روغن پالم روغنی گیاهی است که از واریته خاصی از نخل خرما حاصل می شود. این روغن در مقایسه با روغن های دیگر که در دمای معمولی مایع هستند به دلیل اسید چرب اشباع بیشتر جامد است.

جواد حصاری، مدیر گروه صنایع غذایی دانشگاه تبریز در گفت و گو با ایانا افزود: روغن پالم فاقد ترانس به عنوان ایزومر اسید چرب است که برای بدن زیان آور بوده و در اثر هیدروژنه کردن روغن های مایع ایجاد می شود.

وی ضمن بازگو نمودن هیدروژناسیون چربی شیر در بدن نشخوارکنندگان تشریح کرد: چربی شیر دارای اسید چرب ترانس بوده چون در شکمبه نشخوارکنندگان هیدروژناسیون مانند کارخانه های روغنکشی انجام می پذیرد.

مدیر گروه صنایع غذایی دانشگاه تبریز یادآور شد: در مقایسه با سایر روغن های مایع اسید چرب موجود در پالم بیشتر است.

حصاری از شباهت روغن پالم با چربی شیر گفت و تاکید کرد: روغن پالم از نظر اسیدچرب اشباع مشابه چربی شیر بوده ولی ترانس ندارد.

مدیر گروه صنایع غذایی دانشگاه تبریز گفت: دوسوم از چربی شیر اشباع بوده، اما اسیدهای چرب غیراشباع روغن پالم بیشتر است.


افزوده شده روغن پالم به فرآورد های لبنی عاملی برای افزایش اسیدهای چرب غیراشباع

دانشيار گروه علوم و صنايع غذايي، دانشكده كشاورزي دانشگاه تبریز به خبرنگار ایانا گفت: محصول شیر و ماست قبل عرضه فقط باید از فرآورده های لبنی تهیه شده باشد و مجاز به استفاده از چربی غیرمجاز نیستیم.

صُدیف آزادمرد افزوده شده روغن پالم به فرآورد های لبنی را عاملی برای افزایش اسیدهای چرب غیراشباع دانست و افزود: وقتی به فرآورده های لبنی روغن پالم اضافه می شود، ترانس کاهش یافته و اسیدهای چرب غیر اشباع افزایش می یابد.

وی از عدم وجود چربی شیر مورد نیاز در کشور گفت و تشریح کرد: میزان تولید چربی شیر در کشور به اندازه ای نیست که کارخانه های مختلف اقدام به تولید شیر پرچرب، ماست پرچرب، پنیر پرچرب و خامه نموده اند.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یادآور شد: استفاده از روغن زیتون نیز در فرآورده های لبنی امکان پذیر نیست.

آزادمرد تاکید کرد: در صورت استفاده از روغن پالم باید بر روی محصول تولیدی درج شود.


کاروتنوئیدهای موجود در روغن پالم برای سلامتی مفید است

دانشيار گروه علوم و صنايع غذايي، دانشكده كشاورزي دانشگاه تبریز در گفت و گو با خبرنگار ایانا اظهار کرد: روغن پالم فرمول اصلی روغن های سرخ کردنی، شکلات و بستنی است و جایگزینی ندارد.

سیدهادی پیغمبردوست روغن پالم برای سلامتی بدن ضروری دانست و افزود: کاروتنوئیدها و ترکیبات فنلی موجود در روغن پالم که منشاء گیاهی دارد برای سلامتی مفید بوده و نقش آنتی اکسیدانی دارند.

وی تشریح کرد: ضرورتی ندارد برای پرچرب کردن محصولات لبنی از روغن‌های اضافی بهره گرفت، تولید این محصولات به روش طبیعی و سنتی مقداری چربی به همراه دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یادآور شد: روغن های دیگر غیر پالم هم اگر به محصولات لبنی اضافه شود، تقلب در تولید است.

پیغمبردوست با اشاره ای به شرایط استفاده از روغن پالم و جایگزینی با چربی شیر تاکید کرد: استفاده از روغن پالم با مجوز و در شرایط تعریف شده می تواند جایگزین چربی شیر باشد.

بر اساس این گزارش، استفاده از روغن پالم از نظر تغذیه ای جای نگرانی ندارد، امّا بحث اصلی تقلّب اقتصادی است از این نظر که چربی ارزان تری با نام پالم جایگزین چربی گران قیمت شیر می شود.


گزارش: امیر مسعود طایفه سلطانخانی
کد خبر 6b1d45636c324055a94a7e3039eb944f

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =