کشاورزی> عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اسلامی با بیان اینکه انبارهای پلمب شده برنج تاریخ مصرف گذشته زیر نظر وزارت بهداشت است، گفت: براساس آزمایشات انجام شده بخشی از برنج‌های تاریخ مصرف گذشته سمی و بخشی هم تا آخر سال اعتبار مصرف دارد.


عبدالرضا مصری عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در مورد نتیجه کمیسیون ویژه مجلس در مورد برنج‌های آلوده و تاریخ مصرف گذشته شرکت بازرگانی دولتی گفت: من در مورد برنج‌های آلوده و تشکیل کمیسیون ویژه مجلس اطلاعی ندارم، اما در جریان موضوع برنج‌های تاریخ مصرف گذشته موجود در انبارهای شرکت بازرگانی دولتی هستم و می‌دانم که موضوع در حال پیگیری است.

وی افزود: برنج‌های تاریخ مصرف گذشته شرکت بازرگانی دولتی هم‌اکنون در انبارهای این شرکت موجود است و از توزیع آن جلوگیری شده است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا بخشی از برنج‌های تاریخ مصرف گذشته توزیع شده است، تصریح کرد: اطلاعی از این موضوع ندارم، اما به محض انقضاء تاریخ مصرف برنج‌ها، این موضوع اعلام و جلوی توزیع آن از انبارها گرفته شد و هیچ برنجی از انبار خارج نشد.

* انبار نگهداری 130 هزار تن برنج پلمب شد

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در حال حاضر 130 هزار تن برنج در انبارهای شرکت بازرگانی دولتی پلمب شده است و در حال آزمایش است.

مصری در مورد نتایج آزمایش برنج اظهار داشت: پس از آزمایش بر روی این برنج‌ها بخشی غیر قابل مصرف تشخیص داده شده و بخشی هم قابل مصرف تا پایان سال 94 عنوان شده است، ضمن اینکه هنوز نتیجه کامل اعلام نشده است و بخش دیگری از این برنج‌ها در حال آزمایش است.

وی افزود: اگر برنجی هم تا پایان سال 94 تاریخ مصرف دارد، باید مجدد تاریخ مصرف بر روی آن قید شود و این کار باید زیر نظر معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت انجام شود و تا زمانی که مجوزی از طرف سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت صادر نشود، حتی آن بخشی از برنج که تا پایان سال 94 تاریخ مصرف دارد، از انبار خارج نمی‌شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که بخشی از این برنج‌های تاریخ مصرف گذشته توسط شرکت بازرگانی دولتی در ماه‌های محرم و صفر توزیع شده است، گفت: در آن زمان این برنج‌‌ها دارای تاریخ مصرف بوده و براساس اسناد و مدارکی که موجود است، به تازگی تاریخ مصرف برنج‌ها به پایان رسیده است و جلوی توزیع آن هم گرفته شده است.

مصری در مورد اینکه انبارهای این برنج‌ها در کجاست، گفت: اطلاع دقیقی ندارم، اما در سطح کشور پراکنده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا این برنج‌ها قبل از انقضا توزیع نشده و در انبارها مانده است، گفت: جواب این سؤال را باید مسئولان مربوطه بدهند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به این سؤال که وقتی هنوز تاریخ مصرف برنجی به پایان نرسیده شما چگونه از وجود آن مطلع شده‌اید، و جلوی توزیع آن گرفته شده است، بیان داشت: امت حزب‌الله به محض اینکه از وجود مکانی که در آن تاریخ مصرف مواد غذایی گذشته به ارگان‌های مربوطه  اطلاع رسانی می‌کنند و از جمله افرادی که به آنها اطلاع داده می‌شود، نمایندگان مجلس هستند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان داشت: ما خوشحالیم که به موقع در رابطه با این برنج‌ها اطلاع رسانی صورت گرفت و قبل از اینکه تاریخ مصرف آن به پایان برسد، به ما اطلاع داده شد و ما هم جلوی توزیع آن را بین مردم گرفتیم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از روزی که بحث این برنج‌ها ورود یافتیم هیچ برنجی توزیع نشده و از قبل آن اطلاعی ندارم و در حال حاضر هم انبارها زیر نظر معاونت سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت قرار دارد.

مصری در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه شما دقیقا در چه تاریخی از وجود این برنج‌ها مطلع شدید، گفت: قبل از اینکه تاریخ مصرف برنج‌ها به پایان برسد از وجود این برنج‌ها مطلع شدم و به مسئولین امر تذکر دادم که برنج‌ها قبل از انقضا توزیع شود که این کار انجام نشد و بعد از اینکه تاریخ مصرف آن گذشت، به صورت علنی از تریبون مجلس اعلام کردم تا جلوی توزیع آن گرفته شود.

این نماینده مجلس بیان داشت: واردات این برنج‌ها مربوط به ماه‌های اخیر نیست بلکه این برنج‌ها در زمان دولت قبل برای ذخایر استراتژیک خریداری شده است که متاسفانه مسئولان به موقع اقدام به فروش و توزیع آن نکرده‌اند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: به هرحال کشور باید در مورد محصولات استراتژیک ذخیره داشته باشد، اما به موقع برای توزیع آن اقدام کند و برنج جدید جایگزین کند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا علیرغم موجودی برنج باز هم مجوز برای واردات صادر می‌شود، گفت: موضوع مطرح در این مسئله این است که چرا این برنج‌ها به موقع و قبل از پایان تاریخ مصرف توزیع نشده است، اما در مورد واردات توسط بخش خصوصی باید بگویم که بخش خصوصی غالبا خریدهای خود را به موقع توزیع می‌کند تا چنین اتفاقاتی نیفتد، بنابراین موضوع واردات برنج و مجوز برای واردات آن با این مقوله متفاوت است.

مصری تصریح کرد: باید این برنج‌ها به موقع فروخته می‌شود و با پول آن حداقل از برنج‌های داخلی برای ذخایر استراتژیک خریداری می‌شد چرا که حتما نباید کالای استراتژیک از خارج خریداری شود.

وی افزود: در حال حاضر هلال احمر هم برای شرایط بحرانی برخی از مواد غذایی از جمله برنج را ذخیره می‌کند، اما تاکنون شنیده نشده که ذخایر هلال احمر دچار انقضا تاریخ مصرف شود، بلکه هر موقع که احساس می‌شود که لازم است ذخایر انبارها تعویض شود آن را بین فقرا تقسیم می‌کند و این کار نشان دهنده مدیریت صحیح است.

* تشخیص مصرف برنج‌ها بر عهده سازمان غذا و دارو است

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا آن بخشی از برنج‌ها که خراب نشده‌ است، به بازار مصرف برمی‌گردد؟ افزود: اگر معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت تشخیص دهد که برنج‌ها قابلیت مصرف دارند ما هم در مورد توزیع آن حرفی نداریم، اما هدف ما از جلوگیری توزیع این برنج یا مسائلی از این دست این است که مانع بیماری‌های مختلف از جمله سرطان‌ها که روز به روز در حال افزایش هست بشویم.

وی افزود: برنج‌های وارداتی فرآوری می‌شود و اگر از تاریخ مصرف آن بگذرد، گاز آرسنیک که یک گاز سمی است، تولید می‌کند.

مصری بیان داشت: شرکت بازرگانی دولتی باید به مردم توضیح دهد که چرا تا زمانی که این برنج‌ها تاریخ مصرف داشته، توزیع نشده است.

این نماینده مجلس گفت: برنج‌های موجود در انبار شرکت بازرگانی برنج آرژانتینی، اروگوئه، هندی و ... است.

وی با تاکید بر اینکه مسئول مربوطه در مورد دلیل انقضای مصرف این برنج‌ها توضیح دهد، گفت: چرا که اگر مسئول مربوطه از انقضای تاریخ مصرف این برنج‌ها اطلاع نداشت، باید بگویم که چنین فردی اصلا مدیر نیست و قابلیت مدیریت ندارد، اما اگر اطلاع تاریخ انقضا برنج اطلاع داشته باید بگویم که این فرد نسبت به بیت‌المال هیچ حساسیتی ندارد.

این نماینده مجلس گفت: در هر صورت این اتفاق نشان می‌دهد که مسئول مربوطه، دچار بی‌مسئولیتی شده و نسبت به عمل خود باید پاسخ گو باشد.

مصری گفت: با توجه به اینکه انبارهای پلمب شده برنج‌های تاریخ مصرف گذشته در حال حاضر زیر نظر معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت است آنها می‌توانند پاسخگوی نتیجه آزمایشات باشند، اما براساس آزمایشاتی که تاکنون انجام شده، بخشی از برنج‌های تاریخ مصرف گذشته سمی است و قابلیت مصرف ندارد و بخشی هم تا پایان سال 94 اعتبار مصرف دارد.

وی افزود: پیشنهاد ما این است آن بخش از 130 هزار تن برنجی که تا پایان سال 94 قابلیت مصرف دارد بصورت کیسه‌های یک یا دو کیلویی از طریق شبکه‌های گسترده توزیع و با تاریخ مصرف مشخص بفروش برسد تا مردم در خانه‌هایشان آن را انبار نکنند و بلافاصله پس از خرید مصرف کنند.

عضو هیات رئیسه مجلس در پاسخ به این سوال که تکلیف برنج‌هایی که قابلیت مصرف ندارد، چه می‌شود، گفت: پس از تشخیص وزارت بهداشت با حضور نماینده وزارت بهداشت برنج‌های تاریخ مصرف گذشته امحاء می‌شود و مسئولان مربوطه موظف به رسیدگی به جزئیات این قضیه و برخورد با افراد خاطی در این رابطه هستند.

منبع:فارس
کد خبر 4b6a5f0156c44a7cb5b7b06b06980dd7

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =