صنایع غذایی> دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی در واکنش به وضعیت شرکت صافولای سعودی در ایران بعد از مصوبه ممنوعیت ورود کالا از عربستان گفت: تصمیم گیری در باره عدم حضور سرمایه گذاران خارجی(عربستانی) در کشور، جزو مسائل کلان اقتصادی و برعهده دولت و امری حاکمیتی است.

ابوالحسن خلیلی ، در ارتباط با وضعیت حضور شرکت روغن نباتی صافولای عربستان سعودی در ایران  با توجه به تصویب "ممنوعیت ورود کالاهای تولیدی یا صادراتی از مبدا عربستان" در جلسه اخیر هیات دولت، اظهار کرد: سازمان سرمایه گذاری‌های خارجی و دولت در این ارتباط تصمیم گیری و مسائل این چنینی را مدیریت می‌کند.

وی افزود: تصمیم گیری در باره عدم حضور سرمایه گذاران خارجی(عربستانی) در کشور جزو مسائل کلان اقتصادی و برعهده دولت و  امری حاکمیتی است، به طوری که هیئت دولت  در جلسه اخیر خود مصوب کرد که ورود کالا از عربستان ممنوع است.

این فعال بخش خصوصی یاد آورشد: شرکت‌های دیگری به غیر از صافولا در ایران حضور دارند، که مالکیت عربی دارند.

شرکت سعودی صافولا تولیدکننده مواد غذایی است که 40 درصد  از بازار روغن نباتی ایران را در اختیار دارد.

یکی از مسئولین این  شرکت اعلام کرده است که این شرکت به رغم قطع روابط ریاض با تهران به فعالیت خود در ایران ادامه می دهد.

گفتنی است در پی این تصمیم سهام شرکت صافولا 11.5 درصد کاهش یافته است. صافولا 13 درصد کل درآمد خود را از بازار ایران بدست می آورد. بخش مهمی از سهام این شرکت متعلق به دولت عربستان است.

صافولا 90 درصد سهام شرکت صافولای بهشر را در اختیار دارد و  40 درصد روغن مصرفی در ایران را تامین می کند.این شرکت همچنین مالکیت کامل شرکت شکر صافولا بهشهر و شرکت توزیع کننده طلوع پخش آفتاب را دراختیار دارد.

شرکت قوطی آلومینیوم کاوه عوجان نیز که در سال 2009 تاسیس شد و در زمینه تولید قوطی های نوشابه برای کوکا کولا، پپسی و سایر برندها برای فروش در بازار ایران فعالیت دارد، یک شرکت عربستانی است.

منبع:تسنیم
کد خبر 33aef7f388a5406abfaa01b555b67795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد فربد ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
    3 0
    کشور ما برای سرعت دادن به توسعه خود باید از سرمایه خارجی حمایت و به امنیت ان پایبند باشد .