کشاورزی> بورس کالا اعلام کرد: در روز 16 خردادماه سال جاری، قرارداد آتی کنجاله سویا در بورس کالای ایران راه اندازی می‌شود.


به گزارش بورس کالای ایران، حسین پناهیان مدیرعامل بورس کالای ایران با اعلام این خبر گفت : یکی از رویکردهای اساسی بورس کالای ایران برای توسعه بازار در سال های اخیر، تنوع بخشی به دارایی‌های پایه در بازار مشتقه این بورس بوده است؛ در همین راستا مطالعات و کار کارشناسی بر روی کنجاله سویا صورت پذیرفت که در نتیجه به زودی شاهد راه اندازی معاملات قراردادهای آتی این محصول خواهیم بود.
وی سپس توضیح داد: بورس کالا با هدف پوشش ریسک قیمت معاملات کنجاله سویا در ایران و به تبع آن، دادن امکان برنامه ریزی و مدیریت بلندمدت عرضه و تقاضا به فعالان این بازار و همچنین دولت و نیز توسعه معاملات ابزارهای مشتقه که یکی از ستون های اصلی توسعه بازار سرمایه کشور به شمار می رود، راه اندازی قراردادهای آتی کنجاله سویا را در دستور کار قرار داد.
پناهیان با بیان اینکه دارایی پایه کنجاله سویا در  19 اسفندماه سال 92 در بورس کالای ایران مورد پذیرش قرار گرفت، خاطرنشان کرد:  پس از پذیرش این دارایی پایه، جلسات هم‌اندیشی متعددی با فعالان و تشکل‌های بازار کنجاله سویا و کارگزاران بورس کالا برگزار شد و  لذا با توجه به نیاز فعالان این بازار، بستر معاملات قراردادهای آتی کنجاله سویا آماده شده است.
مدیرعامل بورس کالای ایران ابراز امیدورای کرد که با همکاری شرکت‌های کارگزاری در نیمه دوم خرداد ماه شاهد راه‌اندازی قراردادهای آتی کنجاله سویا بوده تا بتوان از مزیت‌های قراردادهای آتی برای محصولات کشاورزی بهره برد.
وی در ادامه با بیان اینکه کنجاله سویا یکی از مهم ترین منابع تغذیه طیور و دام و منبع اصلی تامین پروتئین مورد نیاز طیور و در نتیجه از مهم ترین نهاده های تولید گوشت در ایران و بسیاری از کشورهای جهان است، گفت: با توجه به اینکه این محصول ، در کنار ذرت، بخش عمده خوراک طیور را در کشور تشکیل می دهد، امروز تصور بازار محصولات کشاورزی ایران بدون وجود کنجاله سویا تقریبا محال است و هم اکنون سالانه نزدیک به 2.5 میلیون تن کنجاله سویا در کشور مورد استفاده قرار می گیرد که بخش قابل توجه آن در بخش خوراک طیور و دام به کار گرفته می شود.
پناهیان سپس خاطر نشان کرد: وابستگی روزافزون صنعت دام و بویژه طیور کشور به کنجاله سویا و ذرت، منجر شده است تا هرگونه نوسان قیمت این محصولات از نگاه فعالان بازار آن به دقت و حساسیت پی گیری شود. این نوسانات در برخی مقاطع، دغدغه ها و نگرانی های جدی در خصوص وضعیت تامین کنجاله سویا و قیمت های آتی آن بوجود آورده است.
وی با اشاره به اینکه بورس کالای ایران می تواند با استفاده از ابزار قراردادهای آتی نقش زیادی در رفع دغدغه و نگرانی فعالان بازار محصولات استراتژیک کشاورزی از جمله کنجاله سویا داشته باشد، افزود: ویژگی مهم قراردادهای آتی در پوشش ریسک قیمت کالاها می تواند یکی از دغدغه های مهم فعالان بازار کنجاله سویا از جمله عرضه کنندگان و متقاضیان را تا حد زیادی مرتفع کند.
مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان گفت: انبارهای پذیرش شده و مورد تایید بورس کالای ایران برای تحویل این محصول در سررسید های مختلف آمادگی لازم را دارند.
کد خبر 71fac719a99340f19f2c6bde9ed3bb38

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =