حرکت محموله ۶۰ هزار تنی ذرت اوکراین به مقصد ایران

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد کشتی استار لائورا با پرچم جزایر مارشال امروز بندر پیودنیی اوکراین را با ۶۰ هزار تن ذرت به مقصد ایران ترک کرده‌است.

به‌گزارش رویترز، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد در ادامه صادرات غلات اوکراین طبق قراردادی که با میانجی‌گری سازمان ملل بسته‌شده، دو کشتی دیگر در روز جمعه بنادر دریای سیاه در اوکراین را ترک کرده‌اند.

طبق قراردادی که با روسیه برای ازسرگیری صادرات غلات از بنادر دریای سیاه پس‌از ۵ ماه توقف بسته‌شده، ۱۴ کشتی طی دو هفته گذشته اوکراین را ترک کرده‌اند.

این قرارداد در ماه گذشته میلادی  با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه در بحبوحه ترس از کمبود شدید مواد غذایی در دنیا و حتی شیوع قحطی در برخی مناطق بسته شد.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد کشتی سورمووسکی با پرچم بلیز در روز جمعه بندر چورنومورسک را با ۳۰۵۰ تن گندم به مقصد استان تکیرداگ در شمال غرب ترکیه ترک کرده‌است.

این اولین محموله صادرات گندم اوکراین بوده‌است. اوکراین و روسیه حدود یک‌سوم صادرات گندم دنیا را قبل‌از آغاز جنگ برعهده داشتند.

وزارت دفاع ترکیه همچنین اعلام کرد کشتی استار لائورا با پرچم جزایر مارشال امروز بندر پیودنیی را با ۶۰ هزار تن ذرت به مقصد ایران ترک کرده‌است.
بیشتر محموله‌هایی که طبق این قرارداد صادر شده‌اند حامل غلات برای غذای حیوانات یا سوخت بوده‌اند.

این محموله‌ها بیشتر به کشورهایی صادر می‌شوند که با بحران جهانی غذا مواجه شده‌اند. اوکراین در روز پنجشنبه اعلام کرد یک کشتی هم آماده ارسال غلات به اتیوپی است.

طبق این قرارداد، تمام کشتی‌ها باید در استانبول توسط مرکز هماهنگی که تحت کنترل روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل قرار دارد بازرسی شوند. /تسنیم

کد خبر 53143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =