۰ نفر
۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
مشاهده «پلنگ ایرانی» در لرستان

مدیرکل محیط زیست لرستان از ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه شکار و صید ممنوع هشتاد پهلوی این استان خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، علی سالاروند در خصوص ثبت تصاویر پلنگ ایرانی اظهار کرد: این فیلم توسط یکی از همیاران دلسوز محیط زیست به ثبت رسیده و پس از ارائه فیلم از طرف همیار به کارشناسان اداره مدیریت و نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان و پس از بررسی‌های لازم، به‌عنوان سند حضور این گونه ارزشمند در استان لرستان، مورد تأیید قرار گرفته است.

وی افزود: استان لرستان به واسطه گستره‌های کوهستانی وسیع و مناطق نسبتاً بکر و دست نخورده یکی از زیستگاه‌های اصلی پلنگ در غرب کشور (گستره زاگرس) به شمار می‌رود، اما فعالیت‌های انسانی مانند دامپروری، کشاورزی، احداث جاده‌ها و سایر فعالیت‌های انسانی در مناطق بکر و کوهستانی، پیامدهای منفی (گاهاً غیرقابل جبرانی) بر حیات‌وحش بزرگ جثه و به‌طور ویژه گونه گربه‌سانان در این استان داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: دست‌یابی به برآوردی قابل اتکا از وضعیت زیستی، شرایط زیستگاهی و پراکنش آن در استان به منظور اتخاذ تصمیمات مدیریتی و حفاظتی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

سالاروند بیان کرد: حفاظت از جمعیت‌های گربه‌سانان بزرگ جثه مانند پلنگ (Panthera pardus saxicolor) به واسطه بزرگی جثه، تراکم پایین جمعیت، قلمروطلبی، نیازهای حیاتی ویژه، نرخ پایین زاد و ولد موفق و همچنین گستره خانگی بزرگ از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه گوشتخواران به عنوان گونه‌های چتر و شاخص در اکوسیستم‌ها به شمار می‌روند، گفت: با حفاظت از این گونه‌ها در طبیعت سایر گونه‌ها هم حفاظت می‌شوند، ولی با حذف آن‌ها از طریق شکار و تخریب زیستگاه متأسفانه جمعیت برخی از گونه‌ها که از طعمه‌های اصلی پلنگ به‌شمار می‌روند افزایش یافته و همین افزایش و طغیان جمعیت، باعث برهم خوردن تعادل اکوسیستم شده و تعارض بین گوشتخواران و جوامع انسانی را به‌دنبال خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: از مردم درخواستم دارم که در حفظ زنجیره غذایی بین طعمه و طعمه‌خوار با اداره کل حفاظت محیط زیست همکاری کنند و از هر گونه تعرض به حیات‌وحش به‌خصوص گونه‌های چتر که در صورت حذف آن‌ها تبعات منفی طغیان برخی گونه‌ها مانند گراز، گرگ و ... را در پی داشته خواهد داشت، خودداری کنند و در صورت مشاهده هر گونه تعرض با استفاده از سامانه تلفنی ۱۵۴۰ به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اطلاع‌رسانی کنند.

کد خبر 52988

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =