صنایع غذایی> دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران با رد صادرات آب بسته بندی ایران به ناتو گفت: هیچ گونه صادرات آب بسته بندی به نیرو های ناتو در افغانستان نداشته ایم و این نیرو‌های نظامی مواد غذایی خود را به طور کامل از کشور‌های متحد خود تامین می‌کنند.پیمان فروهر با رد هرگونه انتقال آب بسته بندی ایران به نیروی‌های ناتو در افغانستان گفت: نیروی‌های نظامی ناتو مجموعه‌ای از متحدان غربی از جمله امریکا هستند که کشور‌های آنها تحریم‌های ظالمانه را علیه ایران راه انداخته‌اند و تا به امروز هیچ گونه درخواستی از ایران برای واردات آب نداشته‌اند.

دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران افزود: این نیرو‌ها نیاز‌های غذایی خود را از طریق اعضا و متحدان خود تهیه می‌کنند و برای تامین نیاز خود به بازار مولوی ایران که تعامل مناسبی نیز با ما نداشته، نمی‌آیند.

وی با اشاره به شایعات مطرح شده در این باره یاد آورشد:  با عمومی شدن استفاده شبکه‌های اجتماعی سرعت ایجاد این شایعات در مورد مواد غذایی به شدت افزایش یافته است.

وی درباره ماندگاری آب‌های معدنی اظهار کرد: بر خلاف مواردی که در  شبکه‌های اجتماعی درخصوص داشتن مواد نگهدارنده در آب بسته بندی مطرح می‌شود، امکان اضافه کردن مواد نگهدارنده در آب بسته بندی وجود ندارد زیرا کوچک‌ترن ناخالصی در این محصول مشخص می‌شود.

دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران همچنین درباره فلوراید موجود در آب‌های بسته بندی گفت: در استانداردهای مرجع دنیا آمده است که در صورتی که در آب های بسته بندی شده، یک میلیگرم فلوراید داشته باشد باید روی بسته بندی آن نوشته شود حاوی فلوراید و اگر این میزان به 1.5 درصد رسید این عنوان باید درج شود که مصرف آن برای کودک مناسب‌ نیست. اما در صورتی که میزان آن بیشتر از یک درصد باشد مصرف آن خطر‌ناک است.

فروهر اضافه کرد: مطالعات زمین شناسی نشان می‌دهد که آب‌های زیر زمینی ما داری 0.7 تا 0.8 درصد فلوراید هستند که در حدی مجاز است.

دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران تاکید کرد: هیچ کارخانه‌ای در ایران نداریم که بخواهد به آب‌های بسته بندی فلوراید اضافه کند، زیرا  آب‌های ماخود داری فلوراید در حد مجاز است.

آب‌های بسته‌بندی نیازی به تاریخ مصرف ندارند

وی درباره زمان مجاز نگهداری آب‌های بسته بندی تصریح کرد:  براساس استانداردهای بین المللی و کدکس، بندی در خصوص الزام درج تاریخ در آب‌های بسته بندی وجود ندارد که ما این موضوع را نیز به سازمان غذا و دارو اعلام کردیم، اما یک قانون نانوشته‌ای در جهان وجود دارد که تاریخ یک ساله‌ای را برای آب‌های بسته بندی در نظر گرفته است .

فروهر گفت: در صورتی که آب پاک، بدون عامل بیماری‌زا، در بسته بندی مناسب و در محیط مناسب  نگهداری شود به راحتی تا 3 سال می‌ماند، کما اینکه سازمان‌های صلیب سرخ جهانی و حلال احمر ایران نیز از این آب ها استفاده می‌کنند.

سرانه مصرف آب بسته بندی ایرانیان 20 لیتر درسال

وی خاطرنشان کرد: تولیدات صنایع آب بسته بندی و معدنی در کشور سالانه یک میلیارد و 300 تا 400 میلیون لیتر و سرانه مصرف آب بسته بندی شده در ایران 15 تا 20 لیتر در سال است.

وی تصریح کرد: سرانه مصرف آب در کشور‌های حاشیه خلیج فارس بیشتر از 100 لیتر، ترکیه 130 لیتر، کشورهای اروپایی 110 تا 120 لیتر است.

گفتنی است که بر اساس جدید ترین بررسی مشترک وزارت نیرو و وزارت بهداشت آب شرب از سلامت لازم برخوردار  است و در اطلاعیه این طور آورده شده است که مردم با خیال راحت می توانند آب‌های لوله کشی را مصرف کنند.

منبع:تسنیم

کد خبر 71561f2e3afc4997897eba42fef64c89

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =