صنایع غذایی> رئیس انجمن تولیدکنندگان مارگارین گفت: در پی نامه اول رئیس‌جمهور و حذف مجوز وزارت جهاد کشاورزی برای واردات روغن خام، این وزارتخانه نسبت به این مساله اعتراض کرد و واردات روغن خام با با تعلیق و وقفه مواجه شده د اما همه دستگاه‌ها باید طبق قانون عمل کنند.

حسن علیزاده اظهار کرد: کشور سالانه به 1.5 میلیون تن روغن خام نیاز دارد که حدود 0.3 آن در داخل تولید و مابقی نیز از طریق واردات به شکل دانه روغن یا روغن خام تامین می‌شود اما نباید دستگاه‌های دولتی در زمینه این محصول استراتژیک که اهمیت بسیاری پس از گندم و برنج دارد سلیقه‌ای عمل کنند.

وی افزود: براساس درخواست صنایع غذایی، معاون اول رئیس‌جمهور دستور داد تا ثبت‌سفارش برای واردات روغن خام نیازی به مجوز از سوی وزارت جهاد کشاورزی نداشته باشد و پس از این دستور چند مجوز نیز بدون وزارت جهاد کشاورزی صادر شد اما پس از اعتراض این وزارتخانه مجددا، واردات روغن خام با تعلیق و وقفه مواجه شد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان مارگارین با بیان اینکه همه مسوولان باید به مر قانون عمل کنند، ادامه داد: در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند که این باعث می‌شود صنعت روغن و دیگر صنایع غذایی با مشکل مواجه شوند.

علیزاده تاکید کرد: در شرایطی که صنایع غذایی و به ویژه صنعت روغن بیش از 70 درصد توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، بهتر است دولت حوزه وظایف و اختیارات این صنعت را به بخش خصوصی بسپارد و با کمک بخش خصوصی در جهت پیشبرد اهداف صنعت تسهیلات لازم را ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، اخیرا خبرهایی مبنی بر اینکه برای واردات روغن خام دیگر نیازی به مجوز وزارت جهاد کشاورزی ندارد به نقل از سازمان توسعه تجارت منتشر شده، حال آنکه بر اساس قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی، متولی تولید تا بازار داخلی و واردات و صادرات محصولات کشاورزی و بخش اعظمی از صنایع غذایی با یک مرحله تبدیل به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است؛ این یعنی دستگاه‌هایی مانند گمرک و سازمان توسعه تجارت باید عملکردشان با تصمیم‌گیری و مجوزها هماهنگ باشد.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی اگر هر سازمان یا مقامی خارج از وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را اعلام کرده باشد، قطعا خلاف قانون اظهارنظر کرده و متخلف است و باید به مراجع قانونی کشور پاسخگو باشد و بر اساس ماده 16 قانون افزایش بهره‌وری، وزارت جهاد کشاورزی تنها مرجع قانونی صدور مجوز واردات محصولات کشاورزی است و قطعا متخلفین را به مراجع قضایی کشور معرفی خواهیم کرد.

اما پس از اظهار نظر معاون وزیر جهاد کشاورزی، سازمان توسعه تجارت طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که حذف مجوز وزارت جهاد کشاورزی در ثبت‌ سفارش واردات دانه‌های روغنی به معنای عدم محدودیت در واردات و صفر شدن تعرفه آن نیست بلکه وظیفه این سازمان تسهیل تجارت و حذف موانع دست ‌و پا گیر است؛ به همین دلیل با بررسی‌های صورت گرفته و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت روغن نباتی مصرفی مردم مقرر شد بر اساس ماده 103 قانون برنامه پنجم توسعه، یکی از اسناد غیرضروری که در مسیر واردات روغن خام مورد نیاز برای تولید انواع روغن نباتی وجود دارد، حذف شود.

منبع:ایسنا
کد خبر 848fde42d1fc4465a92b82e500be5af9

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =