صنایع غذایی> معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: کارخانجات روغن کشی و روغن خام به ازای خرید دانه‌های روغنی تولید داخل مجوز واردات دانه یا روغن خام دریافت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شرکت بازرگانی دولتی علی قنبری مدیر عامل این شرکت از ماموریت جدید شرکت بازرگانی دولتی در مورد خرید تضمینی دانه های روغنی خبر داد و گفت: اولویت خرید با کارخانجات روغن کشی و روغن نباتی است و در صورت عدم خرید توسط کارخانجات، این شرکت دانه های روغنی تولیدی کشاورزان را به قیمت تضمینی خریداری می‌کند.

وی افزود: طبق ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی، شرکت  بازرگانی دولتی ایران متولی خرید تضمینی دانه‌های روغنی سویا و آفتابگردان تولید داخل در سال1394 شده و قرار است در کنار بخش خصوصی، مازاد تولید کشاورزان را خریداری کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اعلام قیمت خرید تضمینی دانه‌های روغنی افزود: براساس مصوبه هیات وزیران و بخشنامه وزیر جهاد کشاورزی قیمت هر کیلو دانه سویا با ناخالصی 2درصد و رطوبت 12 درصد 19700ریال و قیمت هر کیلو دانه آفتابگردان با ناخالصی 2 درصد و رطوبت 9 درصد 21500ریال تعیین و مصوب شده است.

وی با بیان اینکه کارخانجات روغن کشی و روغن نباتی در ازای خرید دانه های روغنی مجوز واردات دانه یا روغن خام دریافت می کنند، افزود: دولت برای تشویق کارخانجات به خرید دانه‌های روغنی تولید داخل، مقرر کرده است تا به ازای خرید هر کیلوگرم دانه روغنی براساس قیمت تعیین شده توسط کارخانجات،آنها بتوانند 2 کیلوگرم روغن خام و یا 9 کیلوگرم دانه روغنی وارد کشور کنند.

قنبری با اعلام اینکه در زمینه تولید دانه های روغنی و تامین روغن خوراکی مورد نیاز کشور، وابسته به واردات هستم، اضافه کرد: درحال حاضر حدود 90 درصد روغن مصرفی کشور از طریق واردات تامین می‌شود و تولیدات داخل  تنها جوابگوی 5 الی 10 درصد نیاز کشور  است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، ضمن اعلام آمادگی این شرکت برای اجرای خرید تضمینی دانه‌های روغنی، اظهارکرد: دستورات و بخشنامه‌های لازم به شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی مناطق و استانهایی که تولیدات دانه روغنی دارند، صادر شده و این شرکت در کنار کارخانجات روغن‌کشی بخش خصوصی، کار خرید تضمینی این محصولات را انجام خواهد داد.

قنبری تصریح کرد: اولویت خرید دانه‌های روغنی با کارخانجات روغن‌کشی و روغن نباتی است و این شرکت نیز همچون خرید تضمینی گندم و برنج، در صورت عدم خرید دانه‌های روغنی توسط بخش خصوصی، تولیدات کشاورزان را براساس قیمت مصوب خریداری می کند.
کد خبر 4f894ac98d6a4f82b68d61a6e3bf6ac0

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =