سامانه بازارگاه یک سامانه داخلی وزارت جهاد کشاورزی است و هیچ تبادل دیتایی با گمرک ندارد

اقتصاد غذا - سخنگوی گمرک گفت: سامانه بازارگاه یک سامانه داخلی وزارت جهاد کشاورزی است و هیچ ارتباط سیستمی و تبادل دیتایی با گمرک ندارد، بنابراین فرایندهای این سامانه داخلی یا اقدامات کاربران آن در حوزه فعالیت و پاسخگویی وزارت جهاد بوده و ارتباطی به گمرک ندارد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فودپرس»، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک در خصوص گزارش سازمان بازرسی کل کشور در خصوص  یک شرکت وارد کننده نهاده های دامی اظهار داشت :به دلیل اینکه  شرکت مذکور  خود اظهاری و اقداماتی  در سامانه داخلی  بازارگاه وزارت جهادکشاورزی داشته و اطلاعاتی را  در سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی وارد کرده  و از آنجا که این سامانه داخلی است و تبادل دیتایی با گمرک به صورت وب سرویسی  صورت نمی گیرد و به دلیل عدم دسترسی گمرک با اطلاعات این سامانه، در مقام رد یا تایید رویه ها، فرایندها و اطلاعات  آن سامانه نیست و مسئولیت صحت یا عدم صحت اطلاعات در آن سامانه با وزارت جهاد و کاربران بازارگاه است.  

وی افزود: همانطور که رییس محترم سازمان بازرسی کل کشور در گزارش خود به رییس محترم قوه قضائیه اعلام کرد  شرکتی  بااعلام " کوتاژ جعلی" در سامانه بازارگاه مبادرت به فروش نهاده های دامی کرده  است.

سخنگوی گمرک در ادامه تاکید کرد: از آنجا که اطلاعات سامانه بازارگاه و یا بارگذاری اطلاعات کاربران در آن سامانه  به صورت سیستمی یا حتی غیر سیستمی از گمرک استعلام نمی شود، مسئولیت هر گونه اقدام در این سامانه متوجه و برعهده وزارت خانه متبوع آن خواهد بود.  

لطیفی  گفت: گمرک بارها در مکاتباتی با وزارت جهاد خواستار ارتباط سامانه ای با بازارگاه مانند  تبادل اطلاعات سامانه ای با سازمان دامپزشکی و سازمان حفظ نباتات برای ترخیص  شده، که متاسفانه تا این لحظه هیچ ارتباط سیستمی و سامانه ای با سامانه بازارگاه  وجود ندارد و امکان راستی آزمایی برای چنین ادعاهایی برای وارد کنندگان در بازارگاه فراهم نشده است.  

سخنگوی گمرک در پایان  افزود: گمرک ایران آمادگی دارد به شرط تمایل وزارت جهاد، هر چه سریعتر در راستای مکاتبات قبلی خود، تبادل دیتا با بازارگاه را به صورت وب سرویس مانند بسیاری از دستگاه‌های دیگر در دستور کار خود قرار دهد و تا مکاتبات فیزیکی وارده  محدود، از سوی وزارت جهاد، در راستای دولت الکترونیک حذف شود.

کد خبر 52964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =