کشاورزی> در حالی که این روزها گوجه فرنگی از کشاورزان با قیمت ۱۰۰ تومان خریداری می‌شود، یک منبع آگاه از ورود غیرمجاز گوجه فرنگی پاکستانی به میرجاوه و زاهدان و عرضه آن به نازل‌ترین قیمت خبر می‌دهد.

حدود 3 ماه پیش بود که قیمت گوجه فرنگی با سبقت گرفتن از قیمت میوه‌های لوکس در مغازه‌های سطح شهر تهران به کیلویی 10 هزار تومان رسید، در آن ایام که به مدت یک ماه طول کشید کشاورزان توانستند محصولشان را با قیمت مناسبی به فروش برسانند، اما با اینکه زمان زیادی از آن موقع نگذشته، کشاورزان بار دیگر با یک شوک، یعنی افت شدید قیمت گوجه فرنگی مواجه شدند.

براساس این گزارش قیمت گوجه فرنگی در شهرستان هشت‌بندی استان هرمزگان با کاهش شدید کیلویی 100 تومان رسیده به طوری که نرخ این محصول هزینه‌ تولید و کارگر را تأمین نمی‌کند.

این در حالی است که  قیمت گوجه فرنگی  در مغازه‌های سطح شهر تهران حدود 2 هزار تومان است.

افت و خیز شدید قیمت گوجه‌فرنگی حکایت از بی‌برنامه بودن در تولید و صادرات این محصول و شاید هم ورود غیر مجاز آن دارد بطوری که یک منبع آگاه در وزارت جهاد کشاورزی از ورود غیرمجاز گوجه فرنگی پاکستانی با نازل‌ترین قیمت به علت تولید فراوان در این کشور به میرجاوه و زاهدان  خبر می‌دهد و می‌گوید، در این مناطق که در حال حاضر تولید نداریم ممکن است گوجه فرنگی حتی با قیمت هر کیلو 50 تومان هم عرضه شود.

گوجه فرنگی 100 تومانی نداریم

عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد قیمت خرید گوجه فرنگی از کشاورزان به فارس گفت: براساس اطلاعاتی که از استان‌های جنوبی هر روزه رصد می‌کنم، گوجه فرنگی هر کیلو بالاتر از 350 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود و در هیچ کجا گوجه فرنگی با قیمت 100 تومان خریداری نمی‌شود.

وی افزود: همچنین گوجه فرنگی بوشهر و هرمزگان کمتر از 400 تومان از کشاورزان خریداری نمی‌شود.

میوه‌فروشی‌ها سود 200 برابری کسب می‌کنند

علی امامی معاون اتحادیه بارفروشان در همین رابطه به فارس گفت: گوجه‌فرنگی تهران هم‌اکنون از بوشهر، بندرعباس، هشت‌بندی و جیرفت تأمین و با قیمت 300 تا 400 تومان در میدان عرضه می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که گوجه فرنگی با چه قیمتی از تولید‌کننده خریداری می‌شود، اظهار داشت: با توجه به هزینه سبد، کارگر، کرایه که حدود 150 تا 200 تومان است هر کیلو آن 150 الی 200 تومان از کشاورز خریداری می‌شود.

معاون اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه بر روی قیمت میوه و سبزیجات در سطح شهر هیچ کنترلی وجود ندارد، گفت: در حالی که با نازل‌ترین قیمت محصولات از کشاورزان خریداری می‌شود، مغازه‌های سطح شهر با 200 درصد سود نسبت به قیمت خریداری از میدان محصولات کشاورزی را به فروش می‌رسانند.

وی افزود: کاهو کیلویی 300 تومان در مغازه هر کیلو 1800 تومان و شلغم کیلویی 500 تومان عرضه شده در میدان هر کیلو 2 هزار تومان در مغازه‌های سطح شهر به فروش می‌رسد.

امامی با بیان اینکه سود حاصل از تولید محصولات کشاورزی را مغازه‌داران و دلالان کسب می‌کنند، تصریح کرد: از یک طرف تولید‌کننده از تولید متضرر می‌شود و با قیمت بسیار نازل محصولش خریداری می‌شود و از طرف دیگر مصرف‌کننده با قیمت بسیار بالا محصول را خریداری می‌کند.

وی افزود: امسال قیمت پرتقال به دلیل سرمازدگی و کم باری درختان نسبت به محصولات دیگر بالاتر بود اما ذخایر کافی وجود دارد و برای تأمین پرتقال  شب عید هیچ مشکلی وجود ندارد.

بر اساس این گزارش: بی‌برنامگی و عدم توازن در تولید و عرضه، نه تنها زحمات کشاورزان را بر باد می‌دهد بلکه آب گران‌‌بهایی که امروزه همایش‌های بسیاری در پاسداشت، نکوداشت و نگاهداشتش برگزار می‌شود بدون هیج توجیهی به گوجه فرنگی کیلویی 100 تومان که آن هم بر اثر زیادی تولید به مصرف نمی‌رسد؛ تبدیل می‌شود.

منبع:فارس
کد خبر 7c2832b2b3694100931eb876a1f8ac75

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =