کشاورزی> اقتصاد غذا - مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور با اشاره به نقش سازمان تعاون روستایی در حمایت و توسعه از بخش کشاورزی و صنعت طیور، گفت: حضور دکتر شیرزاد در سازمان تعاون روستایی، تزریق خون جدیدی در پیکره آن است.

به گزاش پایگاه خبری اقتصاد غذا«فودپرس»، غلامحسین جافر، رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران ایران گفت: در طی دهه‌های اخیر تنها ساختاری که به صورت جدی در ابعاد مختلف اقتصاد روستانشینان و تولیدکنندگان بخش کشاورزی حضوری فعال و اثرگذار داشته، سازمان تعاون روستایی است. 

وی اضافه کرد: این سازمان با ایجاد شبکه گسترده‌ای از تشکل‌های مردم‌نهاد در اجرای یکی از بخش‌های اصلی اقتصاد یعنی بخش تعاون، نقشی بسیار سازنده و ارزنده داشته است. توسعه تشکل‌ها در ابعاد و محصولات مختلف امروز چتری است بر سر تولیدکنندگان و پشتوانه مهمی در هویت‌بخشی به تولیدکنندگان زیر بخش‌های مختلف کشاورزی است.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: حضور تشکل‌ها در قالب تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها موجب انسجام تولیدکنندگان و زمینه‌ساز توسعه دانش تولید و بهبود راندمان و بهره‌وری محصولات کشاورزی می‌شود. این ساختارها با حمایت سازمان تعاون روستایی توانسته‌اند در بحران‌ها نقشی بسیار کلیدی در حمایت از تولید و تولیدکنندگان ایفا نمایند و تسهیل‌کننده عملکرد آنها در تلاطم‌های اقتصادی باشند. 

جافر ادامه داد: سازمان تعاون روستایی به عنوان حلقه واسط بین بخش دولتی و بخش تعاون، انسجام‌بخشی خوبی را ایجاد نموده زیرا با ایفای نقش نظارتی، هدایتی و آموزشی که داشته، اعتماد لازم را در تولیدکنندگان و دولتمردان ایجاد کرده تا با اتکاء به تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها بتوانند مدیریت تأمین، توزیع، تولید و بازارسانی محصولات کشاورزی و دامپروری را در شرایط سخت اقتصادی کنونی به منصه ظهور برسانند و به عنوان وزنه‌ای تعادل‌بخش در نظام اقتصادی بخش کشاورزی به سازماندهی امور بپردازند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران با بیان اینکه در زیر بخش صنعت طیور گوشتی کشور، وابستگی زیادی به خارج از کشور برای تأمین نهاده‌های مختلف وجود دارد،گفت: در تحریم‌های اخیر دولت مجبور است برای کمک به قدرت خرید مردم در تأمین گوشت مرغ با تخصیص ارز یارانه‌ای برای واردات نهاده‌ها این محصول را با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد؛ نقش تعاونی‌ها برای توزیع مناسب اقلام مورد نیاز پرورش مرغ بسیار کلیدی است. 

سازمان تعاون روستایی با اعتماد به تشکل ها، توزیع نهاده ها را به آنان واگذار کرد

وی تصریح کرد: نقش نظارتی و هدایتی سازمان تعاون روستایی باعث شده که با اعتماد به تشکل‌های تحت نظارت این سازمان، بخشی از توزیع نهاده‌ به عهده آنان واگذار شود تا بتوان تعادل‌بخشی نسبی در قیمت‌ها ایجاد کرد.
جافر با بیان اینکه امروزه با توسعه مفاهیم تعاون و نقشی که تشکل‌ها در مدیریت تولید و تأمین به عهده دارند، ضرورت بازآموزی تشکل‌ها و اعضای آنها روز به روز بیشتر احساس می‌شود، گفت: همچنین با توجه به سیاست‌های کلی نظام در کاهش تصدی‌گری بخش‌های دولتی و کوچک‌سازی دولت و واگذاری امور به عهده مردم تشکل‌های مردم‌نهاد بایستی خود را آماده نمایند که مسئولیت‌های بیشتری بر عهده گیرند و نقش‌ سازنده‌تر و اثربخش‌تری در زنجیره تولید عهده‌دار شوند.
به گفته وی این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه اطلاعات دانشی و فنی تشکل‌ها و تولیدکنندگان افزایش یابد بر این اساس در دوره اخیر سازمان تعاون روستایی توجه ویژه‌ای به بهبود ساختارها و توسعه کیفی آنها معمول داشته و با تعیین تکلیف برای آنها و ایجاد ارتباط با سازمان‌های آموزشی و ترویجی برای گسترش نهاد آموزش، فعالیت‌های جدیدی را شروع کرده و مفاهیمی مانند کشاورزی، قراردادی و توسعه زنجیره‌های تولید و حضور تشکل‌ها در سامانه‌های بورس را مورد توجه ویژه قرار داده است تا از این رهگذر در ارتقاء مدیریت کلی تولید نقش تشکل‌ها را پررنگ‌تر نماید. تدوین دوره‌های آموزشی متعدد و بازنگری در دوره‌های قبلی با همت مدیریت آقای دکتر شیرزاد، فضای مناسبی برای بازآموزی تشکل‌ها فراهم نموده و زمینه را برای ایفای نقش پیشرفته‌تر فراهم کرده است.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه نقش دیگر سازمان تعاون روستایی، ایجاد ارتباط بین تشکل‌های تولیدی مختلف برای حمایت و پشتیبانی از یکدیگر است،گفت: به طور مثال در رابطه با صنعت طیور تلاش شده تشکل‌های زراعی که مسئولیت خرید ذرت را دارند، در رابطه‌ای سازمان‌یافته بتوانند بخش طیور را حمایت کنند. همچنین با ایجاد شرکتی فراگیر متشکل از کلیه اتحادیه‌های تولیدی به نام «بتکا» زمینه‌های تأمین نهاده و خرید محصولات و حتی صادرات را در قالب مجموعه‌ای مردم‌نهاد سازماندهی نماید تا از طریق تجمع اتحادیه‌ها با دستیابی به قدرت بالاتر، امکان بهره‌وری بیشتری را فراهم نماید. با این اقدامات امروز می‌توان گفت بخش کشاورزی به تدریج در مرحله گذاری قرار گرفته که تشکل‌های آن شایستگی لازم را برای ایفای نقش ملی برای هدایت تمامی شئونات اقتصادی و اجتماعی دارا می‌باشد و این نمی‌توانست فراهم شود مگر با وجود نقش تسهیل‌گری که سازمان تعاون روستایی طی دو سال گذشته ایفا نموده است.

وی تصریح کرد: حضور آقای دکتر شیرزاد در سازمان تعاون روستایی، تزریق خون جدیدی در پیکره آن است و تحولات مثال‌زدنی را در عملکرد سازمان تعاون روستایی به‌جا گذاشته است. بزرگترین دستاورد این مدیریت، نگاه علمی و تحول‌برانگیز و ایجاد نظم در رویه‌های اجرایی اتحادیه‌ها و نظارت بر عملکرد آنها بوده است.

جافر ادامه داد: تأکید سازمان تعاون روستایی در طول دو سال گذشته بر تقویت حضور اتحادیه‌ها در تأمین نیازهای تولیدکنندگان بوده است. ایجاد ساختار زنجیره‌ای در تشکل‌ها به گونه‌ای که بتوانند نیازهای تولیدکنندگان را برطرف نمایند و نقش واسطه‌ها را به حداقل برسانند از جمله اقدامات قابل تقدیری است که اخیراً رقم خورده و نتیجه آن، تقویت روزافزون آنها است.

مدیریت جدید آمیخته ای از علم و تجربه است
وی گفت: خوشبختانه امروزه مدیریت سازمان‌آمیخته‌ای از علم و تجربه است که می‌تواند به عنوان شیرازه‌ای، کلیه اتحادیه‌های زیرمجموعه سازمان تعاون روستایی را در جهتی هدایت نماید که به صورت حلقه‌های یک زنجیره، نیازهای تولیدکنندگان را مدیریت و تأمین نمایند.

جافر گفت: به این لحاظ قدرت عملیاتی آنها افزایش پیدا کرده است. ایده‌های جدیدی که آقای دکتر شیرزاد در توسعه کیفی تعاونی‌ها به کار گرفته است، مانند کشاورزی قراردادی که اتفاقاً در بخش طیور به خوبی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، منجر به تحول در صنعت مرغداری گوشتی کشور می‌شود و تولیدکنندگان طیور گوشتی که بیشترین ضریب ریسک را در طول دوره پرورش متحمل می‌شوند، با این مدل توسعه‌یافته با اطمینان بیشتری می‌توانند به تولید خود ادامه دهند و اطمینان داشته باشند که از بازار با ثبات‌تری برخوردار خواهند شد. در تکمیل این سلسله اقدامات تلاش سازمان تعاون روستایی برای توسعه و تسهیل صادرات توسط شرکت بتکا که در قسمت بالا به آن اشاره شد و متشکل از کلیه اتحادیه‌ها است، می‌تواند زمینه‌ساز تحول دیگری در حمایت از تولیدکنندگان بخصوص مرغداران متوسط و کوچک باشد.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: چراکه این بخش از تولیدکنندگان که به صورت انفرادی قادر نیستند در بازارهای خارجی قدرت رقابت‌پذیری داشته باشند، ولی در قالب این شرکت و با همکاری و کمک اتحادیه‌ها می‌توانند محصولات خود را به بازارهای خارجی برسانند. 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی

کد خبر 8dcaaac5f5f0487aa98e3dba84b096be

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =