افت شاخص تولید در شرکت‌های غذایی در بورس

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان ‌می‌دهد، کاهش شدید تولید و فروش روغن خوراکی در فروردین ماه ۱۴۰۱ به کاهش ۲۴ درصدی شاخص تولید و ۱۸.۴ درصدی شاخص فروش شرکت‌های بورسی حوزه غذایی و آشامیدنی منجر شده است.

بر اساس گزارش پایش بخش حقیقی اقتصاد (صنعت و معدن) در فروردین امسال شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۰,۱ درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۲.۷ درصدی مواجه شده است. بر اساس این گزارش در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۹ رشته فعالیت افزایش در شاخص تولید و ۶ رشته فعالیت کاهش در شاخص تولید داشته‌اند. رشته فعالیت‌های «ماشین‌آلات و تجهیزات» و «فلزات پایه» با اختلاف چشمگیر بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیت‌های «غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر»، «خودرو و قطعات» و «شیمیایی (بجز دارو) » بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته‌اند. همچنین شاخص تولید شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۳,۹ درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۱۰.۷ درصدی مواجه شده است. همچنین در فروردین ماه ۱۴۰۱، شاخص فروش شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱,۸ درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۲۶.۲ درصدی مواجه شده است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹ رشته فعالیت افزایش در شاخص فروش و ۶ رشته فعالیت کاهش در شاخص فروش داشته‌اند.

رشته فعالیت‌های «تجهیزات برقی» و «کاشی و سرامیک» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیت‌های «غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر»، «ماشین آلات و تجهیزات» و «سایر کانی‌های غیرفلزی» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش داشته‌اند. به علاوه شاخص فروش شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۱۰,۷ درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۴۴.۵ درصدی مواجه شده است.   بر اساس این گزارش در فروردین ماه ۱۴۰۱ شاخص تولید رشته فعالیت غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر برمبنای شرکت‌های بورسی، نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۲۴ درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۳۱ درصدی داشته است. همچنین شاخص فروش آن نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۱۸,۴ درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۲۹.۸ درصدی داشته است. عمده دلیل کاهش شاخص تولید و فروش این رشته فعالیت به دلیل کاهش شدید تولید و فروش روغن خوراکی در فروردین ماه ۱۴۰۱ بوده است. در این گزارش تاکید شده: در فروردین ماه ۱۴۰۱ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی ۳,۴ درصد افزایش یافت، رشد نقطه به نقطه آن به ۳۲.۷ درصد رسید و همچنین، میانگین سالانه شاخص قیمت ۷۸.۵ درصد افزایش یافته است.

منبع:روزنامه تعادل

کد خبر 52848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =