کشاورزی> رییس انجمن ایمنی زیستی تولید ارگانیک برای محصولاتی مانند برنج و مرغ را محال دانست و گفت: احتمال سرطان‌زابودن آفلاتوکسین موجود در محصولات ارگانیک بیشتر از محصولات غیر ارگانیک است و باید با تحقیقات، احتمال سرطان‌زایی محصولات ارگانیک را به صفر برسانیم و محصولات ارگانیکی را تولید کنیم که علاوه بر فرایند، فرآورده آن نیز تست و برچسب‌گذاری شود.

دکتر بهزاد قره یاضی با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید داخل، اظهار کرد: سالانه بین 3 تا 5 میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود؛ چراکه به دلیل بازدارندگی سازمان محیط زیست کشور باید هزینه‌های گزافی برای وارد کردن محصولات تراریخته به کمپانی‌های جهانی پرداخت شود.

وی محصولات تراریخته را دارای مزایای زیادی دانست و یادآور شد: در تمام گزارش‌های سازمان‌های بین المللی همچون سازمان خواروبار جهانی، اتحادیه اروپا، FDA‌ آمریکا و نهادهای نظارتی استرالیا، آلمان و ژاپن بر سلامت محصولات تراریخته برچسب گذاری شده موجود در بازار  تاکید شده است.

قره یاضی با بیان این که علی رغم تائید وزارت بهداشت در مورد سلامت محصولات تراریخته برخی افراد از سکوت وزارت بهداشت در برابر این نوع محصولات نگران بودند، اضافه کرد: این در حالی است که همین افراد در مدت 20 سال در برابر واردات محصولات تراریخته سکوت کرده‌اند.

وی با اشاره به عملکرد دولت در حمایت از تولید داخل، خاطر نشان کرد: در سال‌های 91 و 92 کشور با بالاترین میزان واردات گندم یعنی بیش از 7.5 میلیون تن مواجه بود که این میزان بالاترین رکورد واردات گندم در هزاران سال گذشته بوده است.

رییس انجمن ایمنی زیستی میزان تولیدات گندم کشور در سال 92 را بین 4 تا 5 میلیون تن ذکر و اظهار کرد: این میزان در سال 93 به 6 میلیون تن افزایش یافت، به طوریکه از میزان واردات این محصول کاسته شد.

وی میزان تولیدات گندم در سال 94 را 8 میلیون تن ذکر کرد و افزود: پیش بینی می‌شود که در سال جاری بیش از 10.5 میلیون تن خرید تضمینی گندم از کشاورزان داشته باشیم، بدین ترتیب بی نیاز از واردات گندم خواهیم بود؛ از این رو باید در همه زمینه‌ها اتکای خود را به واردات کاهش دهیم، مگر در مواردی که به دلایل زیست محیطی و محدودیت منابع مالی مایل باشیم به جای تولید داخل از خارج وارد کنیم.

قره یاضی در ادامه این موارد را بسیار محدود ذکر کرد و ادامه داد: در مورد محصولاتی همچون چوب توصیه می‌شود به جای جنگل تراشی و یا بهره برداری از جنگل، چوب مورد نیاز از خارج وارد شود.

جدیدترین گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی در خصوص محصولات تراریخته

وی با اشاره به گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواروبار جهانی گفت: برخی با اشاره به این گزارش ادعا کرده‌اند که بر اساس این گزارش اعلام شده است که گلایفوسیت سم اختصاصی محصولات تراریخته و سرطان‌زا است؛ در حالی که همه متخصصان این عرصه می‌دانند این سم، مختص این نوع محصولات نیست.

رییس انجمن ایمنی زیستی این سم را سم علف کش معرفی کرد که از 60 سال قبل در حال استفاده است و افزود: این سم سالم‌ترین سم موجود در دنیا است، به گونه‌ای که سمیت آن کمتر از نمک طعام است.

قره یاضی با اشاره به جزئیات این گزارش مشترک، خاطرنشان کرد: بر این اساس گلایفوسیت که برای علف کشی استفاده می‌شود، احتمال ندارد کشنده باشد و اجلاس مشترک فائو و بهداشت جهانی نتیجه گیری کرده است که گلایفوسیت احتمال ندارد برای انسان ریسک سرطان‌زایی در پی داشته باشد.
وی با تاکید براین که این سم ربطی به محصولات تراریخته ندارد، اضافه کرد: بر اساس اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی، محصولات غیر تراریخته هرگز مورد بررسی‌های احتمال خطر قرار نمی‌گیرند و تنها محصولات تراریخته هستند که قبل از آن که در سفره غذای بشر قرار گیرند، مورد آنالیز احتمال خطر قرار می‌گیرند و تمام غذاهای محصولات تراریخته‌ای که در بازار جهانی امروز وجود دارند، هیچ نوع خطری برای سلامت انسان ندارند.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی تصریح کرد: محصولات تراریخته و ارگانیک نسبت به سایر محصولات غذایی ارجحیت دارند؛ ولی نه محصولات ارگانیکی که عده‌ای به نام «ارگانیک»، کشاورزان را وادار می‌کنند تا مجوز از آنها دریافت کنند و در نهایت این محصولات را به 3 برابر قیمت به فروش برسانند.

وی به هشدار مرکز ملی تائید صلاحیت ایران و سازمان استاندارد ایران اشاره کرد و یادآور شد: در  اطلاعیه این سازمان‌ها، آمده است: «حسب شکایات واصله از برخی بنگاه‌ها یا فعالانی که خود را مرجع صدور گواهی محصول و نشان محصولات ارگانیک معرفی کرده‌اند و در تبلیغات ادعا کرده‌اند که "چنانچه تولید کننده و یا صاحب کالا به عضویت این گروه درنیایند و موفق به دریافت نشان محصول از سوی بنگاه‌های مزبور نشوند، محصول ارگانیک تلقی نمی‌شوند"، به این وسیله به اطلاع هموطنان و ذی‌نفعان می‌رساند که تاکنون هیچ انجمن و یا سازمانی به عنوان سازمان گواهی کننده محصولات ارگانیک موفق به اخذ گواهینامه بر اساس استاندارد 17065 از مرکز ملی تائید صلاحیت ایران نشده است».

قره یاضی اضافه کرد: در ادامه این اطلاعیه آمده است: «اعطای لوگو یا نشان محصولات ارگانیک در زمره فعالیت‌های تصدی گری قرار نداشته و قابل تفویض به غیر اعم از بخش خصوصی و غیر خصوصی نبوده و هر گونه ادعا در این زمینه فاقد وجاهت قانونی است».

رییس انجمن ایمنی زیستی با تاکید براین که عده‌ای در کشور از صدور گواهی نامعتبر برای محصول تقلبی ارگانیک سود می‌برند، گفت: ما محصولات ارگانیک را تائید می‌کنیم و از جنگ زرگری به راه افتاده از سوی این گروه سودجو علیه ترایخته با برعکس دفاع نمی کنیم.

گزارش آکادمی آمریکا برای محصولات تراریخته

وی در ادامه به گزارش منتشر شده از سوی آکادمی علوم آمریکا اشاره کرد و گفت: در این گزارش با مشارکت صدها دانشمند از سراسر جهان، تمام گذشته مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته طی 20 سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته و آینده آن پیش بینی شده است.
به گفته این محقق، در این گزارش که در سال 2016 منتشر شده، به صراحت اعلام شده است که هیچ گزارشی درباره مضرات این محصولات مشاهده نشده است.

دلایل عدم تولید ارگانیک برنج

قره یاضی با تاکید بر این که محصولات تراریخته و ارگانیک به دنبال تغییر طعم محصولات نیستند، ادامه داد: به طور کلی قیمت محصولات ارگانیک از قیمت سایر محصولات کشاورزی بالاتر است؛ چون تولید آنها مشکل و گران است، به این دلیل که اگر بر روی زمینی که قرار است محصولات ارگانیک تولید شود، کود و یا سم استفاده شود، به مدت سه سال نباید کاشت انجام شود.
وی تولید ارگانیک برای محصولاتی مانند برنج و مرغ را دروغ دانست و یادآور شد: ما پژوهشگران ضمن تاکید بر فناوری ارگانیک، اعتقاد داریم می‌توان محصولات ارگانیکی تولید کرد که دارای قیمت مناسب‌تری باشند.
قره یاضی با اشاره به دلایل محال بودن تولید ارگانیک برنج توضیح داد: پیوستگی مزارع برنج در شمال کشور موجب شده تا آب یک مزرعه وارد سایر مزارع دیگر شود در حالی که در همه مزارع از سم برای از بین بردن آفات  استفاده شده است. از این رو اگر مزرعه‌ای بخواهد تولید ارگانیک برنج داشته باشد، باید جلوی ورود آب مزرعه‌ای که سم خورده، گرفته شود.

نتایج تحقیقات در خصوص سرطان‌زا بودن محصولات ارگانیک

رییس انجمن ایمنی زیستی خاطر نشان کرد: نتایج مقالات متعددی نشان می‌دهد که احتمال سرطان‌زا بودن آفلاتوکسین موجود در محصولات ارگانیک بیشتر از سرطان‌زایی محصولات غیر ارگانیک است، ولی این امر نباید مانع از این شود که تحقیقات در زمینه محصولات ارگانیک را متوقف کنیم و لازم است با تحقیقات، احتمال سرطان‌زایی محصولات ارگانیک را به صفر برسانیم و محصولات ارگانیکی را تولید کنیم که علاوه بر فرایند، فرآورده نیز تست و برچسب گذاری شود.
وی به بیان دلایل سرطان‌زا بودن محصولات ارگانیک پرداخت و یادآور شد: از آنجایی که سم به محصولات زده نمی‌شود، ممکن است آفات از این محصولات تغذیه کنند. تغذیه آفات از محصولات کشاورزی سوراخی را ایجاد می‌کند که این سوراخ مرکز رشد قارچ است.
قره یاضی ادامه داد: این قارچ تولید کننده آفلاتوکسین در محصولات کشاورزی است، از این رو ما باید محصول نهایی را مورد تست قرار دهیم.
وی با رد این نظریه که محصولات آفت زده خوب هستند، گفت: اگر محصولی آفت زده باشد، احتمال وجود آفلاتوکسین در آن بیشتر است.

منبع:ایسنا
کد خبر 48b880f9d97947f7ba95235593fe6c65

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =