل بگیرند .
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم درسال آینده، برای گندم معمولی 12705 ریال و برای گندم دوروم 13068ریال تصویب و تعیین شده است، گفت:  این نرخ ها را مطلوب و در راستای حمایت از تولید داخلی و سیاست های اقتصاد مقاومتی اعلام کرد.

وی افزود: نرخ جهانی گندم در حال حاضر به ازای هرکیلو گرم حدود 800 تومان است و دولت در راستای عمل به اصل اقتصاد مقاومتی و حمایت از کشاورزان، نرخ خرید سال آتی را نسبت به سال جاری 10 درصد افزایش داد، تا تولید این محصول استراتژیک در کشور افزایش یابد.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد ایجاد ساز و کارهای لازم جهت حمل و نقل داخلی گندم و واریز بهای گندم ها به حساب کشاورزان تشریح کرد: هماهنگی‌های لازم با شرکت‌های حمل طی برگزاری جلسات مشترک انجام شده و قرارداد‌‌های حمل بین این شرکت و شرکتهای حمل و نقل جهت جابجایی به موقع گندم ها منعقد شده است و با بانک عامل نیز هماهنگ کرده ایم تا پول گندم ها در اسرع وقت به حساب گندمکاران واریز شود.
وی تصریح کرد: به منظور کاهش هزینه‌های حمل و نقل و حفظ کیفیت گندم‌های خریداری شده در سال آینده، تصمیم گرفتیم تا با ساماندهی تعداد مراکز خرید، بخشی از هزینه‌های حمل را به خود کشاورزان پرداخت کنیم تا گندم تولیدی را مستقیما به مراکز خرید اصلی گندم تحویل دهند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی برای خرید و ذخیره سازی گندم را یکی دیگر از برنامه های این شرکت در فصل خرید سال آینده اعلام و عنوان کرد: مراکز خرید بلند مدت و سیلوهای فلزی و مکانیزه بخش خصوصی جهت خرید و ذخیره سازی گندم در سال آینده، در اولویت خرید این شرکت قرار دارند.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تأکید کرد: کنترل کیفی گندم های خریداری شده در مبادی ورودی و خروجی مراکز خرید و بخصوص مراکز غیر ملکی شرکت، که متعلق به مباشرین و بخش خصوصی است، با دقت انجام خواهد شد.
 قنبری با تأکید ویژه در زمینه بکارگیری و استفاده از نیروهای تحصیل‌کرده و با تجربه درمراکز خرید گندم در سال آینده، تصریح کرد: خرید گندم بر اساس کیفیت و درجه پاکی استاندارد، یکی از مهمترین موضوعات مد نظر وزارت جهاد کشاورزی و این شرکت است که باید به نحو احسن مورد توجه مراکز خرید قرارگیرد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در پایان بر پرهیز و خودداری از ایجاد مراکز خرید گندم در مناطقی که فاقد امکانات لازم از قبیل؛ فضای ذخیره سازی و نگهداری مناسب گندم، تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خرید، و نیروی انسانی ماهر و کاردان هستند، تأکید کرد.
کد خبر 306329d967ce4bd498d9a9965f5dd213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =