صنایع غذایی> اقتصاد غذا - کمیته سیاست‎گذاری صنعت لبنیات با حضور نمایندگان تام الاختیار وزارت خانه های ذی نفع و کل زنجیره تولید به منظور قطع گام به گام حمایت ها و کنترل قیمت تشکیل شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، رضا باکری دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران در نشستی خبری گفت: طبق مصوبه مجلس که 200 میلیارد تومان بودجه برای شیرمدارس اختصاص یافته است که از این میزان 50درصد آن ابلاغ شده و در انتظار برای باقی بودجه توزیع شیر مدارس هستیم.

وی افزود: پس از تلاش های دوساله امسال به همت قائم مقام وزارت صمت آقای مدرس خیابانی و پیگیری های صورت گرفته مهندس تباری توانسته ایم شیرمدارس را در 8 استان کمتر برخوردار توزیع کنیم. ابلاغیه توزیع شیر در مدارس به 31 کارخانه تولیدکننده 31 استان کشور از طرف آموزش و پرورش انجام شده است که در پی این اقدامات 215 میلیون پاکت شیر استریل در مدارس توزیع خواهد شد. 

باکری گفت: امیدواریم برای سال آتی اعتبار تخصیصی افزایش پیدا کرده تا بتوانیم این طرح را در کل کشور اجرا کنیم.

در ادامه این نشست میراسلام تیموری رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صنایع لبنی با بیان قیمت مصوب 2390 تومان و به ازای هر درصد چربی 36 تومان در شیرخام گفت: شیرخام با قیمت 2600 تا 2750 خرید و فروش میشود و گزارش آن نیز در بورس موجود است. 

وی در رابطه با مشکلات پرداخت پول خرید شیر به دامداران گفت: هر شرکت براساس تابع زمان پرداخت اختصاصی خود در بازه زمانی بین پیش پرداخت کامل تا پرداخت یک ماهه این مبالغ را به دامداران در ازای خرید شیرخام پرداخت می کنند. 

تیموری ادامه داد: اگر ارز 4200 تومانی برای نهاده های دامی قطع شود پیش بینی می شود تا قیمت شیرخام به 3400 یا 3500 تومان برسد و این قیمت در مقایسه با قیمت جهانی شیر در کشورهای اروپایی همچنان کمتر است. ایران در بحث شیرخام خودکفا شده است و در زمینه دامداری نیز دامدارانی وجود دارند که درحدود 18 هزار راس دام را مدیریت می کنند و در این زمینه با دامداران جهانی در رقابت اند.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع لبنی در پاسخ به سوال چرایی واردات کره با وجود خودکفایی در تولید شیرخام، گفت: ایران به لحاظ نوع مصرف و نوع کیفیت شیر تولیدی با کسری چربی مواجه است. در مبحث خامه صبحانه و خامه قنادی نیز مصرف بالاست . واردات 40 هزار تن در 10 سال اخیر نشان دهنده این کمبود است. درخصوص ارائه راه حل برای این موضوع وزارت جهاد کشاورزی اقداماتی درخصوص واردات گاوهایی با شیر دارای چربی و پروتئین بالاتر لحاظ کرده است که مراحل آن در حال انجام است.

تیموری با بیان این مطلب که انجمن راه حل برای مسائل دارد، گفت:تشکیل کمیته سیاست گذاری صنعت لبنی با حضور نمایندگان تام الاختیار وزارت خانه های ذی نفع و کل زنجیره تولید، قطع گام به گام حمایت ها و کنترل قیمت برای کاهش رانت و فساد و در صورت نیازحمایت های دولتی به انتهای زنجیره که مصرف کنندگان هستند،بازنگری و اصلاح در فرایند های اعلام رسمی ارزیابی کیفی از جمله راه حل هایی است که انجمن برای مسائل مربوط اندیشیده است.  

وی درخصوص صادرات کالاهای لبنی گفت: درحال حاضر عمده صادرات لبنی به سه کشور روسیه، افغانستان و عراق است. البته به کشورهای دیگری نظیر ارمنستان، آذربایجان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، امارات، کویت، قطر و ژاپن نیز کالاهای لبنی صادر میشوند اما عمده صادرات آن شامل سه کشور نام برده است. درخصوص محدودیت های وارداتی کشور عراق نیز تعرفه های وارداتی و همچنین بعضی از اقلام لبنی را جهت ورود به این کشور ممنوع کرده است اما کماکان به دلیل کملود لبنیات در این کشور تعدادی کالای لبنی به عراق صادر میشود.

رئیس هیات مدیره انجمن با اشاره به متوسط سود 6 ماهه شرکتهای لبنی در بورس به میزان 1.25 درصد گفت: قیمتگذاری مواد پتروشیمی مصرفی در صنعت لبنیات نظیر بطری های شیر براساس اعداد موجود در بورس قیمتگذاری میشوند.

محمد فربد  عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنایع لبنی نیز ظی سخنانی در رابطه با همین موضوع اضافه کرد: یکی از دلایل افزایش ارزش سهام در بورس بالارفتن ارزش دارایی ها است و این مورد ارتباطی یا سودآوری شرکت ها ندارد.

فربد در رابطه با قیمت متنوع شیر در بازار گفت: سه نوع شیر وجود دارد که به ترتیب شیر پاستوریزه که تغییر قیمتی نداشته است، شیر esl که گران تر از شیر پاستوریزه میباشد و شیر استریل هم نوع سوم است که به دلیلایلی نظیر فرآیند تولید و همچنین بسته بندی قیمتی بالاتر از دو نوع دیگر دارد. 

این عضو هیات مدیره در مورد روند افزایش قیمت تا پایان سال جاری در کالاهای لبنی گفت: درصورتی که دولت تصمیمی درخصوص صادرات شیرخشک صادر نکند قیمت ها افزایشی نخواهد داشت اما با آزادسازی صادرات شیرخشک قیمت شیرخام تحت تاثیر این مورد قرار میگیرد و درنتیجه منجر به افزایش قیمت لبنیات میشود. 

همچنین در این جلسه حسین چمنی کارشناس صنعت لبنیات افزود: تولید کل شیرخام دنیا در سال 2018، 843 میلیون تن است که از این میزان 75 میلیون تن در بازار گردش مالی داشته است و مابقی مربوط به صادرات و غیره بوده است. ایران یک درصد جمعیت کره زمین را تشکیل میدهد که این درصد در میزان تولید شیر در جهان نیز صدق میکند. 80% زنان بالای 50 سال و 30% زنان زیر 50 سال در معرض پوکی استخوان هستند . سالانه دو میلیون نفر در معرض آسیب های شکستگی ناشی از پوکی استخوان هستند که از این تعداد بسیاری به مرگ و یا ناتوانی در حرکت دچار می شوند.

این کارشناس در پایان گفت: سیستم نباید بیمار و درمان محور باشد و بایستی پیش از بروز مشکل برای آن چاره اندیشی کرد. 80 درصد کلسیم بدن از لبنیات تامین میشود. هزینه های درمانی سالیانه 2 تا 3 درصد مردم را به زیر خط فقر می کشاند.

کد خبر 422cf15fa52c41149ca2d09b0ccc0c31

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =