تغییر مبنای ارزش‌گذاری کالا از ۴۲۰۰ به ۲۳ هزار تومان رسما اجرایی شد

معاون امور گمرکی گمرک ایران، از تغییر مبنای ارزش‌گذاری کالا برای دریافت حقوق ورودی از ۴۲۰۰ به ۲۳ هزار تومان خبر داد. به گفته فرود عسگری، این تغییر مبنا، بر اساس تکالیف قانون بودجه اتخاذ شده است.

عسگری در گفت‌وگوی زنده تلفنی با بخش خبری ۲۱ سیما طی جمعه‌شب گذشته، افزود: به دنبال تشکیل جلسات اخیر کمیسیون ماده یک، طی هفته آینده مصوبات دولت در ارتباط با کاهش سود بازرگانی به گمرک ابلاغ خواهد شد.

به گفته وی، موضوع حقوق گمرکی نیز هفته گذشته در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصمیم‌گیری شد و برای اجرا ظرف هفته آینده به گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ خواهد شد.

معاون امور گمرک گمرک ایران همچنین با اشاره به تعینی تکلیف کالاهای اساسی از سوی مجلس، گفت: حقوق گمرکی کالای اساسی از چهار درصد به یک درصد تقلیل پیدا کرده است.

او گفت: عمدتاً در بخش مواد اولیه، تجهیزات و خطوط تولید کاهش‌های خوبی را در سود بازرگانی شاهد خواهیم بود و بحث حقوق گمرکی که جزو اختیارات مجلس است در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصمیم گیری خواهد شد، که جلسات آن برگزار و نهایی می‌شود.

عسگری با بیان این که حقوق ورودی شامل حقوق گمرکی و سود بازرگانی است، اظهار کرد: حقوق گمرکی از اختیارات مجلس است که در ارتباط با کالای اساسی اتفاق افتاد، ولی برای سایر کالاها، چون نیاز است این تعدیل‌ها صورت بگیرد در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تدبیر خواهد شد و بررسی و تصمیم گیری سود بازرگانی نیز در اختیار دولت است.

معاون امور گمرکی گمرک ایران خاطرنشان کرد: اگر این تعدیلات اتفاق بیفتد، دولت سعی خواهد کرد این شوک قیمتی را که ناشی از مبنای ارزش گذاری گمرک است تقریباً به حداقل برساند و با توجه به بحث حمایت از تولید حتماً آثار و تبعات آن با تصمیم گیری‌هایی که گرفته خواهد شد کاهش پیدا خواهد کرد و بخش تولیدی کشور از این حیث نگرانی نخواهد داشت.

کد خبر 52401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =