۰ نفر
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۶
صنایع غذایی> کمتر کسی خبر دارد که پیتزاهای ایرانی چند برابر شورتر از آب اقیانوس اطلس است.

هر 100 گرم آب اقیانوس اطلس، دو و نیم گرم نمک دارد، درحالیکه هر 80 گرم پیتزا در ایران طبق آخرین آمار اعلام شده وزارت بهداشت، چهار گرم نمک دارد.

هر 80 گرم پیتزا در ایران معادل یک برش است و با توجه به برش های هشتایی پیتزا در نتیجه یک پیتزا بطور متوسط 32 گرم نمک دارد.

میانگین استاندارد جهانی مصرف نمک، کمتر از پنج گرم نمک در هر روز است اما با سفارش و خوردن یک پیتزا، 32 گرم نمک به یکباره وارد بدن می شود.

البته این آمار مربوط به پیتزاهای مخلوط یا همان پیتزاهای دارای سوسیس و کالباس است و پیتزای پنیر و گوجه فرنگی کمتر از دیگر انواع پیتزا، نمک دارد یعنی هر 150 گرم پیتزای پنیر و گوجه فرنگی پنج گرم نمک دارد.

بنا به آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، ایرانی ها روزانه بطور متوسط 10 تا 12 گرم نمک مصرف می کنند یعنی اگر یک پیتزا (مخلوط) هم در روز بخورند با این میانگین 12 گرم می شود 44 گرم.

خوردن این لقمه های خمیر انباشته از نمک، زمینه را به ویژه در افراد مستعد برای ابتلا به فشارخون و سکته های مغزی و قلبی فراهم می کند.

نمک یکی از دلایل اصلی ابتلا به فشارخون، سکته های مغزی و قلبی، سرطان معده و حتی پوکی استخوان به شمار می رود.

اهمیت عوارض نمک تا آنجاست که چند روز پیش دکتر «شهرام رفیعی فر» رییس اداره آموزش ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: نمک بیشتر از هروئین در ایران جان مردم را می گیرد، اما این کشتارها خاموش است.

به گزارش ایرنا، دکتر «زهرا عبداللهی» ربیس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت نیز اخیرا اعلام کرد که مهمترین پیامد مصرف زیادی نمک بر سلامت، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی است، بطوریکه اکنون 20 درصد جمعیت کشور دچار فشارخون بوده و در گروه سنی میانسالان - 45 تا 65 سال - از هر 10 نفر، سه نفر فشار خون دارند.مطالعه نمک در محصولات صنایع غذایی کشور

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آخرین مطالعه نمک در محصولات صنایع غذایی کشور را اعلام کرده است.

بر این اساس، میزان نمک در 100 گرم نان 1.75 گرم است و از سوی دیگر مطالعات نشان داده که مردم کشور بطور متوسط روزانه 310 گرم نان می خورند و با این میزان نان، پنج گرم نمک مصرف می شود، بنابراین دیگر نیازی به مصرف نمک اضافه نیست، اما مردم رعایت نمی کنند.

میزان نمک در دیگر محصولات غذایی به اعلام وزارت بهداشت به شرح زیر است:

- میزان نمک در 60 گرم پنیر (به اندازه یک قوطی کبریت) 2/2 گرم است.

- میزان نمک در 100 گرم چیپس : 2.7 گرم است.

- میزان نمک در 100 گرم از فراورده های غلات حجیم شده (پفک) 2.7 گرم است.

- میزان نمک در 100 گرم سوسیس: حدود 2 گرم است.

- میزان نمک در 90 گرم کالباس (سه برش): حدود 4 و نیم گرم است.

- میزان نمک در یک همبرگر 100 گرمی حدود 2/2 است.

- میزان نمک در 10 عدد زیتون: یک گرم نمک است.

- میزان نمک در 100 گرم سیب زمینی سرخ کرده سه گرم نمک است.
کد خبر 7e2832700aff436a866a21fae70f5b56

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =