معاون اول رئیس‌جمهور گفت: شرایط ورود بیش از ۴میلیون تن کالای اساسی موجود در گمرکات فراهم شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری در نشست هم‌اندیشی درباره اقدامات گمرک برای مقابله با کرونا و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید که وزرای اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، استاندار تهران، رئیس‌کل گمرک و جمعی از مسئولان کشور در آن حضور داشتند، اظهارداشت: گمرک یکی از دستگاه‌های خیلی مهم در حوزه اقتصاد و همچنین مراقبت از سلامت جامعه است که طی سال‌های اخیر به‌سرعت به‌سمت الکترونیکی کردن فعالیت‌های خود حرکت کرده است.

وی با بیان اینکه برای تأمین کالاهای اساسی در سال 99 برنامه‌های جدی اندیشیده شده است، گفت: به‌فضل الهی دغدغه‌ای در این زمینه وجود ندارد و بنده به‌طور روزانه پیگیر میزان ذخایر کالاهای اساسی کشور هستم تا اگر کمبودی وجود دارد، مرتفع شود.

جهانگیری با اشاره به گزارش هفته گذشته وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص وجود 4 میلیون و 800 هزار تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور گفت: با همراهی بانک مرکزی و واردکنندگان، شرایط ورود این کالاها به کشور مهیا شده تا دغدغه‌ای در این زمینه وجود نداشته باشد.

معاون اول رییس جمهور از فعالان اقتصادی که با اعتبار خود کالای مورد نیاز مردم را تهیه و به کشور وارد می‌کنند،‌ به‌عنوان سرمایه های کشور یاد کرد و گفت: این اعتبار فعالان اقتصادی ارزشمند است و ما از آنها سپاسگزاریم.

وی افزود: در گزارش وزیر همچنین به وجود 4 میلیون تن کالای غیر از کالای اساسی که از قبل در بنادر و گمرکات کشور مانده بود اشاره شد که تصمیمات خوبی نیز در این زمینه اتخاذ شده است تا صاحبان کالا در مقابل صادرات بتوانند از این محل تسویه لازم را انجام دهند تا با واردات این کالاها میزان تولید در کشور افزایش یابد.

جهانگیری با بیان اینکه مبارزه با قاچاق باید با جدیت دنبال شود ابراز کرد: قاچاق بلایی بر جان تولید و اقتصاد کشور است. البته راه مبارزه با قاچاق در درجه نخست نظامی نیست بلکه اقتصادی است. سیاست‌های اقتصادی مناسب می‌تواند مانع از رواج قاچاق و رفتن افراد به این سمت شود.

وی اضافه کرد: در واقع در بحث مدرنیزاسیون رویه‌ها و حرکت به‌سمت کنترل‌های غیرمزاحم، گمرک از سازمان‌های جلودار بوده و همواره به‌عنوان یک سازمان تحول‌خواه عمل کرده است.
معاون اول رئیس جمهور با اعلام اینکه گلایه و شکایت از گمرک بسیار کم بوده است، گفت: درخصوص عملکرد گمرک تقریباً هیچ انتقاد یا گلایه‌ای به من منتقل نشده و این نشان می‌دهد که مدیران و کارکنان گمرک تلاش می‌کنند تا وظایف و مسئولیت‌های خود را به‌درستی انجام دهند.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: در بحث کسب درآمد نیز عملکرد گمرک خوب بوده و غالباً بیش از تعهد خود عمل کرده است.
وی با یادآوری اینکه گمرک به‌عنوان مرزبان تجاری در بحث صادرات و واردات نقش و مسئولیت اصلی را به‌عهده دارد، بر هماهنگی و همکاری همه سازمان‌ها و دستگاه‌های مسئول در امر تجارت با گمرک تأکید کرد.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با ابراز رضایت از تلاش و خدمات مدیران و کارکنان گمرک به‌ویژه کارکنان گمرکات مرزی در بحث ترخیص اقلام پزشکی و بهداشتی مورد نیاز برای مقابله با کرونا تصریح کرد: یکی از جاهایی که شبانه‌روزی در مرزها و گمرکات مشغول خدمات‌‌رسانی به جامعه و به‌ویژه ترخیص کالاهای مورد نیاز برای مبارزه با کرونا بوده گمرک و کارکنان آن است.

وی با اشاره به سخنان مطرح‌شده از سوی مدیران‌کل چند گمرک مرزی از طریق ویدئوکنفرانس گفت: پذیرفته نیست که در مرزهای کشور با این حجم از تجارت، مشکل وجود داشته باشد، همه دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی خواهان پیشرفت کشور هستند و باید با هماهنگی با گمرک در این زمینه فعالیت کنند. اگر جایی مشکل وجود دارد و نیازی به مصوبه دولت است در این زمینه اقدام خواهیم کرد.

در این نشست معاون اول رئیس جمهور و سایر حاضران از طریق ویدئوکنفرانس با فعالیت برخی از گمرکات مرزی ازجمله گمرکات هرمزگان، پرویزخان در کرمانشاه و باشماق در کردستان به‌صورت آن‌لاین آشنا شدند و مدیران گمرکات مزبور گزارش‌هایی را ارائه دادند.

کد خبر 43400d72c1154eedae2bc91043316238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =