صنایع غذایی> معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاح کارخانه روغنکشی نوید خلیج فارس خاطر نشان کرد: از آنجا که تولید دانه های روغنی در داخل، کفاف تامین کنجاله و روغن خام مورد نیاز را نمی کند بایستی به جای واردات کنجاله و روغن خام دانه های روغنی وارد نمود تا به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در داخل کشور کمک نمود .

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی منوط بر استفاده از همه ظرفیت های کشور برای ایجاد اشتغال، تامین رفاه و حضور در بازارهای خارجی است، گفت: باید همه بسترهای لازم برای حضور بخش خصوصی در عرصه های مختلف فراهم شود تا کشور مسیر توسعه را سریعتر از همیشه طی کند.اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در آیین بهره برداری کارخانه روغن کشی نوید خلیج فارس اظهار کرد: تلاش جدی مردم و مسئولان برای این است که ایران از هر نظر به یک کشور مهم و تاثیرگذار تبدیل شود؛ و علیرغم مخالفت ها و سنگ اندازی ها اکنون در بسیاری از بخش ها جایگاهی خوب دارد.
وی افزود: در روزهای گذشته مجامع بین المللی اعلام کردند که ایران هجدهمین اقتصاد دنیا، هفتمین قدرت نظامی دنیا، از نظر دانش فناوری نانو تکنولوژی رتبه ۶ و از نظر علم رتبه ۱۶ را دارد.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: ایران در هر زمینه ای جایگاه مناسبی دارد هرچند که اعتقاد داریم رتبه های ما باید بهتر از این باشد که به همت ملت بزرگ ایران با تدابیر و برنامه ریزی های صحیح در راستای توسعه کشور و همیاری بخش خصوصی این کشور به رشد و توسعه خوب و با سرعت می رسد.
وی با بیان اینکه در مقطع فعلی با مشکلاتی مواجه هستیم و باید کارهای جدی انجام شود، اظهار کرد: در سال های گذشته تعداد افراد جویای کار محدود بودند ولی در ۲ سال اخیر بیش از یک میلیون نفر متقاضی به بازار کار مراجعه کرده است.
وی اضافه کرد: موج فارغ التحصیلان دانشگاهی که سالانه حدود ۹۰۰ هزار نفر هستند به سمت بازار کار می آیند و به نظر می رسد وضعیت درآمد مردم در این سال ها افت پیدا کرده ولی باید کارهای لازم را در زمینه بهبود معیشت آنها انجام دهیم.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه امروز آب به یکی از محدودیت های توسعه ایران تبدیل شده ،گفت: بخش وسیعی از کشور بر اثر خشکسالی های متعدد با کمبود جدی منابع آب مواجه شده و آب به یکی از موانع محدودکننده تبدیل شده بنابراین به مدیریت مصرف در بخش کشاورزی، صنعت و شرب نیاز داریم.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: محیط زیست نیز به یکی از مسائل اصلی محدودکننده تبدیل شده و باید برنامه ریزی جدی تری برای مقابله با آلودگی هوا در کلان شهر ها و ریزگردها در برخی از استان ها نظیر استان ها داشته باشیم. در سالهای اخیر ریزگردها بویژه در خوزستان مردم را آزار می دهد و دولت باید با جدیت بیشتری به کانون های ریزگرد توجه کند.
وی با تاکید بر اینکه باید برای رشد اقتصادی کشور کار بزرگی را انجام دهیم و موانع توسعه را برطرف کنیم، اظهار کرد: برجام فضای خوبی را برای ارتباط با کشورهای علاقه مند به سرمایه گذاری ایجاد کرده که نتیجه آن ایجاد اشتغال و رفاه برای مردم است.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه ما می خواهیم با دنیا کار کنیم زیرا برای صادرات محصولاتمان به بازار نیاز داریم و برای طرح های عمرانی به سرمایه و فناوری خارجی، گفت: اگر به رشد اقتصادی دست یابیم رفاه مردم نیز تامین می شود بنابراین اگر دلسوز مردم و ایران هستیم باید در این مسیر حرکت کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه باید حتما به تولید ایرانی و تولیدکنندگان ملی احترام بگذاریم تاکید کرد: باید این اصل پذیرفته شود که از کالای ایرانی استفاده کنیم و در غیر این صورت بیکاری نیروی ایرانی تشدید می شود.

اگر بخش خصوصی در کشور احترام و بازار فروش داشته باشد و احساس کند که سرمایه و توان مدیریتش می تواند در خدمت توسعه کشور قرار گیرد شاهد تحول شگرفی خواهیم بود.
وی خوزستان را پیشانی توسعه ایران دانست و گفت: این استان در همه بخش ها فعال است و به طور مثال در زمینه کشاورزی اقدامات خوبی برای این استان انجام شده که جذب اعتبار ۱.۵ میلیارد دلار برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و تسطیح اراضی و آبیاری های نوین از این جمله است.
جهانگیری اظهار کرد: در این دوره میزان استحصال نفت خام از میادین غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در روز به ۲۷۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرده است. این گام در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی و صیانت از حقوق ملت ایران است و این به معنای تامین عزت ایران خواهد بود و قطعا باید در میادین مشترک به حق و سهم ایرانی ها احترام گذاشته شود و آن را رعایت کرد که در همین راستا تا آخر امسال ۵۶۰ میلیون مترمکعب از میادین مشترک پارس جنوبی استحصال می شود.
وی اضافه کرد: امروز پروژه توسعه و تثبیت پالایشگاه جدید آبادان با ۲.۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری شروع به کار کرده و پروژه های خوبی نیز در پتروشیمی ماهشهر افتتاح کردیم.
جهانگیری ادامه داد: اکنون دیگر ارزش صادرات پتروشیمی در حال پیشی گرفتن از نفت خام است همچنین مهمترین بخش برای سرمایه گذاری بخش صنایع جانبی کشاورزی است که سال گذشته عراقی ها برای حجم بالایی از روغن ما تقاضا داشتند.
وی ادامه داد: در صنعت کشاورزی و با توجه به نیاز کشور به جهت گیری اقتصاد مقاومتی برای تامین امنیت غذایی نیازمند ایجاد چنین مراکزی هستیم تا هم ایجاد ارزش افزوده بیشتر شود و هم محصولات مورد نیاز نظیر دانه های روغنی تامین شود.

ایشان خاطر نشان نمودند: از آنجا که تولید دانه های روغنی در داخل کفاف تامین کنجاله و روغن  مورد نیاز را نمیکند بایستی به جای واردات کنجاله و روغن خام دانه های روغنی وارد نمود تا به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در د اخل کشور کمک نمود .

لازم به ذکر است  کارخانه روغنکشی نوید خلیج فارس با ظرفیت ۶ هزار تن در روز در مساحت ۳۴ هزار متر مربع تاسیس شده است و دارای ۶۳ مخزن به ظرفیت ۱۳۲ هزار تن و ۴۸ سیلو به ظرفیت ۴۰۰ هزار تن است.
میزان اشتغال‌زایی در این کارخانه ۸۰۰ نفر است و حجم سرمایه‌گذاری در این کارخانه ۱۵۰ میلیون دلار (۱۰ هزار میلیارد ریال) اعلام شده است.
این کارخانه با هدف کاهش وابستگی به خارج از کشور در این صنعت و رشد شاخص‌های اقتصادی در زمینه تولید ملی راه اندازی شد.

آشنایی بابزرگترین کارخانه روغن کشی خاورمیانه

فاز اول کارخانه روغن کشی نوید خلیج فارس ، بزرگترین پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت غذای کشور با سرمايه گذاری 5300 میلیارد ريال با حضور معاون اول رئيس جمهور و جمعی از مقامات  در بندر امام خمینی به بهره برداری رسید.
 
 با برنامه ریزی های صورت گرفته این واحد صنعتی در سه فاز با ظرفيت 6 هزار تن  طراحی شده که هم اکنون فاز اول با ظرفیت 2 هزار تن در روزمورد بهره برداری قرار گرفت.
  
هدف از راه اندازی این واحد صنعتی اعمال حاکمیت بر تامین روغن و کنجاله مصرفی کشور در راستای اقتصاد مقاومتی و تحقق سند چشم انداز ایران اسلامی ، ارز آوری از محل صادرات و جلوگیری از خروج ارز ، کاهش هزینه های حمل و نقل درمقایسه با کشورهای همسایه ، تثبیت و تنظیم بازارداخلی ، انجام برنامه ریزی دقیق برای واحد های فعال  جهت تأمین روغن خام از داخل کشور  وهمچنین افزایش تولید ناخالص داخلی است.
 
با افتتاح فاز اول کارخانه روغن کشی نوید خلیج فارس که نقش مهمی در توسعه اقتصادی منطقه خواهد داشت 250 شغل بصورت مستقيم و 1100 شغل بصورت غير مستقيم ايجاد و با راه اندازی کامل این پروژه مجموعا 956 فرصت شغلی مستقيم و 3500 شغل بصورت غیر مستقيم  ایجاد خواهد شد.
 
با تکمیل سه فاز ابن پروژه با ظرفیت روزانه 6 هزار تن و در نتیجه مصرف 2 میلیون تن انواع دانه های روغنی در سال این واحد صنعتی قادر به تولید 400 هزار تن روغن خام درسال وحدود 1/6 میلیون تن کنجاله خواهد بود .
 
 همچنین با افتتاح فاز اول از استحصال 700هزارتن انواع دانه روغنی در کارخانه روغن کشی نوید خلیج فارس حدود 140 هزار تن روغن خام و 560 هزار تن کنجاله تولید و به بازار عرضه می شود.
 
 بر اساس سرمایه گذار صورت گرفته برای راه اندازی کامل این واحد صنعتی حدود 5 هزارو 300 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری گردیده است.
 
با راه اندازی کارخانه روغن کشی نوید خلیج فارس ضمن تامین بخشی از نیاز کشور ، امکان صدور محصولات آن به نقاط مختلف جهان از جمله کشورهای آسیایی ، افریقایی و حاشیه خلیج فارس توسط حمل و نقل دریایی با نازلترین قیمت حمل فراهم خواهد شد.
 
شایان ذکر است کاهش وابستگی به واردات روغن خام و تامین نیاز کشوربه کنجاله به عنوان یکی از عناصر اصلی خوراک دام، که قدرت تاثیرگذاری صنعت ملی به کل بازار منطقه را افزایش خواهد داد از جمله مهمترین مزایای اقتصادی کارخانه روغن کشی نوید خلیج فارس در منطقه و کشور خواهد بود


کد خبر 6b6ff7b823954fdda8d48343db707273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =