مواد غذایی> اقتصاد غذا - معاون اول رييس جمهور در ابلاغيه اي ضمن مكلف كردن صادركنندگان محصولات و فرآورده هاي پتروشيمي، فولاد، مس، آلومينيوم، سنگ آهن و كنسانتره آهن، گاز مايع توليدي پتروشيمي براي به فروش رساندن ارز حاصل از صادرات بر اساس سياست گذاري و هماهنگي بانك مركزي، اين بانك را موظف كرد ظرف دو هفته در راستاي مبارزه با پولشويي، گزارش مربوط به اقدامات انجام شده به منظور برقراري ضوابط لازم و اجراي كامل قوانين و مقررات را ارائه كند.

دستورالعمل اقدام نظام بانكي جهت انجام گشايش اعتبار براي واردات كالا با نرخ آزاد ابلاغ شد / تعيين واردات كالا با ارز آزاد از طريق 10 درصد پيش پرداخت با نرخ دلار 36000 ريال به طور علي الحساب/صادركنندگان، ارز حاصل از صادرات را بر اساس سياست گذاري و هماهنگي بانك مركزي به فروش برسانند/ ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اقدامات تشديد كننده مبارزه با اين پديده را در دستور كار قرار دهد/ صرافي ها به وظايف متعارف خود برگردند / تكليف بانك مركزي براي ارائه گزارش برنامه هاي مبارزه با پولشويي ظرف دو هفته
دكتر اسحاق جهانگيري امروز(يكشنبه) در ابلاغيه اي به منظور تحقق دستور رييس جمهور مبني بر ساماندهي بازار ارز و حمايت از توليد داخلي، دستورالعملي براي اجرا به همه دستگاه هاي اجرايي و بانك ها و موسسات اعتباري، موسسات عمومي غيردولتي و نهادهاي انقلاب اسلامي ابلاغ كرد.

در بخشي از مصوبه معاون اول رييس جمهور و رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، ضمن تعيين دستورالعمل اقدام نظام بانكي نسبت به انجام گشايش اعتبار براي واردات كالاهايي كه واردات آن با نرخ آزاد مجاز است، تصريح شده است: «بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران مكلف است ترتيبي اتخاذ نمايد حداكثر تا 1395/12/25 ارز حاصل از صادرات محصولات عمده صادراتي توسط بانك ها خريداري شود و صرافي ها به وظايف متعارف خود برگردند.»

در اين ابلاغيه همچنين خاطرنشان شده است: «ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز مكلف است راه‌اندازي كامل سامانه شناسايي و مبارزه با كالاي قاچاق را در دستور كار قرار داده و اقدامات تشديد كننده مبارزه با اين پديده را از مبادي ورودي تا سطح عرضه عمده به كار گيرد.»

در اين ابلاغيه شرط ثبت سفارش خودرو و ساير كالاهاي بادوام به تشخيص وزارت صنعت، معدن و تجارت، داشتن نمايندگي مجاز و خدمات پس از فروش اعلام شده است.

در بخش ديگري از ابلاغيه رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با تاكيد بر اينكه يوزانس براي واردات مواد اوليه و قطعات يدكي بدون سقف براي يك سال مجاز شده، آمده است: « استفاده از اعتبارات یوزانس حداکثر به مبلغ (50) میلیون دلار در هر مورد برای واردات، تکمیل و تجهیز خطوط تولید واحدهای اقتصادی موجود تا سقف سه سال مجاز است.»

متن كامل ابلاغيه معاون اول رييس جمهور بدين شرح است:

بسمه تعالی


"با صلوات بر محمد و آل محمد"


کلیه وزارتخانه ­ها، سازمان­ ها، موسسات و شرکت­ های دولتی، بانک­ ها و موسسات اعتباری، موسسات عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری ­های سراسر کشور


به منظور ساماندهی بازار ارز و حمایت از تولید داخلی همه دستگاه­ های اجرایی و بانک ­ها و موسسات اعتباری، موسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی مکلف به انجام اقدامات زیر (حسب مورد) هستند:

1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دستورالعمل لازم برای اقدام نظام بانکی نسبت به انجام گشایش اعتبار برای واردات کالاهایی که واردات آن با نرخ آزاد مجاز است، به شرح زیر صادر می­ نماید:

الف- با توجه به وضعیت اعتباری متقاضی، حداقل (10) درصد پیش ­پرداخت براساس نرخ دلار (36000) ریال به طور علی­ الحساب.

ب- (100) درصد اعتبار اسنادی در زمان معامله اسناد با نرخ همان روز و یا با نرخ روز صدور گواهی ثبت آماری (هر کدام کمتر باشد)، پس از احتساب مبلغ ریالی دریافتی بابت پیش­ پرداخت علی ­الحساب موضوع بند (الف) تسویه شود.

پ- این امتیاز حداکثر برای شش ماه از زمان گشایش اعتبار دارد.

2- صادرکنندگان محصولات و فرآورده ­های پتروشیمی (به جز بنزین، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) و محصولات فولاد، مس، آلومینیوم، سنگ­ آهن و کنسانتره آهن، گاز مایع تولیدی پتروشیمی­ ها مکلفند ارز حاصل از صادرات را براساس سیاست­گذاری و هماهنگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مصرف و یا به فروش برسانند.

تبصره – صادرکنندگان فرآورده­ های نفتی ویژه (شامل انواع فرآورده­ های نفتی به جز بنزین، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) نیز مکلفند ارز حاصل از صادرات خود را به ترتیب فوق به مصرف یا فروش برسانند.

3- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ترتیبی اتخاذ نماید حداکثر تا 1395/12/25 ارز حاصل از صادرات محصولات عمده صادراتی توسط بانک ­ها خریداری شود و صرافی­ ها به وظایف متعارف خود برگردند.

4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان متولی مدیریت ارز کشور لازم است با مدیریت منابع و مصارف ارزی، موازنه دریافت­ ها و   پرداخت­ های ارزی را برقرار نماید. بدین منظور تمامی دستگاه­ ها و حوزه ­های مرتبط به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت و گمرک جمهوری اسلامی ایران موظفند حداکثر ظرف دو ماه با محوریت و مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکان بهره ­برداری کامل و ایجاد ارتباط سیستمی و بر خط مسافری و نظایر آن را با بهره­ گیری از سامانه جامع تجارت فراهم نمایند. (موضوع بند (الف) ماده (6) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مواد (3) و (35) آیین­نامه اجرایی قانون مذکور).

5- ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکلف است راه­ اندازی کامل سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق (موضوع تبصره (3) ماده (5) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز) را در دستور کار قرار داده و اقدامات تشدیدکننده مبارزه با این پدیده را از مبادی ورودی تا سطح عرضه عمده به کار گیرد.

تبصره- کلیه دستگاه­ های مرتبط با تجارت خارجی کشور موظفند ظرف یک ماه مطابق ضوابط و آیین­ نامه­ های موجود، اطلاعات مورد نیاز را به صورت سیستمی و بر خط در سامانه مذکور وارد نمایند.

6- شرط ثبت سفارش خودرو و سایر کالاهای بادوام به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت منوط به داشتن نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش خواهد بود و ضروری است در اسرع وقت واردات خودرو و کالاهای مشمول بدون پیش ­شرط مذکور ممنوع گردد.

7- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در راستای مبارزه با پولشویی ، ظرف دو هفته نسبت به برقراری ضوابط لازم در  سیستم­های پرداخت الکترونیکی به منظور رعایت کامل قوانین و مقررات پولشویی اقدام و گزارش مربوط را ارایه نماید.

تبصره – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است با همکاری واحد اطلاعات مالی، ضوابط نقل و انتقال فیزیکی ارز و وجوه عمده را براساس ضوابط ناظر بر مبارزه با پولشویی ظرف یک ماه ارایه نماید.

8- وزارت اطلاعات مکلف است نسبت به پایش و بررسی وضعیت بازار ارز، گزارش­های مربوط را به صورت هفتگی به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارایه نماید.

9- یوزانس برای واردات مواد اولیه و قطعات یدکی بدون سقف برای یکسال مجاز است و بیش از یکسال به صورت موردی و با بررسی و توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می­ گیرد.

10- استفاده از اعتبارات یوزانس حداکثر به مبلغ (50) میلیون دلار در هر مورد برای واردات، تکمیل و تجهیز خطوط تولید واحدهای اقتصادی موجود تا سقف سه سال (در صورتی که به تشخیص بانک توجیه مالی داشته باشد) مجاز است.

11- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است تا تاریخ 1395/12/10 ضوابطی را که فعالیت صرافان را در حوزه ­های خدماتی غیرتجاری محدود کند، به کارگروه موضوع بند (14) این ابلاغیه ارایه نماید.

12- سیستم بانکی، موسسات مالی و اعتباری و صرافان با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلفند ورود و خروج هرگونه ارز به میزان تعیین شده توسط بانک مذکور محل تأمین ریال و محل مصرف ارز، طی سند کتبی از متقاضیان دریافت و در سوابق نقل و انتقال جهت رسیدگی­ های بعدی نگهداری نمایند. عدم اجرای این بند برابر مقررات مشمول مقررات ناظر بر قاچاق ارز خواهد بود.

13- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تغییر نرخ ارز کالاهای موضوع فهرست پیوست از آزاد به رسمی 

(مبادله­ ای) اقدام می­کند.

14- به منظور اطمینان از اجرا و تحقق این ابلاغیه، کارگروهی متشکل از معاون اجرایی رییس جمهور (رییس)، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزیران صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، اطلاعات، کشور و دادگستری، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اعضای مدعو (برحسب مورد)، کلیه این تصمیمات را پیگیری و گزارش هفتگی اقدامات انجام شده را به معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارایه کند.اسحاق جهانگیری

معاون اول رییس جمهور

و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

کد خبر 65402486e16344b087d0ff53b32da438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =