تحرک چرخ‌های خودکفایی در کشور

اقتصاد غذا - دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی کشور با اشاره به سهم ۱۵ درصدی صنعت غذا از تولید ناخالص ملی، اظهار کرد: در سال‌های اخیر توانستیم با تولید بیش از ۱۵۰ میلیون تن محصولات غذایی و کشاورزی از یک کشور مصرف‌کننده به سمت خودکفایی حرکت کنیم.

رشید عزیزپور روز یکشنبه ۲۴ مهرماه ۱۴۰۱ در همایش روز جهانی غذا که با حضور وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی برگزار شد بر اهمیت نسبت اشتغال به سهم سرانه تولید ناخالص ملی در بخش صنایع غذایی تأکید کرد و گفت: این نسبت در صنعت غذایی بسیار مطلوب و چشمگیر است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته در بسیاری از محصولات مصرف‌کننده بودیم، عنوان کرد: خوشبختانه امروز توانسته‌ایم در صنایع غذایی و تبدیلی و کشاورزی به خودکفایی دست یابیم.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی کشور تصریح کرد: تحقق این مهم، سبب نقش‌آفرینی در عرصه صادرات نیز شده به طوری که محصول ایرانی جایگاه بسیار خوبی ازلحاظ کیفی پیدا کرده است و اکنون ما یک ظرفیت بالقوه کاملاً آماده در صنایع تبدیلی داریم که می‌توانیم در بازارهای صادراتی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید کارخانه‌های ما ۲ تا ۳ برابر نیاز داخلی را نیز می‌تواند تأمین کند، عنوان کرد: در حوزه برند حلال بازار مصرفی قابل قبولی در کشورهای اطراف داریم و در صورت تداوم پیشرفت در حوزه صنعت غذا، می‌توانیم بازارهای صادراتی را در اختیار گرفته و پتانسیل‌های کشورمان را به دنیا نشان دهیم. لذا با توجه به روند توسعه این صنعت در سالیان گذشته و توان تولید وظرفیت و پتانسیل بیش‌ از نیاز داخل در مجموعه های تولیدی از یک سو و تقاضا و نیاز منطقه از سوی دیگر شرایط مطلوبی از منظر توسعه صادرات مهیا می باشد.

عزیزپور ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی بیشتر بین بخشی در حوزه دولتی و با اشتراک تجارب و مشاوره‌های مناسب و نیز استفاده مطلوب از تمام پتانسیل‌های موجود بخش خصوصی از سوی تصمیم گیران دولتی، شاهد تعالی صنعت غذا خواهیم بود.

کد خبر 53395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =