امروزه کم و بیش سر هر میز غذاخوری یا مجالس نوشابه و نوشیدنی هایی مختلف با طعم و رنگ های متفاوت جا خوش کرده اند که با وجود تب و تاب لاغر شدن در دنیای امروزی چالش های بسیاری را برای افراد رقم زده، اینکه کدام غذا را بخوریم و کدام را از برنامه غذایی حذف کنیم، سوال بسیاری از افراد است. نوشابه ها هم از آن نوشیدنی های پرطرفدار و البته چاق کننده هستند.
بسیاری از افراد با خوردن نوشابه های رژیمی این مشکل را برای خود حل کرده اند و بسیاری نیز هنوز تکلیف خودشان را روشن نکرده اند.
از زمان عرضه اولین نوشابه های رژیمی با هدف ابزاری جهت کمک به کاهش وزن مدت زمان زیادی می گذرد. دلیل تولید این نوع نوشابه این طور بیان شد که به دلیل ایجاد شیرینی مشابه با نوشابه های معمولی، بدون افزایش در کالری دریافتی می تواند به کاهش وزن در افراد وابسته به مصرف نوشابه ها کمک کند. 


نوشابه رژیمی چیست؟

نوشابه های رژیمی نوشیدنی های کربناته ای هستند که به جای شکر با سایر شیرین کننده های مصنوعی از قبیل آسپارتام، ساخارین، سیکلامات، سوکرالوز و آسه سولفام پتاسیم شیرین شده اند. 
نوشابه های رژیمی بدون کالری هستند که در این صورت باید سبب کاهش وزن و جلوگیری از بیماری هایی که به سبب مصرف شکر ایجاد می شوند مانند دیابت و سندرم متابولیک شوند. 
با این حال مطالعات موجود نشان دهنده این مسئله نمی باشد.


تحقیقات اخیر نشان می دهند برخی نوشیدنی های رژیمی با وجود تبلیغات فریب دهنده شان تهدیدی جدی برای سلامت بدن محسوب می شوند. 
محققان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند که خطر مصرف نوشابه های رژیمی کمتر از نوشابه های عادی سرشار از قند نیست و می تواند به همان اندازه باعث ابتلا به انواع بیماری ها شوند. 

- مشکلات کلیوی: محققان در دانشکده پزشکی هاروارد با انجام یک مطالعه بر روی بیش از 3 هزار زن در طول 11 سال نشان دادند دریافت نوشابه های رژیمی با خطر 2 برابری نارسایی کلیه همراه است. 

وقتی زنان بیش از 2 بار در روز نوشابه دریافت کنند، عملکرد کلیه ها شروع به کاهش می کند. حتی جالب تر اینکه با مصرف نوشابه های معمولی این عارضه دیده نمی شود، در نتیجه محققان معتقدند که شیرین کننده های رژیمی مسئول این عارضه هستند. 

- چاقی:علی رغم باور عمومی مبنی بر کاهش وزن در صورت مصرف نوشابه های رژیمی، مصرف نوشابه های رژیمی 2 برابر بیشتر از نوشابه های معمولی سبب افزایش چاقی و اضافه وزن می شود. 

تحقیقات نشان می دهد شیرین کننده های مصنوعی با تحریک گیرنده های چشایی در زبان و مغز، سبب تحریک سلول های عصبی و تمایل به خوردن مداوم مواد شیرین می شوند. 
بر اساس مطالعه صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس، افرادی که نوشیدنی های رژیمی مصرف می کنند در طول سالیان، 70 درصد دور کمر آن ها نسبت به کسانی که نوشابه - رژیمی و غیر رژیمی – مصرف نمی کنند، بیشتر خواهد بود.


- پوسیدگی دندان ها: با PH 3.2 نوشابه های رژیمی بسیار اسیدی هستند (PH اسید باتری 1 و PH آب 7 است). 

اسید سیتریک و اسید فسفریک موجود در نوشابه های رژیمی باعث فرسایش مینای دندان می شوند. محققان در دانشگاه میشیگان با بررسی وضعیت دهان و دندان افراد حریص در مصرف نوشابه، دریافتند این افراد دندان های پرکرده و از دست رفته بیشتری نسبت به افراد عادی دارند. 

- دیابت: به دلیل وجود شیرین کننده های مصنوعی در این نوع نوشابه ها، به طور بالقوه با ترشح غیر ضروری انسولین در هنگامی که هیچ قندی برای هضم شدن وجود ندارد، منجر به افزایش مقاومت به انسولین و در نتیجه با افزایش خطر دیابت نوع دو همراه است. 

- مشکلات استخوانی: بر اساس تحقیق پژوهشگران دانشگاه تافتس مصرف نوشابه های رژیمی به طور منظم در هفته باعث کاهش تراکم استخوانی در افراد و بروز پوکی استخوان می شود که این مقدار با بالا رفتن سن بیشتر شده می تواند شکستگی های شدید به ویژه درناحیه لگن رادر آنها ایجاد کند، علت پوکی استخوان وجود اسید فسفریک در نوشابه است که تراکم استخوان ها را از بین می برد. 

- آسیب سلولی: نوشابه های رزیمی حاوی ترکیباتی از قبیل سدیم بنزوات و پتاسیم بنزوات هستند که در نوشابه های معمولی دیده نمی شود. 

این مواد شیمیایی توانایی آسیب جدی به DNA را دارند و می توانند آن را به طور کامل غیر فعال کنند. 

- مشکلات تولید مثل: قوطی های نوشابه با ترکیباتی به نام بیسفنول A پوشانده شده است که با اختلال عملکرد غدد درون ریز و همچنین اختلالات تولید مثلی همراه است. 

- سکته مغزی و زوال عقل: محققان در دانشگاه بوستون با بررسی 10 ساله 3 هزار آمریکایی دریافتند شانس بروز سکته مغزی و زوال عقل (دمانس) در کسانیکه نوشابه های رژیمی مصرف می کنند 3 برابر بیشتر از افرادی است که نوشابه مصرف نمی کنند. 

در سال های اخیر، مصرف نوشیدنی های گازدار بسیار افزایش یافته و تغییر در ترکیبات سازنده نوشیدنی های قدیمی، سبب به وجود آمدن محصولاتی جدید و به ظاهر سالم تر شده، اما با توجه به نتایج تحقیقات، در مصرف این نوشیدنی ها باید جوانب احتیاط را رعایت کرد. 

اغلب مردم مصرف نوشیدنی های رژیمی را با اجرای رژیم های لاغری صحیح اشتباه می گیرند، یعنی برای کاهش وزن یا جلوگیری از چاقی به جای نوشابه های معمولی، نوشابه های رژیمی می خورند، در حالی که مشکل اصلی چاقی، مصرف نوشابه ها نیست، بلکه مقدار و نوع رژیم غذایی است. 

اگر شما هیچ کار دیگری برای کاهش وزن انجام ندهید (مثل فعالیت بدنی و اجرای رژیم غذایی لاغری) و فقط برای کاهش وزن به دنبال جایگزین کردن نوشابه های رژیمی به جای نوشابه های معمولی باشید، نه تن ها کاهش وزن نخواهید داشت بلکه در سال های آینده با عوارض مصرف این نوشابه ها روبرو خواهید شد. 

توصیه می شود افراد به جای مصرف نوشابه های شیرین و حتی رژیمی، از آب استفاده کنند و یا آب نوشیدنی خود را با لیمو ترش و یا عرقیجات گیاهی طعم دار کنند و یا دوغ مصرف کنند. 

دوغ حاوی ترکیبات بسیار مفید برای سلامت بدن است و در عین حال به احساس شادابی فرد و هضم مواد غذایی کمک می کند.
کد خبر 76bde627b488493989e777ab631d064d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =