کشاورزی> اقتصاد غذا - کارشناس مرکز پژوهش ها با اشاره به غفلت از بخش روستایی در مقابل بخش کشاورزی، پیشنهاد تشکیل معاونت توسعه روستایی را به وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا«فودپرس»، محمدرضا محمدخانی؛ کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس در نشست علنی امروز دوشنبه در مجلس شورای اسلامی، پس از گزارش وزیر جهاد کشاورزی در صحن علنی به نمایندگان جدید، توضیحاتی را از مطالعات این مرکز ارائه داد و گفت: طبق بررسی‌های مرکز پژوهش‌ها خوشبختانه طی دو سال اخیر جریان مثبتی در کشاورزی کشور دنبال شده، به عنوان نمونه عملکرد این وزارتخانه سبب شده ۶۰ درصد واردات کشاورزی کاهش پیدا کند و رشد ۳,۸ درصدی در تولیدات کشاورزی طی سال ۹۳ را داشته باشیم.


آغاز دوباره جریان منفی در سیاست‌گذاری‌های جهاد کشاورزی با رفتن حجتی 

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس به برخی از مشکلات حوزه کشاورزی اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های این وزارتخانه نشان از تغییرات مثبتی دارد، اما به نظر می‌آید این اقدامات بیشتر تکنیکی هستند و نه راهبردی؛ البته ممکن است تا حدودی نیز راهبردی باشد، اما هر زمانی آقای حجتی از سمت خود کنار گذاشته شوند، دوباره جریان منفی در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات وزارتخانه جهاد کشاورزی به راه خواهد افتاد، لذا باید برای کشاورزی کشور با توجه به ظرفیت آبی موجود، برنامه بلندمدت در نظر گرفت.

وی با اعلام این که مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی را با عنوان «حساب ردپای آب کشور» در برخی مطبوعات منتخب نوشته و در آن آمارهای جهانی را در این رابطه آورده است؛ افزود: برخی افراد در این گزارش گفته اند ۱۰۴ میلیارد مترمکعب آب نداریم، بلکه میزان آن ۸۶ میلیارد مترمکعب است، در حالی که عدد ۸۶ میلیارد متر مکعب فقط شامل آب‌های «آبی» می‌شود و «آب‌های سبز» در آن نیست. اگرچه می‌توان از این مطلب برداشت‌ کرد که محصولات ما با کیفیت مناسب تولید نمی‌شود و سرمایه اصلی برای تولید چغندر قند در بخش‌های دیگر استفاده می‌شود که بعدها قطعا دچار مشکل خواهیم شد.

محمدخانی با بیان اینکه با وجود این که وزارت جهاد کشاورزی با جهاد سازندگی ادغام شد تا توسعه روستایی و عشایری را مدیریت کند، اما روند جاری نشان می‌دهد بخش کشاورزی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، افزود: توسعه روستایی توسط تعداد زیادی از سازمان‌های کشور انجام می‌شود و هر کدام از ظن خود می‌خواهند به آن کمک کنند، اما عملا منابع صرف رفاه و زندگی روستاییان نمی‌شود.  

پیشنهاد تشکیل معاونت توسعه روستایی به وزیر جهاد کشاورزی

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با ارائه پیشنهاد این مرکز به وزیر جهاد کشاورزی، پیشنهاد کرد معاونتی تحت عنوان «معاونت توسعه روستایی» در آن وزارتخانه تشکیل شود، چرا که اکنون این وظیفه را سازمان‌های مختلفی مربوط به راه و ترابری، بهداشت و درمان، مسکن و شهرسازی و ... انجام می‌دهند اما این روند از هم گسیخته مشکلاتی را ایجاد کرده است چرا که کشاورز بیش از نیاز به جدول‌بندی به معیشت و تولید محصول در شرایط مناسب نیاز دارد.

افزایش مخاطره مهاجرت روستاییان به شهرها

وی با بیان اینکه ۲۷ تا ۲۹ درصد جمعیت ایران در روستاها زندگی می‌کنند، افزود: اگر به وضعیت روستاییان رسیدگی نشود، مهاجرت آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد، در حالی که اکنون ۱۲ میلیون حاشیه‌نشین در کشور داریم که بخش عمده آن ها کشاورزان مهاجر هستند. باید توجه کرد که این مهاجرت‌ها می‌تواند برای کشور خطرناک بوده و مشکلات اخلاقی و اجتماعی را افزایش دهد.

کد خبر 71bf3ae10be445a6bdcb557963b61e58

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =