کشاورزی> رئیس انجمن صادرات برنج هند اعلام کرد که صادرات برنج باسماتی به ایران به زودی از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، از آنجا که ایران اعلام کرده که ممنوعیت واردات برنج هندی را برداشته و گفته است و قصد دارد بدهی شرکت‌های صادر کننده برنج هندی را که قرار بود سال گذشته پرداخت کند،‌ تسویه کند به زودی صادرات برنج باسماتی به این کشور از سر گرفته می‌شود.

نبود یک نظام پرداخت کارآمد باعث شده تا شاهد کاهش شدید صادرات برنج هند به ایران باشیم.

ایران بزرگترین وارد کننده برنج هندی در جهان است و یک سوم کل صادرات برنج هند را وارد می‌کند.

وینوت کائول، دبیر انجمن صادر کنندگان برنج هند، می‌گوید بین ماه‌های آوریل تا آگوست سال جاری صادرات برنج به ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 36 درصد کاهش یافته است که دلیل اصلی آن توقف پرداخت‌های حواله‌ای بوده است.

وی البته گفت که اخیرا شاهد اتفاقات مثبتی نسبت به حل مشکل پرداخت که از دسامبر سال گذشته رخ داده هستیم.

از طرف دیگر دولت ایران هم ممنوعیت فصلی واردات برنج را یک ماه زودتر از انتظار برداشته که خبر خوبی برای صادر کنندگان هندی است.

انجمن صادر کنندگان هند از دولت این کشور خواسته تا یک مکانیزم پرداخت ایمن ایجاد کند و موضوع استفاده از مکانیزم پرداخت کشور ثالث به دلار یا درهم امارات را مورد بررسی قرار دهد.

هند و ایران تا پیش از بروز مشکل از طریق یک حساب در بانک UCO هند مبادلات تجاری خود را به روپیه انجام می‌دادند؛ به گونه‌ای که ایران به هند نفت صادر می‌کرد و پول آن به این حساب واریز می‌شد و از محل اعتبار آن صادر کنندگان هندی کالاهای خود را به کشورمان صادر می‌کردند اما از آنجایی که هند واردات نفت خود از ایران را متوقف کرده و از می سال 2019 هیچ پولی به این حساب واریز نشده است در پرداخت پول برنج وارداتی به طرف هندی مشکل ایجاد شده است.

صادر کنندگان هندی می‌گویند در حال مذاکره با طرف‌های ایرانی هستند و انتظار دارند شاهد افزایش صادرات باشند.

یک صادر کننده برنج هندی می‌گوید ما منتظر تعیین تکلیف ارزی از طرف بانک مرکزی ایران و دولت هند هستیم تا مسیر دریافت پول‌مان مشخص شود.

ما باید قراردادهای مربوط به تحویل برنج برای ماه ژانویه را خیلی زود امضا کنیم.
کد خبر 4a55475513514793b3b667c559c37764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =