کشاورزی> دستورالعمل معافیت واردات دانه های روغنی و روغن های خام در ازای خرید دانه داخلی از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

علی اکبر مهرفرد قائم قام وزیر جهاد کشاورزی درنامه ای به علی قنبری رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نحوه استفاده از معافیتهای سود گمرکی واردات دانه و روغن خام در ازای خرید دانه داخلی در سال 1396 را ابلاغ کرد.
بنابر این گزارش واردکنندگان انواع روغنهای خام به جز روغن پالم به ازای خرید هرکیلوگرم دانه کلزا، گلرنگ و آفتابگردان می توانند هفت کیلوگرم روغن خام و به  ازای خرید هر کیلوگرم دانه روغنی سویا می توانند شش کیلوگرم روغن خام  را با استفاده از معافیت سود بازرگانی وارد کشور کنند.
همچنین واردکنندگان  روغن پالم به ازای خرید هرکیلو گرم دانه کلزا، گلرنگ وآفتابگردان می توانند پنج کیلوگرم روغن پالم و به ازای خرید هر کیلوگرم دانه روغنی سویا می توانند چهار کیلوگرم روغن پالم  را با استفاده از معافیت سود بازرگانی وارد کشور کنند.
واردکنندگان دانه های روغنی نیز  به ازای خرید هرکیلو گرم دانه کلزا، گلرنگ وآفتابگردان می توانند 36 کیلوگرم انواع دانه های روغنی و به ازای خرید هر کیلو دانه روغنی سویا می توانند32 کیلوگرم  دانه روغنی  را با استفاده از معافیت سود بازرگانی وارد کشور کنند.
گفتنی است  در این نامه همچنین  آمده است: ضروری است شرکت بازرگانی دولتی به گونه ای عمل  کند که حداکثر ظرف دو ماه پس از پذیرش تقاضای خرید دانه های روغنی  توسط شرکتها و دریافت وجه آن نسبت به تسویه حساب نهایی با آنها اقدام نماید. همچنین نسبت به تسویه حساب پرونده های سال95 حداکثر تا 15 اردیبهشت ماه سال جاری اقدام گردد.
گفتنی است در حالی این دستوالعمل اجرایی از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ می شود که علی رغم درخواست بخش خصوصی، صنایع روغنکشی و روغن نباتی کشور در خصوص اخذ سود بازرگانی کارشناسی از واردات کنجاله به عنوان محصول نهایی کارخانجات روغنکشی، وزارت جهاد کشاورزی در اقدامی قابل تامل و غیر کارشناسی با حمایت از واردکنندگان کنجاله آنها از مشارکت در خرید دانه های داخلی معاف کرده است.
کد خبر c4ddc7a91831490dad49d974e29a02e6

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =